Μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση.
Η ομάδα του Βέσκο Μιχαίλοβιτς νίκησε 2-1 την Πάφος FC στο Αντώνης Παπαδόπουλος και συνεχίζει την ανοδική της πορεία.
Η Κυρία έθεσε τις βάσεις από νωρίς με δύο γκολ μέχρι και το 14ο λεπτό.
Στο 8ο λεπτό ο Γκερέρο με ωραίο πλασέ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ, ενώ στο 14′ ο Κορτές έκανε το 2-0.
Το μόνο που κατάφερε η Πάφος FC ήταν να μειώσει σε 2-1 με πέναλτι του Τάνκοβιτς στο 44ο λεπτό.
Παρά την πίεση στην επανάληψη δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και πέταξε μια ευκαιρία να πλησιάσει τις πρώτες θέσεις μετά τις απώλειες βαθμών της ΑΕΚ και του ΑΠΟΕΛ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης (80 Κορρέα), Κορέια, Φερέιρα, Γκερέρο, Κορτές (80′ Παρούτης), Αντωνίου (68′ Αμπαρτζουμιάν), Σάμπο, Νινγκά (68΄Μραζ), Ιωάννου.
Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Αρτυματάς, Παρούτης, Αμπαρτζουμιάν, Γουαρίς, Πάντσεον, Κορρέα, Κωνσταντίνου, Χριστοφη, Μραζ.

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Παλάσιος, Κβίντα, Κανέ, Ζάιρο, Ικόκο, Ζουνίνιο, Τάνκοβιτς, Μπρούνο, Ντράγκομιρ (68΄Μπετανκόρ), Μπάιριτς (17′ Χέσταντ).
Στον πάγκο: Αντός, Μαϊχρόβιτς, Χότσκο, Μπεντακόρ, Δημητρίου, Χέσταντ, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Ναμ, Ταβάρες, Πελάζιο.

ΣΚΟΡΕΡ: 8′ Γκερέρο, 14′ Κορτές/44′ Τάνκοβιτς (π.)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαισίνιο, Κορέια/Μπαίριτς Ζάιρο (3η)

Έναρξη αγώνα…
1′
Κεφαλιά του Κορτές έξω.
8′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση. Ο Γκερέρο μετά από γύρισμα του Φερέιρα έκανε το πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ίβουσιτς.

14′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει και δεύτερο γκολ η Ανόρθωση. Τραγικό λάθος στην άμυνα της Πάφος FC από τον Παλάσιος, εκμεταλλεύτηκε ο Αντονίν Κορτές ο οποίος τσίμπησε την μπάλα, την πέρασε πάνω από τον Ίβουσιτς και την έστειλε στα δίχτυα.

17′
Αλλαγή για την Πάφος FC. Στην θέση του Μπάιριτς πέρασε ο Χέσταντ.
36′ Καλό σουτ του Ζάιρο πάνω από τα δοκάρια.
42′ Κερδίζει πέναλτι η Πάφος FC για χέρι του Μπαϊσίνιο.
44′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει η Πάφος FC. Δεν αστοχεί από τα 11 βήματα ο Τάνκοβιτς.
ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
60′
Ευκαιρία για την Πάφο, γύρισμα του Ικόκο, σουτ του Τάνκοβιτς, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
67′
Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφο, έφυγε στην αντεπίθεση ο Ζάιρο, έδωσε στον Μπρούνο, αυτός εκτός περιοχής έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
70′ Ευκαιρία για την Πάφο, σέντρα του Μπρούνο, κεφαλιά γύρισμα του Ζάιρο, ο Κορέια έβαλε την παρέμβαση του πριν προλάβει ο Τάνκοβιτς να γίνει κάτοχος και ο Κεραυνός βγήκε και μάζεψε
90′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση, ο Μραζ σε θέση βολής έστειλε την μπάλα έξω.