Μεγάλη νίκη στην προσπάθειά της να παραμείνει στην Serie A και τη νέα σεζόν πήρε η Φροζινόνε, που κέρδισε με 1-0 εκτός έδρας την Μόντσα, για την 37η αγωνιστική.

Ο «δικός μας» Γιώργος Κυριακόπουλος ξεκίνησε στην 11άδα των γηπεδούχων και έγινε αλλαγή στην ανάπαυλα, αλλά είδε τον Σεντίρα να σκοράρει με κεφαλιά σε κενή εστία και να χαρίζει στους φιλοξενούμενους το «τρίποντο» μόλις στο 9’.

Έτσι, η Φροζινόνε ανέβηκε στους 35 πόντους, ενώ την τελευταία αγωνιστική παίζει εντός έδρας με την Ουντινέζε στην παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία του ιταλικού πρωταθλήματος!

Μια Ουντινέζε η οποία ήρθε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας στο ντέρμπι ουραγών με αντίπαλο την Έμπολι, μετά από ένα άκρως επεισοδιακό παιχνίδι…

Κι αυτό γιατί, η ομάδα της Τοσκάνης -που είχε ακυρωθέν τέρμα του Μαλέχ, για επιθετικό φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης, λίγο μετά το ημίωρο- προηγήθηκε χάρη σε χτύπημα πέναλτι του Νιάνγκ στο 90’, μετά από ανατροπή του Καμπιάγκι από τον Σάμαρτζιτς!

Ωστόσο, στο… 14ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σάμαρτζιτς εξιλεώθηκε καθώς μετέτρεψε σε γκολ ισοφάρισης για τις «ζέβρες» το πέναλτι που υποδείχτηκε εναντίον του Φατσίνι, για μαρκάρισμα στον Παγέρο μέσω VAR, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα!

Η Ουντινέζε έφτασε τους 34 πόντους και παίζει την… σωτηρία της όπως προαναφέραμε με τη Φροζινόνε. Την ώρα που η τρίτη από το τέλος πλέον Έμπολι έχει 33 βαθμούς και φιλοξενεί την –βαθμολογικά αδιάφορη– Ρόμα στην τελευταία «στροφή» του ιταλικού πρωταθλήματος.