Νίκη μετά από ακριβώς έναν χρόνο για την Εθνική μας ομάδα.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 1-0 της Λιθουανίας σε φιλικό στο ΑΛΦΑΜΕΓΑ και επιτέλους πανηγύρισε.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Ιωάννης Πίττας στο 22ο λεπτό.

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Φιλιώτης (46′ Ανδρέου), Καρώ, Γκόγκιτς, Λαίφης, Ν.Ιωάννου, Χαραλάμπους (57′ Κυριάκου), Σπόλιαριτς (80′ Κυπριανού), Κάστανος (75′ Κούσουλος), Λοίζου (57′ Πηλέας), Πίττας (57′ Κακουλλής)
Στον πάγκο: Μολ, Δημητρίου, Κακουλλής, Ανδρέου, Κορέια, Πηλέας, Ν.Παναγιώτου, Κυριάκου, Κούσουλος, Κυπριανού, Γαβριήλ, Ηλία

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ζούμπας, Καζουκολόβας, Γκιρντβάινις, Λεκιάτς, Λασίσκας, Γκινέιτις, Σίρβις (46′ Μπενέτα), Νοβίκοβας, Παουάσκας, Νολζνίκοβ (60′ Τσέρνιχ), Σλίβκα (46′ Βορομπίοβας)
Στον πάγκο: Μπενέτα, Τσερνιάουσκας, Τσέρνιχ, Γκερντμονας, Κλιμαβίσιους, Ρεμέικις, Ρομανόβσκι, Στεποναβίτσιους, Ούπστας, Ούκους, Βερμπίτσκας, Βορομπίοβας

ΓΚΟΛ: 22′ Πίττας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ν.Ιωάννου/Γκιρντβάινις, Παουλάουσκας

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 1.200

Διαιτητής: Μαρσέλ Μπίρσαν (Ρουμανία)
Α΄βοηθός: Ράντου Τσινγκουλεάκ (Ρουμανία)

Β’ βοηθός: Μιχάι Μαρίκα (Ρουμανία)

4ος διαιτητής: Δημήτρης Σολωμού

7′
Κίτρινη κάρτα στον Γκιρντβάινις για φάουλ στον Χάμπο Χαραλάμπους.
12′ Λάθος του Κωνσταντίνου Παναγή. Μετά από λάθος κοντρόλ η μπάλα πήγε προς την εστία, οι Λιθουανοί φώναξαν για γκολ αλλά ο ρεφ έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Αν υπήρχε VAR το γκολ θα μετρούσε καθώς η επαναληπτική προβολή έδειξε ότι πέρασε ολόκληρη η μπάλα την γραμμή τέρματος.
14′ Μεγάλη ευκαιρία για τους Λιθουανούς. Από κοντά ο Κουζουκολόβας έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
22′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Εθνική μας. Ο Νικόλας Ιωάννου έκλεψε την μπάλα από αριστερά, κατέβηκε, έκανε το γύρισμα και ο Πίττας με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

35′ Σουτ του Πίττα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
38′ Ζήτησαν πέναλτι οι Λιθουανοί για χέρι του Λαίφη. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε ότι η μπάλα χτύπησε καθαρά στο χέρι του Κύπριου διεθνούς αμυντικού και έπρεπε να δοθεί παράβαση.
42′ Καλό σουτ του Κάστανου, στα χέρια του Ζούμπας.

49′ Μεγάλη ευκαιρία για την Κύπρο. Το σουτ του Λοίζου σταμάτησε στο δοκάρι.
51′ Δοκάρι η Λιθουανία με τον Νοβίκοβατς.
53′ Μόνος στην περιοχή μας ο Λασίσκας, το σουτ του καταλήγει στην αγκαλιά του Παναγή.
72′ Πέτυχε δεύτερο γκολ η Εθνική μας αλλά ακυρώθηκε για φάουλ του Ανδρέου σε αντίπαλο στο ξεκίνημα της φάσης.
73′ Σουτ του Μπενέτα έξω.
86′ Καλό σουτ του Τσέρνιχ, απέκρουσε ο Παναγή.