Για 2η συνεχόμενη χρονιά η Ομόνοια φτάνει στον τελικό του κυπέλλου κι έχει τη δυνατότητα να διεκδικήσει το…back to back! Η ομάδα της Λευκωσίας επικράτησε της Πάφος FC στο ΓΣΠ με 3-1 και μάλιστα με ανατροπή, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για τον τελικό, έχοντας πλέον τη μεγάλη ευκαιρία να κλείσει τη χρονιά με την κατάκτηση ενός τροπαίου αλλά κι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου! Η Πάφος FC προηγήθηκε με τον Βαλακάρι στο 13’, η Ομόνοια ισοφάρισε με τον Ντίσκερουντ στο 34’, προηγήθηκε με τον ποδοσφαιριστή που αντικατέστησε τον Μιξ, τον Κασάμα, ο οποίος μετά από σουτ (και κόντρα σε αντίπαλο) έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 79’, ενώ ο Χαραλάμπους στο 90+7’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα!

ΟΜΟΝΟΙΑ:Φαμπιάνο, Γιούστε, Παναγιώτου, Λέζιακς, Μάθιους, Μπασιρού, Ντίσκερουντ (70′ Κασάμα), Λοΐζου (87′ Χαραλάμπους), Σράντι (77′ Παπουλής), Κακουλλής (70′ Μπεσεντίν), Ανσαριφάρντ (87′ Μίλετιτς).
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κασάμα, Παπουλής, Κίτσος, Ζαχαρίου, Λανγκ, Μπεσεντίν, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα.
ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Κβίντα, Μπάιριτς (84′ Μπρούνο), Παλάσιος, Ικόκο, Ζουνίνιο, Χότσκο (87′ Ναμ), Κανέ, Βαλακάρι, Αμπντουραχίμι (64′ Τάνκοβιτς), Ζάιρο.
Στον πάγκο: Άντος, Μπετανκόρ, Δημητρίου, Χέσταντ, Τάνκοβιτς, Μιχαήλ, Ναμ, Μπρούνο, Ντράγκομιρ, Ταβάρες, Πελάτζιο.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
4’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, για την Πάφος FC! Δυνατό σουτ του Χότσκο εκτός περιοχής, απέκρουσε δύσκολα ο Φαμπιάνο!
13’ 0-1: Η Πάφος FC ανοίγει το σκορ με πλασέ του Βαλακάρι εντός περιοχής!
17’ Πρώτη φάση για την Ομόνοια. Σέντρα του Ντίσκερουντ, δεν μπόρεσε ο Παναγιώτου στην περιοχή να πιάσει την κεφαλιά και στη συνέχεια υπέπεσε σε φάουλ στον Ίβουσιτς.
25’ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Σουτ του Γιούστε, έξω. Προηγουμένως ο Λέζιακς έπεσε στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Παλάσιος, βρήκε μπάλα ο παίκτης της Πάφος FC.
29’ Ευκαιρία για την Πάφος FC. Σουτ του Ζάιρο στην περιοχή, απέκρουσε ο Φαμπιάνο.
32’ Κίτρινη σε Ίβουσιτς για καθυστέρηση, κίτρινη και στον Μπάιριτς για διαμαρτυρία!
34’ 1-1: Μετά από γύρισμα του Ανσαριφάρντ, με δυνατό σουτ εντός περιοχής ο Ντίσκερουντ ισοφαρίζει!
45+2’ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC! Σουτ του Βαλακάρι εντός περιοχής, μεγάλη επέμβαση από τον Φαμπιάνο!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-4 (1-4)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-2
ΚΑΤΟΧΗ: 60-40%
ΣΧΟΛΙΟ: Η Πάφος FC άρχισε ιδανικά το ματς, προηγήθηκε νωρίς με τον Βαλακάρι αλλά η Ομόνοια σταδιακά ισορρόπησε και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ντίσκερουντ. Οι γηπεδούχοι κρατάνε περισσότερη ώρα την μπάλα, πιο επικίνδυνοι οι φιλοξενούμενοι με τον Φαμπιάνο να πραγματοποιεί δύο μεγάλες αποκρούσεις.

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
58’ Πέσιμο του Κανέ στην περιοχή σε φάση με τον Σράντι, «παίζεται» από τον διαιτητή. Εξετάζεται η φάση από το VAR. Δεν υπάρχει παράβαση, συνεχίζεται το ματς.
61’ Πλασέ του Κακουλή στην περιοχή, έδιωξε σε κόρνερ ο Ίβουσιτς.
64’ Πρώτη αλλαγή στο ματς, για την Πάφος FC. Ο Τάνκοβιτς στη θέση του Αμπντουραχίμι.
70’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Κασάμα και Μπεσεντίν αντί Ντίσκερουντ και Κακουλλή.
75’ Κίτρινη στον Γιούστε για φάουλ στον Τάνκοβιτς.
77’ Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Παπουλής, έξω ο Σράντι.
79’ 2-1: Ο Κασάμα με μακρινό σουτ, αφού η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο, την στέλνει στα δίχτυα και δίνει το προβάδισμα στην Ομόνοια!
83’ Κίτρινη στον Χότσκο για φάουλ στον Λοΐζου.
84’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Μπρούνο αντί του Μπάιριτς.
85’ Κίτρινη στον Κβίντα.
87’ Αλλαγές για την Ομόνοια. Μίλετιτς και Χαραλάμπους αντί Λοΐζου και Ανσαριφάρντ.
87’ Αλλαγή για την Πάφος FC. Ο Ναμ στη θέση του Χότσκο.
** Πέντε λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.
90+1’ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Πλασέ του Χαραλάμπους που βγήκε απέναντι από τον Ίβουσιτς, έξω!
90+2’ Κίτρινη στον Παλάσιος.
90+5’ Κίτρινη στον Χαραλάμπους.
90+7’ 3-1: Μετά από κόντρα, ο Χαραλάμπους επωφελήθηκε και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!