Η Βαλένθια πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Ρεάλ στο “Μεστάγια” και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στη La Liga ύστερα από την 35η αγωνιστική.

Οι “νυχτερίδες” είχαν απόλυτο βαθμολογικό κίνητρο και οι “μερένγκες” όχι, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, παρότι η Ρεάλ παρατάχθηκε με τη βασική ενδεκάδα. Η Βαλένθια ήταν αυτή που βρήκε το γκολ με τον Ντιέγκο Λόπεθ και στη συνέχεια αμύνθηκε για να το κρατήσει μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι προερχόταν από τον ταπεινωτικό αποκλεισμό στα ημιτελικά του Champions League από τη Μάντσεστερ Σίτι και προσπάθησε να απαντήσει, όμως οι ευκαιρίες της βρήκαν αντίπαλο την άμυνα των γηπεδούχων, που κατάφερε να κρατήσει το 1-0.

Στις καθυστερήσεις η ένταση ήταν περίσσια και σε μία σύρραξη, ο Βινίσιους αποβλήθηκε για χτύπημα στο πρόσωπο αντιπάλου.