Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ στο Μελίνα Μερκούρη, όμως ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή, επικράτησε 3-2 σετ και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League ανδρών.

Το ματς: Το πρώτο σετ τα είχε όλα. Τρομερό θέαμα, ανατροπές, μεγάλες φάσεις, αλλά και μπόλικη ένταση. Ο ΠΑΟΚ ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να χτίσει διαφορά τεσσάρων πόντων (9-13).

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε, μείωσε δύο φορές στον πόντο, αλλά ο ΠΑΟΚ έφτασε πρώτο σε σετ μπολ (22-24). Ο Στερν και το μπλοκ των ερυθρόλευκων έδωσαν παράταση στο σετ με τον Κουμεντάκη να δίνει το πρώτο σετ μπολ στους ερυθρόλευκους με άσο για το 26-25.

Σε εκείνο το σημείο είχαμε ένταση. Οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για αντιεθνικά συνθήματα, ο τιμ μάνατζερ της ομάδας (Αχιλλέας Τζίκας) αποβλήθηκε και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια υπήρξε ένταση.

Τα πνεύματα ηρέμησαν και το σετ συνεχίστηκε μετά από λίγα λεπτά. Οι δύο ομάδες συνέχισαν τις μάχες τους πόντο πόντο με τον ΠΑΟΚ να κλείνει το σετ με 34-32 έπειτα από μεγάλες φάσεις εκατέρωθεν.

Στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 2-6, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με δικό του επί μέρους 7-2 για να προηγηθεί 9-8.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι και το 18-18. Σε εκείνο το σημείο με όπλο το μπλοκ ο ΠΑΟΚ έτρεξε επί μέρους 5-0 για να προηγηθεί με 18-23 και στη συνέχεια έκλεισε το σετ με 20-25.

Το τρίτο σετ ήταν μια εντελώς διαφορετική υπόθεση σε σχέση με ό,τι είχαμε δει νωρίτερα στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή σε ρόλο οδηγού και ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να τον πλησιάσει.

Οι παίκτες του Τζουλιάνι ήταν συνεχώς μπροστά με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και τους έξι πόντους (22-16) και έφτασαν στο 2-1 σετ με 25-21.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός από την αρχή μπήκε σε ρόλο οδηγού και με πλουραλισμό στην επίθεση εκμεταλλεύτηκε την κούρση που έβγαλε ο ΠΑΟΚ.

Ο Ράπτης με δύο άσους κατάφερε να μειώσει σε 23-21, όμως ο Ιντάλγκο τελείωσε μια δύσκολη επίθεση και στη συνέχεια ο Στερν έκλεισε το σετ με 25-21 για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.