Την επιστροφή στις νίκες μετά από τρεις ανεπιτυχείς προσπάθειες πανηγύρισε η Φράιμπουργκ το απόγευμα της Κυριακής, φεύγοντας με πολύ δύσκολο, όσο και σημαντικό διπλό από την έδρα της Βέρντερ Βρέμης (1-2), στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής Bundesliga.
Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο τρίποντο χάρη σε ένα «καυτό» τετράλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ανατρέποντας το προβάδισμα που είχε αποκτήσει η Βέρντερ από το 47ο λεπτό με το τέρμα του Φίλιπ. Συγκεκριμένα, ο Ζάλαϊ στο 67′ έφερε το ματς στα ίσα μετά από ασίστ του Χέλερ, με τους δυο τους λίγο αργότερα να αλλάζουν ρόλους με τον Χέλερ να διαμορφώνει το τελικό σκορ. Νίκη με την οποία τα «κρυάρια» παρέμειναν στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 51 βαθμούς, μειώνοντας – έστω και προσωρινά – την απόσταση από την τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Champions League στον πόντο.