Έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον Λοΐζου, η Ομόνοια ήταν η νικήτρια του μεγάλου ντέρμπι στο ΓΣΠ, επικρατώντας του Απόλλωνα με 2-0 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος και τον ξεπέρασε στη βαθμολογία! Δίκαιη νίκη για τους πράσινους, που ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, σε αντίθεση με την ομάδα της Λεμεσού η οποία υστέρησε και δέχθηκε τη δεύτερη συνεχόμενη της ήττα.
Η καλή μέρα φάνηκε νωρίς νωρίς για την Ομόνοια, που άνοιξε το σκορ στο 33ο… δευτερόλεπτο με τον Λοΐζου! Έχασε την ευκαιρία στο 24’ για να διπλασιάσει τα γκολ της, με τον Λέουβενμπεργκ να αποκρούει το πέναλτι του Μπέζους, τα κατάφερε όμως ο Σεμέδο στο 64’ μετά από εξαιρετική ασίστ του Λοΐζου, για να γείρει ουσιαστικά την πλάστιγγα οριστικά προς την πλευρά των γηπεδούχων!

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Σιπριάνο, Μπασιρού (90′ Χαραλάμπους), Κούσουλος, Μπέζους (76′ Φράνσον), Σεμέδο (90′ Ζαχαρίου), Λοΐζου (85′ Αλιούμ), Κακουλλής (76′ Ανσαριφάρντ).
Στον πάγκο: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Προκοπίου.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Λέουβενμπεργκ, Εκπολό, Πεϊμπέρνς (46′ Φιλιώτης), Άδωνη, Γιούρτσεβιτς (82′ Μαλεκκίδης), Τέκιε, Σπόλιαριτς (82′ Χουσαΐν), Βαλμπoυένα, Αμπντουραχίμι (72′ Πέρετζ), Κοστάκε (72′ Κρμέντσικ), Μάρκες.
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Πέρετζ, Κρμέντσικ, Μαλεκκίδης, Χουσαΐν, Ποντικός, Φιλιώτης, Χρυσοστόμου, Σοφοκλέους.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
1’ 1-0: Πριν καν την συμπλήρωση του πρώτου λεπτού (στα 33 δευτερόλεπτα, συγκεκριμένα), η Ομόνοια ανοίγει το σκορ με σουτ του Λοΐζου στην περιοχή!
13’ Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα. Σουτ του Βαλμπουενά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο!
21’ Γύρισμα του Λοΐζου στην περιοχή, σουτ του Κακουλλή έξω!
21’ Κίτρινη στον Σπόλιαριτς.
21’ Ζητάνε πέναλτι στην Ομόνοια για χτύπημα του Εκπολό στον Σεμέδο στην περιοχή, κάτω χαμηλά στο πόδι! Πάει στο on-field review ο διαιτητής, υποδεικνύει πέναλτι! Σωστή η απόφαση του ρεφ.
24’ Ο Μπέζους εκτελεί και ο Λέουβενμπεργκ αποκρούει!
26’ Κίτρινη στον Μπέζους (3η).
29’ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Ο Βαλμπουενά έκανε πάλι το σουτ αλλά ο Φαμπιάνο έσωσε ξανά διώχνοντας σε κόρνερ
30’ Κεφαλιά του Σπόλιαριτς μετά από κόρνερ, μόλις έξω!
** Εφτά λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-3 (3-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 0-5
ΚΑΤΟΧΗ: 40-60%

46’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Απόλλωνα. Έξω ο Πεϊμπέρνς που τραυματίστηκε στο κεφάλι στο α’ ημίχρονο, στη θέση του ο Φιλιώτης.
46’ Σουτ του Μάρκες, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
59’ Σουτ του Αμπντουραχίμι, έξω.
61’ Σέντρα του Κακουλλή, ο Λοΐζου πήγε να περάσει τον Λέουβενμπεργκ, έπεσε κάτω στην περιοχή, «παίζεται» από τον ρεφ. Εξετάστηκε η φάση, δεν υπάρχει παράβαση.
64’ 2-0: Ο Λοΐζου έβγαλε μια καταπληκτική μπαλιά στον Σεμέδο, ο οποίος με σουτ στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
66’ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Ο Σεμέδο ξεπέρασε Εκπολό και Άδωνη, πλάσαρε αλλά βρήκε το δοκάρι!
72’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Κρμέντσικ και Πέρετζ αντί Κοστάκε και Αμπντουραχίμι.
73’ Μεγάλη φάση για τον Απόλλωνα. Σουτ του Γιούρτσεβιτς από πολύ καλή θέση στην περιοχή, έξω!
76’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Φράνσον και Ανσαριφάρντ αντί Μπέζους και Κακουλλή.
82’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Χουσαΐν και Μαλεκκίδης αντί Σπόλιαριτς και Γιούρτσεβιτς.
85’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Αλιούμ στη θέση του Λοΐζου.
90’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Χαραλάμπους και Ζαχαρίου αντί Μπασιρού και Σεμέδο.
90+4’ Πλασέ του Αλιούμ από κοντά, έδιωξε σε κόρνερ ο Λέουβενμπεργκ!