Η Αϊντχόφεν βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ, όμως κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι στο τέλος του αγώνα και με το 3-2 μέσα στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιχθουάν” έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης, στέλνοντας τη Σεβίλλη σε μάχη για το (αγαπημένο της) Europa League.

Η Αϊντχόφεν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Champions League, όμως έκανε μια απίθανη ανατροπή στα τελευταία λεπτά απέναντι στη Σεβίλλη και πήρε τη νίκη 3-2 που τη στέλνει στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Το εκπληκτικό γκολ του Ισμαέλ Σαϊμπαρί, το αυτογκόλ του Νεμάνια Γκούντελ και το τέρμα του Ρικάρντο Πέπι στις καθυστερήσεις έφεραν τα πάνω κάτω και ακύρωσαν το πρώτο γκολ του Σέρχιο Ράμος στην επιστροφή του στους Ανδαλουσιάνους.

• ΣΕΒΙΛΛΗ: Ντμίτροβιτς, Νάβας (58′ Χουάνλου), Γκούντελ, Ράμος, Ακούνια, Σο (74′ Τζορδάν), Φερνάντο (84′ Τόρες), Ράκιτιτς, Οκάμπος, Εν Νεσιρί (74′ Μιρ), Λουκεμπάκιο (74′ Νιανζού)
  • ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Τέζε, Ραμάλιο (58′ Σαϊμπαρί), Μποσκαλί (83′ Φαν Αανχολτ), Ντεστ, Σχόουτεν (84′ Πέπι), Φέρμαν, Μπακαγιοκό, Τιλ (58′ Τίλμαν), Λοσάνο (44′ Βέρτεσεν), Ντε Γιονγκ

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο

• Σεβίλλη – Αϊντχόφεν 2-3 (24′ Ράμος, 47′ Εν Νεσιρί / 68′ Σαϊμπαρί, 81′ αυτ. Γκούντελ, 90+3′ Πέπι)
  • 29/11 22:00 Άρσεναλ – Λανς
  • Σεβίλλη-Αϊντχόφεν 2-3