Απίθανα πράγματα φέτος από τη Μπασκόνια, απίθανα πράγματα και το βράδυ της Πέμπτης (29/12) από τους Βάσκους. Η ομάδα του Χοάν Πεναρόγια υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης για τη 16η αγωνιστική της EuroLeague, την νίκησε με 92-86 και πήρε απόσταση από εκείνη, στην προσπάθεια που κάνει ακόμα και για μία θέση στην πρώτη τετράδα της κανονικής περιόδου.

Η Μπασκόνια ανέβηκε στο 11-5 (8-1 εντός και 3-4 εκτός έδρας), με τον Μάρκους Χάουαρντ να κάνει πράγματα και θαύματα στο πρώτο μέρος και μαζί τις βάσεις της επικράτησης των γηπεδούχων που είδαν τον Ρόκας Γκιεντράιτις σε μεγάλη βραδιά και τους Κοστέλο – Χομς να ακολουθούν για την έκτη σερί νίκη και τον αήττητο Δεκέμβριο.

Στο 10-6 έπεσε η Ρεάλ (5-3 εντός και 5-3 εκτός έδρας), που είχε για ακόμα μία φορά τον Έντι Ταβάρες σε σπουδαία κατάσταση, αλλά και αρκετά μόνο. Ο θηριώδης ψηλός έγραψε double-double, όμως πλην του Γκάμπριελ Ντεκ και του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, δεν υπήρξε άλλος σε έστω υποφερτή κατάσταση.

Με ένα 21-3, η Μπασκόνια δεν ξέφυγε απλά στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά έχτισε και προβάδισμα 11 πόντων (47-36) για να φτάσει στο ημίχρονο στο +16. Οι Μαδριλένοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τρίτη περίοδο και έδωσαν χαρακτήρα ντέρμπι στο ματς, όμως όταν έφταναν σε απόσταση μίας-δύο κατοχών, δεν είχαν τις δυνάμεις για να κόψουν τη φόρα των γηπεδούχων.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Φούφης, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-28, 59-43, 73-69, 92-86

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 17η αγωνιστική η Μπασκόνια θα παίξει στο Βερολίνο με την Άλμπα (5/1 στις 20:00), ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (6/1 στις 21:45).