Η Σεβίλλη αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για περισσότερα από 70 λεπτά και, παρ’ότι βρήκε προβάδισμα δύο τερμάτων, στις καθυστερήσεις… κατέρρευσε και έμεινε στο 2-2 απέναντι στη Θέλτα.
Κατάρρευση για τη Σεβίλλη! Οι Ανδαλουσιανοί έφτασαν μια ανάσα μακριά από μια ψυχωμένη νίκη με αριθμητικό μειονέκτημα, όμως «λύγισαν» λίγο πριν το τέλος και έμειναν στην εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Θέλτα. Ο Γκεγέ… πρόλαβε να αποβληθεί με δύο κίτρινες κάρτες από το 19ο λεπτό, όμως στο 43′ ο Εν Νεσιρί άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 81ο λεπτό το φοβερό σουτ του Ακούνια κατέληξε στα δίχτυα και έδειχνε ικανό να «κλειδώσει» τη νίκη, όμως τα πάντα άλλαξαν στην εκπνοή. Στο 89′ ο Ροντρίγκες μείωσε για την ομάδα από το Βίγκο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πασιένσια ολοκλήρωσε την επιστροφή της, διαμορφώνοντας το τελικό σκόρ, λίγο πριν ο Ακούνια αφήσει τους Ανδαλουσιανούς με εννιά παίκτες. Στη 13η θέση της La Liga παραμένει η Σεβίλλη, στην 9η η Θέλτα.