Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια σε ένα ντέρμπι αιωνίων που τα είχε όλα.
Είχε ένταση, πάθος, τέσσερις αποβολές (δύο για κάθε ομάδα), τρία γκολ και συγκινήσεις.
Οι πράσινοι επικράτησαν 2-1 με γκολ των Κακουλλή και Σίμιτς.
Για το ΑΠΟΕΛ που είχε χαμένο πέναλτι στο 0-0 με τον Εφραίμ μείωσε ο ίδιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο (85′ Λέζιακς), Σεμέδο (85′ Ζαχαρίου), Κακουλλής (76′ Ανσαριφάρντ), Μπασιρού, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος (85′ Κασάμα), Μίλετιτς, Μπέζους (27′ Χαραλάμπους)
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Λοίζου, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Παντελή

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (42′ Κβιλιτάια), Ντβάλι, Ζέφτε (57′ Μαρκίνιος), Εφραίμ (46′ Φαουάζ), Τσεπάκ, Σούσιτς, Τομανέ (79′ Θεοδώρου), Σαρφό, Ντογκαλά (79′ Φετφατζίδης), Ντάλσιο
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Φαουάζ, Κβιλιτάια, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Βρόντης

ΓΚΟΛ: 11′ Κακουλλής, 38′ Σίμιτς/ 44′ Εφραίμ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούσουλος, Ανσαριφάρντ, Χαραλάμπους/Πέτροβιτς, Ζέφτε, Εφραίμ, Φαουάζ, Κβιλιτάια, Μαρκίνιος

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΩΝ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΩΝ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ:

5′ Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Τομανέ από το Φαμπιάνο.
6′ Χάνει το πέναλτι το ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω.
11′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Μπέζους μετά από κομπίνα έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

13′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Η κεφαλιά του Ντβάλι έφυγε ελάχιστα έξω.
15′
Κίτρινη κάρτα στους δύο προπονητές Σωφρόνη Αυγουστή και Ρικάνρτο Σα Πίντο.
21′ Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπασιρού για πάτηγμα στον Σαρφό.
32′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ωραία κίνηση και γύρισμα του Ζέφτε, ο Ντάλσιο έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μίλετιτς και έφυγε κόρνερ.
38′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η Ομόνοια. Γύρισμα του Κακουλλή από αριστερά και σαν τρένο ο Σίμιτς ήρθε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

44′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει το ΑΠΟΕΛ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Εφραίμ.

45+6′ Αποβάλλεται ο Ντάλσιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
ΤΕΛΟΣ Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΧΡΟΝΟΥ
54′
Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Συρτή σέντρα του Σίμιτς από δεξιά αλλά ο Σεμέδο δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.
61′ Μένει με εννιά ποδοσφαιριστές το ΑΠΟΕΛ λόγω αποβολής του Τσεπάκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
64′ Απειλεί η Ομόνοια. Το πλασέ του Κούσουλου απέκρουσε ο Μπέλετς.
68‘ Μένει και η Ομόνοια με 9 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σίμιτς για αγκωνιά στον Μαρκίνιος.
74′ Φάουλ του Σαρφό, κεφαλιά του Κβιλιτάια έξω.
81′ Σουτ του Φετφατζίδη πάνω από τα δοκάρια.
88′ Καλό σουτ του Σούσιτς, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.