Ολυμπιακός και Ακρίτας έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο Μακάρειο, σε αγώνα για την 13η αγωνιστική της β’ φάσης του β’ ομίλου. Η ομάδα της Χλώρακας προηγήθηκε δύο φορές, με τον Πική στο 11’ και τον Γαβριήλ στο 74’, αλλά η ομάδα της Λευκωσίας ισοφάρισε ισάριθμες φορές με τους Πεχλιβάνη στο 28’ και Ντουρμισάι με πέναλτι στο 87’.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Λιασίδης (88′ Μ.Δημητρίου), Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης, Γιακουμάκης, Νάνι, Ζευκής, Ενόχ, Αλτσέους, Ντουρμισάι (90+1′ Καϊάφας), Κορομά (67′ Χέντρικς).
Στον πάγκο: Τσαρλς, Χριστοφόρου, Μ.Δημητρίου, Χέντρικς, Καϊάφας, Ιωαννίδης, Κοκωρίδης, Χριστοδούλου, Χ.Δημητρίου.
ΑΚΡΙΤΑΣ: Καστεγιάνι, Παουγκέν, Ντραμέ, Κονέ, Κλεμέντε (77′ Άμπραχαμ), Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Φαουριέλ, Πικής (56′ Τόρες), Αραούχο, Λόπες (56′ Εράσο).
Στον πάγκο: Περντρέου, Ονόντι, Σουλεϊμάν, Άμπραχαμ, Αμπντουσαλάμοφ, Ζουνίνιο, Ντουμπόφ, Εράσο, Δημοσθένους, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
7’ Διπλή ευκαιρία για τον Ακρίτα. Πικής και Γαβριήλ με σουτ δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μολ.
11’ 0-1: Ο Πικής ανοίγει το σκορ με σουτ στην περιοχή.
25’ Ο Πική σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται γιατί ο Αραούχο που έδωσε την πάσα ήταν οφσάιντ. Επικυρώθηκε η απόφαση από το VAR.
28’ 1-1: Ισοφαρίζει ο Ολυμπιακός με τον Πεχλιβάνη.
42’ Ο Γαβριήλ βγαίνει τετ α τετ με τον Μολ, πλασάρει και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ ακυρώνεται από το VAR για χέρι του ποδοσφαιριστή του Ακρίτα.
45’ Σουτ του Αλτσέους, δοκάρι κι έξω!

63’ Πλασέ του Τόρες μετά από εκτέλεση φάουλ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Μολ.
64’ Καλό σουτ του Γαβριήλ, μόλις έξω.
74’ 1-2: Προβάδισμα εκ νέου για τον Ακρίτα με σουτ του Γαβριήλ!
85’ Το VAR καλεί τον ρεφ στο on-field review για πέναλτι, για κίνηση του χεριού από τον Ντραμέ στο πρόσωπο του Ντουρμισάι.
86’ Πέναλτι η απόφαση του ρεφ.
87’ 2-2: Ο Ντουρμισάει ευστοχεί από το σημείο του πέναλτι και ισοφαρίζει.