Το ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι «αιώνιων» του Κυπριακού ποδοσφαίρου.
Η ομάδα του Μιλόγεβιτς επικράτησε 4-0 της Ομόνοιας, πανηγύρισε την 6η σερί νίκη και ανέβηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας.
Στο 23ο λεπτό η Ομόνοια έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Λανγκ που όντας τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Κβιλιτάια λίγο πριν μπει στην περιοχή του Ουζόχο.
Σαφέστατα και επηρέασε την ομάδα του Φερέρα αυτή η αποβολή αλλά και μέχρι το 23’ η ομάδα του δεν έκανε κάτι, το ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερο.
Αυτό που έκαναν οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν χωρίς να εντυπωσιάσουν να εκμεταλλευτούν στον απόλυτο βαθμό το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και να πάρουν μια μεγάλη νίκη.
Ο Ντβάλι άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου, ενώ ο Κβιλιτάια στο 60’ έκανε το 2-0.
Το 3-0 ήρθε με πέναλτι του Μαρκίνιος στο 68ο λεπτό, ενώ το τελικό 4-0 το πέτυχε ο Εφραίμ στο 90+2’.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Ντβάλι, Βιγιαφάνες (79′ Ντάλσιο), Κβιλιτάια (79′ Εφραίμ), Κρέσπο, Σούσιτς (57′ Σατσιάς), Μαρκίνιος (79′ Ντογκαλά), Γουίλερ, Κοσταντίνοφ, Δώνης (15′ Μπλουμ), Σαρφό
Στον πάγκο: Χριστοδούλου. Τσιλιγκίρης, Καρώ,  Νταουσβίλι, Ηλία, Θεοδώρου, Πολυκάρπου

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Ψάλτης (69′ Λοίζου), Μπρούνο, Κασάμα (75′ Μπασιρού), Λέζιακς, Λανγκ, Κούσουλος (69′ Χάμπος), Μίλετιτς, Κακουλλής Χούπερ (28′ Γιούστε), Μπεζούς (46′ Παναγιώτου)

Παρατηρητή: Γερασίμου Παναγιώτης

10′
Χωρίς φάση στα πρώτα 10 λεπτά του ντέρμπι.
Περίπου 16 χιλιάδες κόσμος βρίσκεται στις κερκίδες.
12′ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Τάσος Δώνης και ζήτησε αλλαγή.
14′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες έβγαλε μόνο τον Σούσιτς ο οποίος τελείωσε την φάση αλλά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Ουζόχο.
15′ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Δώνη πέρασε ο Μπλουμ.
18′ Σουτ του Μπλουμ, η μπάλα κόντραρε στον Λανγκ και έφυγε κόρνερ.
21′ Σουτ του Μπλουμ με το αριστερό έξω.
23′ Αντεπίθεση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κβιλιτάια έφυγε μόνος, ανατράπηκε από τον Λανγκ και ο διαιτητής έβαλε απευθείας την κόκκινη κάρτα στον Ούγγρο αμυντικό της Ομόνοιας.
27′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Έκλεψε οΒιγιαφάνες από τον Κασάμα, έδωσε στον Μαρκίνιος ο οποίος γύρισε στον Κβιλιτάια ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα κατευθείαν στον Ουζόχο.
28′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Χούπερ πέρασε ο Γιούστε.
30′ Σουτ του Σαρφό στα χέρια του Ουζόχο.
32′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Μετά από κόρνερ έδιωξε ο Ουζόχο και από κοντά ο Σούσιτς έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
38′ Κίτρινη κάρτα στον Γουίλερ.
40′ Κίτρινη κάρτα στον Ψάλτη.
42′ Κίτρινη κάρτα στον Μπεζούς.
45+1′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Μετά από φάουλ του Βιγιαφάνες, ο Κβιλιτάια κατέβασε την μπάλα και ο Ντβάλι από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τέλος α’ ημιχρόνου.
Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′
Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Μπεζούς πέρασε ο Παναγιώτου.
50′ Πολύ καλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Μπέλετς απέκρουσε το σουτ του Λέζιακς.
54′ Σουτ του Κβιλιτάια πάνω από τα δοκάρια.
57′ Νέα αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Σούσιτς πέρασε ο Σατσιάς.
60′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες εκτέλεσε ο φάουλ, ο Κοσταντίνοφ κατέβασε την μπάλα, ο Μπλουμ έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και σε δεύτερο χρόνο ο Κβιλιτάια με σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

67′
Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε μαρκάρισμα του Κούσουλου στον Γουίλερ.
68′ ΓΚΟΛ. 3-0. Με πέναλτι ο Μαρκίνιος ανεβάζει ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ.

69′
Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Λοίζου και Χάμπος, έξω Κούσουλος και Ψάλτης.
75′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Μπασιρού στην θέση του Κασάμα.
77′ Απευθείας φάουλ του Βιγιαφάνες, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω.
79′ Τριπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Ντάλσιο, Εφραίμ και Ντογκαλά, έξω οι Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια και Μαρκίνιος.
84′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
90+2′ ΓΚΟΛ. 4-0. Ο Εφραίμ πήρε ωραία ασίστ από τον Μπλουμ και με υποδειγματικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.