Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη πανηγύρισε η Ομόνοια.
Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή που ήταν τιμωρημένος και παρακολούθησε την αναμέτρηση από την εξέδρα, επικράτησε 1-0 του Ολυμπιακού και ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.
Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση το πέτυχε ο Λοίζου με ωραία ενέργεια και τελείωμα στο 34ο λεπτό. Το γκολ αυτό έμελλε να ήταν νικητήριο παρά την πίεση του Ολυμπιακού στην επανάληψη που έκλεισε την Ομόνοια στο δικό της μισό γήπεδο και έχασε μεγάλες ευκαιρίες

Η είσοδος των δύο ομάδων στο γήπεδο από την κάμερα του balla.com.cy.

9′
Τακουνάκι του Σράντι έξω.
17′ Απευθείας φάουλ του Σράντι έξω.
19′ Συρτό σουτ του Λοίζου, αδύναμο, η μπάλα έφυγε έξω.
34′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Λοίζου κινήθηκε εξαιρετικά στην περιοχή και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
45′
Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Καλίλι εκτέλεσε το φάουλ αλλά η μπάλα σταμάτησε στην συμβολή των δοκαριών της εστίας του Φαμπιάνο και αφού την άγγιξε ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας.

ΕΝΑΡΞΗ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
58′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, ο Καλίλι έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
58′ Μεγάλη φάση για τους γηπεδούχους! Ο Κορομά από το ύψος του πέναλτι εντελώς ανενόχλητος στέλνει την μπάλα απελπιστικά άουτ.
63′ Εξαιρετικό πλασέ του Παπουλή, μαζεύει με δυσκολία ο Μολ!
69′ Φώναξε για χέρι ο Ολυμπιακός. Η επαναληπτική προβολή δείχνει την μπάλα να χτυπά στο χέρι του Μπασιρού.
72′ Πλασέ του Γιακουμάκη στην κίνηση, μαζεύει ο Φαμπιάνο.
ΔΙΑΤΕΘΗΚΑΝ 521 ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ.
77′
Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Πλασέ του Κα, πρόλαβε ο Ψάλτης και έδιωξε σε κόρνερ.

———————————————————————-

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Μπάρντι, Μουκτάρης, Κα, Έσελινγκ, Ιωάννου, Γκόρουπετς, Καλίλι, Χαραλάμπους (46′ Γιακουμάκης), Άλτσεους (65′ Χέντρικς), Κορομά (65΄Ψύχας)
Στον πάγκο: Τσαρλς, Χριστοφόρου, Λιασίδης, Σάλι, Χριστοδούλου, Δόσης, Ψύχας, Χέντρικς, Γιακουμάκης, Μέντες, Κυριάκου, Ενόχ

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους (59′ Ψάλτης), Γιούστε, Λοΐζου (73′ Ζαχαρίου), Κίτσος (73′ Λέζιακς), Ανσαριφάρντ (73′ Χαραλάμπους), Μπασιρού, Λανγκ, Σράντι (59′ Παπουλής), Κούσουλος, Μπεσεντίν
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Ψάλτης, Παπουλής, Λέζιακς, Ζαχαρίου, Παναγιώτου, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Βενιζέλου, Σάββα

ΣΚΟΡΕΡ: 34′ Λοίζου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Άλτσεους, Μπάρντι/Κούσουλος, Λανγκ