Προηγήθηκε, χάθηκε αλλά επανήλθε ο Άρης και έπεσε με ψηλά το κεφάλι ο Άρης στο «Letna Stadium».
Οι πρωταθλητές Κύπρου ηττήθηκαν 3-1 από την Σπάρτα Πράγας σε ένα ιστορικό γι’ αυτούς παιχνίδι στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League αλλά πήραν σημαντικές εμπειρίες για την συνέχεια.
Σε ένα γήπεδο καμίνι από σχεδόν 18 χιλιάδες Τσέχους (17.371 εισιτήρια) ο Άρη προηγήθηκε με πέναλτι του Κακόριν το οποίο κέρδισε ο Μπρόρσον.
Ο αρχηγός της Σπάρτα Κρέιτσι το γύρισε σε έξι λεπτά, ο Βίτικ έκανε το 3-1 και εκεί που όλα έδειχναν τελειωμένα ήρθε ο Μπαμπίκα να μειώσει σε 3-2 και να κρατήσει την αγωνία μέχρι το φινάλε.
Μέχρι το τελικό σφύριγμα του Γάλλου ρεφ δεν άλλαξε κάτι και ο Άρης φεύγει από την Πράγα με ήττα με 3-2 στο πρώτο του παιχνίδι σε ομίλους μεγάλης ευρωπαϊκής διοργάνωσης.

ΣΠΑΡΤΑ: Γένσεν, Σόρενσεν, Βίτικ, Κρέιτσι, Πρεσιάτο, Λάτσι (77′ Παβέλκα), Καϊρίνεν (31′ Σάντιλεκ), Ζελένι, Κούχτα (65΄Κάραμπετς), Ολατούντζι (77′ Σέικ), Χαρασλίν (65′ Μπιρμάνσεβιτς)
Στον πάγκο: Βορέλ, Γκόμες, Παβέλκα, Κάραμπετς, Μπιρμάνσεβιτς, Λ.Σάντιλεκ, Μέιντρ, Πέσεκ, Βίντρα, Πανάκ, Ρίνες, Σέικ

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Μποάκι, Ουρόσεβιτς, Μπρόρσον, Στρούσκι, Σόκε (65′ Μπράουν), Μαγιαμπέλα (85′ Μουσούντα), Μπένγκτσον (85′ Μοντνόρ), Κακόριν (75′ Στεπίνσκι), Γκομίς (65′ Μπαμπίκα)
Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Λ. Σωφρονίου, Μουσούντα, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Στεπίνσκι, Δημητρίου, Γιαγκό, Μοντνόρ, Μπαμπίκα

ΓΚΟΛ:20′, 26′ Κρέιτσι, 66′ Βίτικ/ 11’Κακόριν (π.), 90′ Μπαμπίκα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παβέλκα/Κακόριν
ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 17.371

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Έναρξη αγώνα…
3′
Απειλεί η Σπάρτα. Κεφαλιά του Βάλτικ, σε ετοιμότητα ο Βανά απέκρουσε την μπάλα.
9′ Κερδίζει πέναλτι ο Άρης. Ο Μπρόρσον ανατράπηκε στην περιοχή και ο διαιτητή σφύριξε την παράβαση.
11′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Άρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κακόριν.
13′
Ευκαιρία για τον Άρη. Σουτ του Μπένγκτσον από καλή θέση, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

20′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Σπάρτα. Ο Χαράσλιν εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Κρέιτσι πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

25′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Άρη Αλεξέι Σπιλέφσκι για διαμαρτυρίες στον τέταρτο διαιτητή.
26′ ΓΚΟΛ. 2-1. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Σπάρτα Πράγας. Μετά από ολιγωρία στην άμυνα του Άρη και λανθασμένο διώξιμο του Ουρόσεβιτς, ο Κρέιτσι με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

31′ Αναγκαστική αλλαγή για την Σπάρτα. Στην θέση του Καϊρίνεν πέρασε ο Σάντιλεκ.

Τα μέχρι στιγμής στατιστικά της αναμέτρησης:

33′ Απειλεί η Σπάρτα. Ο Λάτσι έφυγε γρήγορα μπροστά, πήγε λίγο πλάγια δεξιά, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
34′ Λάθος του Βανά Άλβες αλλά το σουτ του Κούχτα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

56′
Απειλεί η Σπάρτα αλλά ο Μπρόρσον προλαβαίνει προτού η μπάλα φτάσει στον Ολατούντζι.
61′ Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μπένγκτσον βρέθηκε απέναντι από τον Γένσεν, δεν μπόρεσε όμως να νικήσει τον τερματοφύλακα της Σπάρτα.
66′ ΓΚΟΛ. 3-1. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ η Σπάρτα. Νέα ολιγωρία στην άμυνα του Άρη, ο Ολατούντζι με το γόνατο έστειλε την μπάλα στον Βίτικ ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

83′ Μεγάλη ευκαιρία για την Σπάρτα. Ο Ζελένι έπιασε ένα σουτ από κοντά αλλά ο Βανά απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
90′ ΓΚΟΛ. 3-2. Ο Άρης μειώνει με ωραίο σουτ του Μπαμπίκα.