Το αήττητο της ΑΕΛ στο νέο γήπεδο της Λεμεσού έλαβε τέλος και αυτό οφείλεται στον συμπολίτη της! Ο Απόλλων επικράτησε με 2-0 στο ντέρμπι στο «ΑΛΦΑΜΕΓΑ», σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τον Πίττα στο 11’ και με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολ στο 82’. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντέγοεστ και Ρομπέρζ στο 68’, οι οποίοι μετά από σύρραξη…έπαιξαν μπουνιές! Μετά τη νίκη του ο Απόλλωνας τερμάτισε οριστικά στην 5η θέση στο φινάλε της πρώτης φάσης, ενώ η ΑΕΛ θα παραμείνει στην 8η εάν η Ανόρθωση δεν νικήσει αύριο τον Άρη…

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Ντέγοεστ, Κάσα, Παντελή, Τσιμπόλα (86′ Τεϊσέιρα), Ζντραβκόφσκι (79′ Παπαφώτης), Ντζιάλμα, Τσέρνιχ (46′ Ρόμο), Μιραλάς (63′ Μεντόζα), Μπεραχίνο (79′ Μιλοβάρ).
Στον πάγκο: Κυριάκου, Φραντζής, Παπαφώτης, Σιλβέστρος, Φιλίποβιτς, Μιλιντσεάνου. Μεντόζα, Κόλιας, Μπιλοβάρ, Νεοφύτου, Κοντινέλα, Ρόμο.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Χάμπος, Σαχάρ, Ίλιεφ (72′ Σπόλιαριτς), Βα (84′ Χέντι), Ουάρντα (90+6′ Ζήνωνος), Ντόνιο (46′ Κολ), Πίττας (90+6′ Ντιγκινί).
Στον πάγκο: Λοΐζου, Δημητρίου, Χουσαΐν, Σπόλιαριτς, Ντιγκινί, Μαυρίας, Γιόστεν, Κολ, Ζήνωνος, Αυγουστή, Χέντι.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιραλάς (6η), Παντελή, Τσιμπόλα (8η) / Ουάρντα, Ζήνωνος
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ντέγοεστ (68′) / Ρομπέρζ (68′)

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
** Μονόλεπτος σιγή εις μνήμη των θυμάτων της τραγωδίας στα Τέμπη.
-Έναρξη αγώνα.
6’ Σουτ του Πίττα στο ύψος της περιοχής, έξω. Πρώτη καλή φάση στο ματς.
11’ 0-1: Ωραία ενέργεια του Βα, γύρισε στην περιοχή για τον Πίττα ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
17’ Σουτ του Μπεραχίνο, απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.
25’ Σουτ του Κάσα εντός περιοχής, έξω. Καλή φάση για την ΑΕΛ.
30’ Πολύ καλό σουτ του Τσέρνιχ, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιοβάνοβιτς!
32’ Σουτ του Ουάρντα, αδύναμο, απέκρουσε ο Ολιβέιρα.
34’ Σουτ του Πίττα, απέκρουσε ο Ολιβέιρα.
39’ Κίτρινη στον Μιραλάς για δυνατό φάουλ στον Βα. Συμπληρώνει έξι.
45+1’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Ο Ουάρντα έκανε ωραία ενέργεια, πλάσαρε από πολύ καλή θέση, η μπάλα μόλις έξω!
45+3’ Ευκαιρία για την ΑΕΛ! Σουτ του Τσιμπόλα στην περιοχή, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων με παρέμβαση Γιοβάνοβιτς, κόρνερ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 4-6 (3-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 5-0
ΚΑΤΟΧΗ: 61-39%

46’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Κολ αντί του Ντόνιο.
46’ Αλλαγή για την ΑΕΛ.Ο Ρόμο αντί του Τσέρνιχ.
59’ Κίτρινη στον Παντελή.
60’ Κίτρινη στον Γιανέφσκι.
63’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μεντόζα αντί Μιραλάς.
66’ Διακοπή στο ματς. Έπεσαν αντικείμενα και κροτίδα από τους οργανωμένους της ΑΕΛ στο γήπεδο. Αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών…
68’ Απευθείας κόκκινη κάρτα σε Ντέγοεστ και Ρομπέρζ για τη μεταξύ τους αψιμαχία!
70’ Επαναρχίζει το ματς…
72’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Ο Σπόλιαριτς στη θέση του Ίλιεφ.
78’ Αλλαγές για την ΑΕΛ. Παπαφώτης και Μπιλοβάρ αντί Ζντραβόφσκι και Μπεραχίνο.
79’ Σουτ από τον Ρόμο σε καλή θέση, η μπάλα πήγε παράλληλα της εστίας…
81’ Κίτρινη στον Τσιμπόλα. Συμπληρώνει 8…
82’ 0-2: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολ, η μπάλα στα δίχτυα!
84’ Αλλαγή για τον Απόλλωνα. Χέντι αντί Βα.
86’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ο Κοντινέλα αντί του Τσιμπόλα.
86’ Ο Τεϊσέιρα σκοράρει αλλά το γκολ ακυρώνεται καθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
90+1’ Σουτ του Κάσα, απέκρουσε δύσκολα ο Γιοβάνοβιτς.
90+6’ Αλλαγές για τον Απόλλωνα. Ντιγκινί και Ζήνωνος αντί Πίττα και Ουάρντα.
90+9’ Κίτρινη στον Ζήνωνος.