Ο έκτος αγώνας της κανονικής περιόδου δεν ήταν από τους «εύκολους» για τους Μπακς, αν και πραγματικά δεν υπάρχει αυτή την περίοδο εύκολο ματς για καμία ομάδα του NBA. Το Μιλγουόκι ταξίδεψε στην Νέα Υόρκη, αντιμετώπισε τους Μπρούκλιν Νετς στο Barclays Center τα ξημερώματα της Τρίτης (7/11) και τους νίκησε με 129-125, σε ένα χορταστικό ματς, σε ένα δυναμικό παιχνίδι στο οποίο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδειξε ξανά γιατί είναι ο κορυφαίος παίκτης στον κόσμο.
Στο 4-2 ανέβηκαν οι Μπακς (3-1 εντός και 1-1 εκτός έδρας), με τον Greek Freak να κάνει απίθανα πράγματα σε ένα μαγικό βράδυ που είχε μεγάλη ανάγκη και αυτός και η ομάδα του. Σκόραρε πολύ (36 πόντοι, 12 ριμπάουντ), σκόραρε με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, σκόραρε μέσα από ομαδική δουλειά και στο φινάλε είδε τα Ελάφια να έχουν πολλές επιλογές με τον Ντέιμιαν Λίλαρντ και τον Κρις Μίντλετον μαζί του στο παρκέ. Ο Dame είχε 5/15 σουτ, αλλά γέμισε τη στατιστική του με 9/10 βολές, έξι ριμπάουντ και επτά ασίστ για ένα λάθος, ο Μίντλετον είχε 15 πόντους από 10 σουτ, τρία ριμπάουντ και τέσσερις τελικές πάσες σε 21 λεπτά.
Κι ο Τζέι Κράουντερ έδωσε ξανά σπουδαίες λύσεις ερχόμενος από τον πάγκο. Και με τις άμυνές του και με τα περιφερειακά του σουτ, το βράδυ που και ο Πόρτις και ο Κόνατον και ο Πέιν επίσης βοήθησαν ουσιαστικά, με συνέπεια και με οικονομία.
Στο 3-4 έπεσαν οι Νετς (0-3 εντός και 3-1 εκτός έδρας) που έκαναν σπουδαία προσπάθεια και ελπίζουν ότι σύντομα θα έχουν μαζί τους και τον βασικό τους σέντερ, τον Νικ Κλάξτον που παραμένει εκτός δράσης. Ο Καμ Τόμας έκανε εξωπραγματική εμφάνιση με 45 πόντους (11/17 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 5/6 βολές), ο Μικάλ Μπρίτζες πρόσθεσε 31 πόντους, στο τέλος όμως νίκησε στα σημεία η πιο έμπειρη, η πιο γεμάτη και η πιο ισορροπημένη ομάδα της βραδιάς. Και αυτή που δεν είχε τον Μπεν Σίμονς στο δυναμικό της.
Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς οι νεανικοί Ντιτρόιτ Πίστονς, τα ξημερώματα της Πέμπτης (03:00) στο Fiserv Forum.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο

Λατρεύει να αντιμετωπίζει τον Μπεν Σίμονς και το έδειξε από την πρώτη φάση του αγώνα, όταν τον πήρε παραμάζωμα και κάρφωσε για το 0-2. Είχε ακόμη ένα καλάθι απέναντί του, δύο “κοντά” τρίποντα στην ίδια κατοχή, πήγε στον πάγκο για μερικές ανάσες και γύρισε για να κλείσει την περίοδο με 12 πόντους (6/7 δίποντα) και τέσσερα ριμπάουντ σε εννέα λεπτά.
Έριξε στροφές στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, δεν είχε αποτελεσματικότητα στο περιφερειακό σουτ και με τον ρυθμό να πέφτει στο ξεκίνημα του β’ μέρους, δεν έπαιξε ρόλο στο ματς. Στο τέλος της τρίτης περιόδου χρεώθηκε με basketball interference και ήταν δικαιολογηυμένα έξαλλος, απαίτησε challenge από την ομάδα του και δικαιώθηκε σε μία πολύ καθαρή φάση από την οποία οι διαιτητές απλώς “άρπαξαν” χωρίς λόγο το δικαίωμα ένστασης των Μπακς.
Άνοιξε την τέταρτη περίοδο με ακόμα μία μάχη με τον Μπεν Σίμονς και κάρφωμα, συνέχισε με βολές, πήγε στον πάγκο για μερικές ανάσες και γύρισε για το τελευταίο εξάλεπτο. Έβαλε τρίποντο για το 115-115 σε μία τρελή φάση με επιθετικά ριμπάουντ, συνέχισε με βολές για το 115-117, “χόρεψε” για το 119-121, σκόραρε για το 123-125 από ωραία κίνησή του και πάσα του Μίντλετον, έβγαλε την κρίσιμη άμυνα σε αιφνιδιασμό του Φίνι-Σμιθ, έβγαλε κι άλλη άμυνα στον Τόμας στο +3 και πήρε και το ριμπάουντ για να κλειδώσει το ματς. Σπουδαία εμφάνιση.