Πάλι καλά που είχε VAR θα λένε στην Ανόρθωση.
Η «Κυρία» επικράτησε 3-1 του Εθνικού Άχνας στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» αλλά… αγχώθηκε.
Στο 61’ σκόραρε ο Γκερέρο, το γκολ ακυρώθηκε αλλά μετά τον έλεγχο του VAR μέτρησε λίγο αργότερα και το ίδιο έγινε και 5 λεπτά μετά. Πέτυχε γκολ ο Καστέλ, πάλι ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον β’ βοηθό Μιχάλη Μεταξά αλλά το VAR και πάλι απέδωσε δικαιοσύνη. Ο Καστέλ πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 85’ και παίρνει τον τίτλο του MVP με δύο γκολ και μία ασίστ.
Το μόνο που κατάφερε ο Εθνικός ήταν να μειώσει σε 3-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη στο 89ο λεπτό.
Με αυτό τον περιπετειώδη τρόπο η ομάδα του Νταβίντ Γκαγιέγο μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Ντ.Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (86′ Αντωνίου), Γκαρθία, Μαρμούκ, Κορέια (59′ Καστέλ), Τεχέρα (86′ Χαραλάμπους), Γκερέρο, Φερέιρα (59′ Παρούτης), Γουαρίς (74′ Τσίκο), Κορρέα, Ιωάννου
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Καστέλ, Παρούτης, Χαραλάμπους, Γκασάμα, ΑΝτωνίου, Τζούλιου, Τσίκο

ΕΘΝΙΚΟΣ (Α.Λόπεθ): Μάρκοβιτς, Ριστέφσκι, Σπιρόφσκι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι, Λομοτέι, M.Ηλία, Ντράζιτς (74′ Γκόμες), Χριστοφή (56′ Καμπρέρα), Φιάκας (70′ Πεχλιβάνης), Ακσεντίεβιτς
Στον πάγκο: Μπογκαντίνοφ, Περατικός, Κ.Ηλία, Γκόμες, Πεχλιβάνης, Μπράντονιτς, Καλλένος, Ιωάννου, Καμπρέρα, Περδίος, Αγγελόπουλος

Έναρξη αγώνα…
9′
Απειλεί ο Εθνικός. Επικίνδυνο γύρισμα του Μάριου Ηλία, πρόλαβε ο Ουαγκέ προτού η μπάλα φτάσει στον Φιάκα ο οποίος ήταν σε θέση βολής.
12′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία κινήθηκε ωραία, ελευθερώθηκε, έκανε το πλασέ αλλά ο Αρμπολέδα έπεσε σωστά και απέκρουσε την μπάλα.
15′ Απειλεί η Ανόρθωση. Ο Μιχάλης Ιωάννης βρέθηκε σε θέση βολής από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
24′ Ο Μάριος Ηλία κινήθηκε επικίνδυνα στην περιοχής της Ανόρθωσης, έκανε το γύρισμα αλλά η μπάλα κόντραρε και έδιωξαν οι αμυντικοί.
25′ Μικρή διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
33′ Επικίνδυνο γύρισμα του Τεχέρα, δεν βρέθηκε συμπαίκτης του να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
39′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Από καλή θέση ο Γκερέρο έπιασε ένα διαγώνιο σουτ αλλά ο Μάρκοβιτς ήταν σε ετοιμότητα και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.
41′ Νέο καλό σουτ του Γκερέρο, απέκρουσε και πάλι ο Μάρκοβιτς.
42′ Απαντά στις ευκαιρίες ο Εθνικός. Ο Ηλία έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Ντράζιτς έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ο Αμρπολέδα ήταν καλά τοποθετημένος και απέκρουσε την μπάλα.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
48′
Πετυχαίνει γκολ ο Εθνικός με προβολή του Λομοτέι αλλά σωστά ακυρώθηκε καθώς ο ποδοσφαιριστής του Εθνικού σκόραρε από θέση οφσάιντ.

55′ Στην Ανόρθωση διαμαρτυρήθηκαν για γύρισμα του Χριστοφή προς τα πίσω και ο τερματοφύλακας μάζεψε την μπάλα. Ο διαιτητής έκρινε ότι ήταν απόκρουση.
56′ Ευκαιρία για την Ανόρθωση. Λάθος διώξιμο από την άμυνα του Εθνικού, ο Φερέιρα από κοντά έστειλε την μπάλα έξω.
57′ Σουτ του Μιχάλη Ιωάννου έξω.
61′ Γύρισμα του Καστέλ από κοντά, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
62′ ΓΚΟΛ. 1-0. Αρχικά ακυρώθηκε το γκολ του Γκερέρο αλλά ελέγχθηκε από το VAR, μπήκαν οι γραμμές και μέτρησε κανονικά.
66′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πάλι ακυρώνεται γκολ για την Ανόρθωση αρχικά του Καστέλ αλλά μετά τον έλεγχο από το VAR μέτρησε κανονικά.
85′ ΓΚΟΛ. 3-0. Ο Καστέλ πήρε την μπάλα, κινήθηκε προς τα μέσα, ελευθερώθηκε έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
89′ ΓΚΟΛ. 3-1. Μειώνει ο Εθνικός με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη.