Πολύ σημαντική και μεγάλη νίκη πέτυχε ο Εθνικός Άχνας κόντρα στην ΑΕΛ, εντός έδρας, με 1-0 στο Δασάκι, για την 7η αγωνιστική.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίκτυα σ’ ένα καθοριστικό σημείο στο α’ μέρος. Συγκεκριμένα, ο Καμπρέρα με πλασέ στο 45’, έπειτα από ασταθή απόκρουση του Μούριελ, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 1-0.
Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι και η ομάδα της Άχνας πρόσθεσε τρεις βαθμούς που την ανεβάζουν στους 8, προσπερνώντας την ΑΕΛ που έμεινε στους 7.

Εθνικός Άχνας (Λόπεθ): Παναγή, Ιωάννου, Λομοτέι, Περατικός, Νικολάου, Σπιρόφσκι (75′ Αγγελόπουλος), Ντε Ιριόνδο, Ντράζιτς (61′ Λίπσκι), Καμπρέρα, Μ. Ηλία (75′ Γκόμες), Χριστοφή (56′ Πεχλιβάνης)
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Κ. Ηλία, Μπράντονιτς, Μπίχκερ, Ένεμ, Ακσεντίεβιτς

ΑΕΛ (Χαραλάμπους): Μούριελ, Φραντζής, Σωτηρίου, Μπάστο (72′ Μπεραχίνο), Τζιάλμα, Μεντόγεβιτς, Σρνιτς, Μαρς (46′ Ανδρέου), Τσέρνιχ (46′ Μορέιρα), Μορσάι (81′ Κα), Μακρής  (72′ Παπαφώτης)
Στον πάγκο: Ολιβέιρα, Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλα

Στο όριο καρτών: Σπιρόφσκι, Καμπρέρα, Μ. Ηλία (2)/ Παπαφώτης, Μεντόζα (2)

ΣΚΟΡΕΡ: Καμπρέρα (45′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπιρόφσκι (3η), Καμπρέρα (3η), Ιωάννου, Λίπσκι / Μαρς, Μακρής, Ανδρέου Κα

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ:
1′ Ο Τσέρνιχ έκανε το πλασέ, διώχνουν σωτήρια οι αμυντικοί του Εθνικού Άχνας.
9′ Σουτ του Σπιρόφσκι πάνω από τα δοκάρια.
12′ Κίτρινη στον Μαρς.
18′ Κίτρινη σε Μακρή και Σπιρόφσκι.
30′ Ο Ντε Ιριόνδο επειχίρησε το σουτ, λίγο έξω.
32′ Ο Καμπρέρα έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, ωστόσο το γκολ του δεν μέτρησε γιατί ήταν σε θέση οφσάιντ.
39′ Ο Φραντζής έκανε τη σέντρα, ο Τσέρνιχ έβαλε την προβολή, με τον Παναγή να διώχνει σε κόρνερ.
45′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Μ. Ηλία έκανε το σουτ, ο Μούριελ έδιωξε ασταθώς και ο Καμπρέρα με κοντινή προβολή σε κενή εστία άνοιξε το σκορ.
45′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+4′ Κίτρινη στον Καμπρέρα.

ΣΧΟΛΙΟ: Σ’ ένα ημίχρονο που δεν είχε να προσφέρει και πολλά, ο Εθνικός Άχνας βρίσκεται μπροστά στο σκορ από ένα λάθος του Μούριελ. Οι γηπεδούχοι, στο α’ μέρος, είχαν περισσότερες τελικές και υπέρ τους την κατοχή.

Ανδρέου και Μορέιρα εντός, Μαρς και Τσέρνιχ εκτός.
55′ Κίτρινη στον Ανδρέου.
56′ Ο Πεχλιβάνης παίρνει τη θέση του Χριστοφή.
58′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μόρσαϊ, ο Παναγή πέφτει και διώχνει.
61′ Λίπσκι μέσα, Ντράζιτς έξω.
72′ Μπεραχίνο και Παπαφώτης μέσα, Μπάστο και Μακρής έξω.
73′ Κίτρινη στον Ιωάννου.
75′ Γκόμες και Αγγελόπουλος αντί Μ. Ηλία και Σπιρόφσκι.
81′ Ο Κα παίρνει τη θέση του Μορσάι.
84′ Κίτρινη στον Λίπσκι.
86′ Κίτρινη στον Κα.
90′ Οκτώ τα λεπτά των καθυστερήσεων.