Ισόπαλη 1-1 με την Αυστρία αναδείχθηκε η Εθνική Ελπίδων στο Δασάκι, στον πρώτο αγώνα για τον 8ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ-21. Η Εθνική μας πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο β’ ημίχρονο κι αν ήταν πιο αποτελεσματική, θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη. Οι Αυστριακοί έχασαν πέναλτι στο 50’ με τον Λανγκ, ένα λεπτό αργότερα έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπαϊντού με απευθείας κόκκινη, όμως άνοιξαν το σκορ στο 56’ με τον Μπάλο. Στο 76’ η Εθνική μας απάντησε ισοφαρίζοντας με τον Γαβριήλ, έφτιαξε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει το νικητήριο γκολ αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε.

ΚΥΠΡΟΣ: Κίττος, Κέρκεζ, Αντωνίου, Χριστοδούλου, Γαβριήλ, Ντζιαμάς (70′ Δημητρίου), Σατσιάς, Οκκάς (76′ Κκόστης), Βρόντης (90+3′ Κούτσακος), Φώτη, Σάββα (70′ Γεωργίου).
Στον πάγκο: Κυριάκου, Κοτσώνης, Κκόστης, Κούτσακος, Δημητρίου, Μαυρουδής, Γεωργίου, Βενιζέλου, Κουμπαρή.
ΑΥΣΤΡΙΑ: Πόλστερ, Μπαϊντού, Κόλερ, Ιμπερσμπέργκερ, Βέρατσινγκ, Μπράουιντερ (83′ Όσβαλντ), Σάτλμπεργκερ, Καμερί (64′ Μπίσοφ), Λανγκ (83′ Ρίεγκλερ), Μπάλο (64′ Μ.Πόλστερ), Ζίμερμαν (57′ Εστράντα).
Στον πάγκο: Σιερφ, Εστράντα, Όμιτς, Μ.Πόλστερ, Όσβαλντ, Χάβελ, Κάνουριτς, Ρίεγκλερ, Μπίσοφ.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σατσιάς, Κέρκεζ / Καμερί
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μπαϊντού
ΣΚΟΡΕΡ: Γαβριήλ (76′) / Μπάλο (56′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Έναρξη αγώνα.
11’ Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική. Ο Γαβριήλ βγήκε τετ α τετ απέναντι από τον Πόλστερ, πλάσαρε αλλά ο Αυστριακός τερματοφύλακας απέκρουσε.
21’ Σέντρα-σουτ από τον Μπάλο, έδιωξε σε κόρνερ ο Κίττος.
30’ Κίτρινη στον Σατσιά.
36’ Κίτρινη σε Καμερί.
39’ Σουτ του Λανγκ, δοκάρι κι έξω!
45+4’ Σουτ του Σάτλμπεργκερ, απέκρουσε δύσκολα ο Κίττος.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49’ Σουτ του Καμερί, έδιωξε λίγο πιο μπροστά από τη γραμμή ο Χριστοδούλου.
49’ Πέναλτι για τους Αυστριακούς, για σπρώξιμο του Ντζιαμά στον Βέρατσινγκ.
50’ Εκτελεί ο Λανγκ, έξω η μπάλα!
51’ Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Μπαϊντού, ο οποίος ανέτρεψε τον Σατσιά που ήταν ο τελευταίος παίκτης! Με 10 συνεχίζει η Αυστρία!
55’ Κεφαλιά του Σατσιά, έξω.
56’ 0-1: Με σουτ του Μπάλο η Αυστρία ανοίγει το σκορ.
58’ Σουτ του Οκκά, απέκρουσε ο Πόλστερ.
60’ Κίτρινη στον Κέρκεζ.
62’ Σουτ του Γαβριήλ, νέα απόκρουση του Πόλστερ.
69’ Σουτ του Σάββα, απέκρουσε πάλι ο Πόλστερ.
76’ 1-1: Με σουτ του Γαβριήλ η Εθνική ισοφαρίζει!
79’ Πλασέ του Σατσιά, έξω! Μεγάλη φάση για την Εθνική!
82’ Ο Φώτη μπήκε στην περιοχή, έπεσε κάτω ζητώντας πέναλτι σε ανατροπή του, «παίζεται» από τον ρεφ.
83’ Κίτρινη στον Κωνσταντίνο Μακρίδη για διαμαρτυρίες.