Σαν σήμερα 30 Απριλίου 2012, η Μάντσεστερ Σίτι κερδίζει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με
1-0, στον αγώνα που, σύμφωνα με τα ΜΜΕ, είναι ο μεγαλύτερος όλων των εποχών στην ιστορία της Premier League.
Η νίκη αυτή δίνει στους «πολίτες» προβάδισμα στην ισοβαθμία έναντι των συμπολιτών «κόκκινων διαβόλων» και πλέον χρειάζονται δύο νίκες επί των Νιούκαστλ και ΚΠΡ για να κατακτήσουν το πρωτάθλημα.
Η Σίτι θα κερδίσει τελικά τον τίτλο με δραματικό τρόπο, αφού στον τελευταίο αγώνα με την ΚΠΡ, θα σκοράρει δύο φορές στους χρόνους των καθυστερήσεων (!) με τους Ντζέκο (90’+2) και Αγουέρο (90’+5’) και θα επικρατήσει με 3-2.
Οι φίλοι της Γιουνάιτεντ ακόμα κατηγορούν τον τότε προπονητή της ΚΠΡ, Μαρκ Χιουζ, πρώην άσο των «κόκκινων διαβόλων», ότι με την τακτική της ομάδας του στα τελευταία λεπτά ήταν σαν να χάρισε τον τίτλο στη μισητή τους αντίπαλο.