Η Ανόρθωση προηγήθηκε κόντρα στον Ακρίτα,  έδειξε να ελέγχει το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και θα μπορούσε να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ, δεν το έκανε και στην επανάληψη το γύρισε η ομάδα της Χλώρακας.
Η ομάδα του Λαχτιόνοφ έφυγε με διπλό 3-2 από το «Αντώνης Παπαδόπουλος» χωρίς να δείχνει διατεθειμένη να υψώσει λευκή σημαία.
Πλούσιο θέαμα με πέντε γκολ σε ένα αδιάφορο παιχνίδι.
Ο Χριστοφη στο 20ο λεπτό με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση.
Στο 53’ ο Κονέ έφερε το ματς στα ίσα, για να έρθει ο Εράσο στο 63’ να γυρίσει το ματς κάνοντας το 3-1. Στο 72ο λεπτό ο Βάσκο Λόπες με ωραίο σουτ έκανε το 3-1 και το μόνο που κατάφερε η Ανόρθωση ήταν να μειώσει σε 3-2 με πέναλτι του Γκερέρο το οποίο κέρδισε ο Αντονίν Κορτές.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός (65′ Μιχαήλ), Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης (65′ Μραζ), Αρτυματάς, Τεχέρα, Εμπραλίτζε (65′ Φερέιρα), Γκερέρο, Κορτές, Αντωνίου, Κίκο (73′ Κορέια), Χριστοφή (83′ Αργυρού)
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Μιχαήλ, Κορέια, Φερέιρα, Σαμπό, Μ.Ιωάννου, Κωνσταντίνου, Γ.Ιωάννου, Αργυρού, Λάμπρου, Χρυσοστόμου

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κονέ, Άμπραχαμ, Ντουμπόφ (46′ Λόπες), Εράσο (90+9′ Κλεμέντε), Μεντιμόρετς, Σέχιτς, Τόρες, Σαραβάνια, Καραγιάννης, Αραούχο
Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Πογκέν, Φοφανά, Ντραμέ, Ζουνίνιο, Δημοσθένους, Κλεμέντε, Φαουριέλ, Πική, Λόπες

————————————————————————–

12′
Χωρίς φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Κρατά περισσότερο την μπάλα η Ανόρθωση.
13′ Καλό σουτ του Κορτές η μπάλα έφυγε έξω.
17′ Κεφαλιά του Εράσο αδύναμη στα χέρια του Κεραυνού.
20′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση. Ο Χριστοφή έφερε την μπάλα στο αριστερό, έπιασε το σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε την μπάλα τα δίχτυα.

25′
Σουτ του Αντωνίου στα χέρια του Περντρέου.
26′ Διπλή ευκαιρία για τον Ακρίτα με τον Τόρες και τον Κεραυνό να αποκρούει ισάριθμες φορές.
35′ Μπαλιά του Αραούχο, προσπάθησε να πιάσει την κεφαλιά ο Τόρες, η μπάλα έξω.
46′
Αλλαγή για τον Ακρίτα. Στην θέση του Ντουμπόφ πέρασε ο Λόπες.
53′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει ο Ακρίτας. Καλή συνεργασία από δεξιά από τους ποδοσφαιριστές του Ακρίτα. Τελικός αποδέκτης ο Κονέ ο οποίος με πλασέ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

56′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Λόπες έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Εράσο έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία του Κεραυνού.
63′ ΓΚΟΛ. 1-2. Γυρίζει το ματς ο Ακρίτας. Ο Τόρες έκανε το σουτ, ο Κεραυνός απέκρουσε ασταθώς και ο Εράσο που ακολουθούσε την φάση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

65′ Τριπλή αλλαγή για την Ανόρθωση. Μέσα Μιχαήλ, Μραζ και Φερέιρα, έξω Κεραυνός, Αντωνιάδης και Εμπραλίτζε. Ο Νεόφυτος Μιχαήλ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από 8 μήνες.
69′ Καλό πλασέ του Κορτές λίγο έξω.
72′ ΓΚΟΛ. 1-3. Πετυχαίνει και άλλο γκολ ο Ακρίτας με ωραίο σουτ του Λόπες.

73′
Κερδίζει πέναλτι η Ανόρθωση. Ο Κορτές πέρασε τον Περντρέου, με τον τερματοφύλακα του Ακρίτα να ανατρέπει τον Ισπανό επιθετικό.
75′ ΓΚΟΛ. 2-3. Μειώνει η Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκερέρο.

87′
Σουτ του Αρτυματά, η μπάλα χτύπησε σε σώματα αμυντικών και έφυγε κόρνερ.
90+1′ Το σουτ του Μραζ από κοντά έφυγε έξω και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση.