Την περασμένη Κυριακή το ΑΠΟΕΛ είχε γνωρίσει την ήττα στη Λεμεσό από την ΑΕΛ, αλλά στην ίδια πόλη, έξι μέρες αργότερα κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες, επικρατώντας της Καρμιώτισσας με 2-1 στο Τσίρειο για τη 19η αγωνιστική κι ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας το αυριανό παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Άρη στην «Αρένα» για να μάθει αν θα παραμείνει εκεί.
Όλα τα λεφτά και τα…γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 47’ ο Δώνης άνοιξε το σκορ, ο ίδιος…σέρβιρε στον Μάριο Ηλία που σκόραρε δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγώνα (78’) με την Καρμιώτισσα να μειώνει στο 85’ με τον Ντούρις αλλά το ΑΠΟΕΛ να κρατάει μέχρι το τέλος την πολύτιμη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ: Κνόμπλοχ, Τάντι (46′ Τζανακάκης), Τσέλουστκα (51′ Αβραάμ), Μαλόνε, Μίτσο, Γκραντινάρου (59′ Χατζηβασίλης), Ελ Αλουχί (82′ Ανδρονίκου), Νεοφύτου, Ντούμπια, Κουλιμπαλί (59′ Καλτσάς), Ντούρις.
Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Λουκόφ, Ποντσάφσκι, Αβραάμ, Μεντίμορετς, Ανδρονίκου, Καλτσάς, Χατζηβασίλης, Τζανακάκης, Αγγελή.
ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Φεράρι, Καρώ, Κρέσπο, Νταουσβίλι, Σαρφό, Ντάλσιο, Μαρκίνιος (77′ Ντονγκαλά), Δώνης (89′ Ντβάλι), Κβιλιτάια (77′ Ηλία).
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Τσιλινγκίρης, Ντβάλι, Τσεπάκ, Ηλία, Θεοδώρου, Γουΐλερ, Ντίας, Ντονγκαλά, Μορέιρα.

Έναρξη αγώνα.
5’ Ο Ντούρις σκοράρει με σουτ εντός περιοχής, το γκολ όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ. Εξετάζεται η φάση, σωστά ακυρώθηκε.
9’ Σουτ του Δώνη στην περιοχή, κόντραρε η μπάλα σε αντίπαλο. Πρώτη φάση για ΑΠΟΕΛ.
15’ Κίτρινη στον Ντούμπια.
16’ Κεφαλιά Κβιλιτάια μετά από κόρνερ, απέκρουσε ο Κνόμπλοχ.
20’ Καλό σουτ του Ντούμπια, έξω.
23’ Κίτρινη στον Φεράρι.
24’ Κεφαλιά του Κουλιμπαλί από πολύ κοντά, απέκρουσε ο Μπέλετς. Καλή φάση για τους γηπεδούχους.
27’ Κίτρινη στον Γκραντινάρου.
32’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σουτ του Ντάλσιο από πολύ καλή θέση στην περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία.
36’ Νέα μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, πάλι με τον Ντάλσιο, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά απέκρουσε ο Κνόμπλοχ!
39’ Κεφαλιά του Σούσιτς, έξω.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-6 (2-3)
ΚΟΡΝΕΡ: 1-2
ΚΑΤΟΧΗ: 45-55%

46’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Τζανακάκης αντί του Τάντι.
46’ Σουτ του Μαρκίνιος, έξω.
47’ 0-1 ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Σέντρα του Φεράρι, με κεφαλιά ο Δώνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
51’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Αβραάμ του Τσέλουστκα.
53’ Σουτ του Σαρφό εντός περιοχής, έξω.
55’ Κίτρινη στον Μαλόνε.
59’ Δύο αλλαγές για Καρμιώτισσα. Καλτσάς και Χατζηβασίλης αντί Γκραντινάρου και Κουλιμπαλί.
61’ Σουτ του Ντούμπια, απέκρουσε δύσκολα ο Μπέλετς.
69’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Σουτ του Ελ Αλουχί στο ύψος της περιοχής, μόλις έξω.
77’ Αλλαγές για το ΑΠΟΕΛ. Ντονγκαλά και Μάριος Ηλία αντί Μαρκίνιος και Κβιλιτάια.
78’ 0-2 ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, ο Μάριος Ηλία διπλασιάζει το σκορ μετά από πάσα του Δώνη!
82’ Αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ανδρονίκου αντί Ελ Αλουχί.
85’ 1-2 Η ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ! Μειώνουν οι γηπεδούχοι με πλασέ του Ντούρις στην περιοχή! Εξετάζεται η φάση από το VAR για φάουλ σε παίκτη του ΑΠΟΕΛ. Μετράει το γκολ η απόφαση.
89’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντβάλι αντί του Δώνη.
89’ Κίτρινη σε Καλτσά και…Μιλόγεβιτς για διαμαρτυρίες.