Μέχρι το τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας κρατούσε ένα σημαντικό διπλό στο ΓΣΠ κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά μια φάση άλλαξε τα δεδομένα.
Στις καθυστερήσεις ο Χάμπος Κυριάκου υπέπεσε σε χέρι σε κεφαλιά του Γκεριέ, ο διαιτητής με την βοήθεια του VAR υπέδειξε πέναλτι και οι «μαυροπράσινοι» τσίμπησαν τον βαθμό.
ΟλυμπιακόςΑπόλλων 1-1 το τελικό αποτέλεσμα.
Ο Απόλλωνας έχασε σωρεία ευκαιριών στο α’ ημίχρονο, η μπάλα… δεν ήθελε να μπει και στο τέλος το πλήρωσε.
Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην επανάληψη, παρόλα αυτά οι «γαλάζιοι» εξακολουθούσαν να ήταν καλύτεροι και άνοιξαν το σκορ στο 83’ με κεφαλιά του Πίττα.
Εκεί που όλα έδειχναν ότι οι φιλοξενούμενοι θα έφευγαν με το διπλό, στο 90+1’ ο Γκεριέ έπιασε την κεφαλιά, ο μπάλα χτύπησε στο χέρι του Χάμπου, ο ρεφ δεν έδωσε πέναλτι, τον ενημέρωσε το VAR, άλλαξε απόφαση και στο 90+3’ ο Γκεριέ δεν αστόχησε από την άσπρη βούλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μολ, Καρντασιάν, Μπάρντι, Σάλι (78′ Ντεσιρέ), Γκεριέ, Έσελινγκ, Δόσης (46′ Μάρκοβιτς), Ευτυχίδης (68′ Σλόγκαρ), Πεχλιβάνης (86′ Κα), Χέντρικς (68’Κορόμα), Νάνι
Στον πάγκο: Σαρλς, Πισιήας, Λιασίδης, Μουκτάρης, Χριστοδούλου, Ιωάννου, Κυριάκου

ΑΠΟΛΛΩΝ: Γιοβάνοβιτς, Αρτυματάς, Βουκασίν, Νταμπό (57′ Ίλιεφ), Ρέθιο (68′ Ονγκέντα), Καμπράλ, Βα, Χαμάς, Ντιγκινί (68’Κολ), Σαχάρ (57′ Πίττας), Ζράντι (84′ Χάμπος)

Παρατηρητής Διαιτησίας:  Θεοδότου Κώστας

5′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Η μπάλα έφτασε στον Νταμπό μέσα στην περιοχή, κινήθηκε ωραία, ελευθερώθηκε, έπιασε το σουτ για να πραγματοποίησε. εντυπωσιακή απόκρουση ο Μολ.
6′ Νέα ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Το καλό σουτ του Καμπράλ έφυγε λίγο έξω.
13′ Ο Μολ βγήκε έγκαιρα και μάζεψε την μπάλα μπροστά από τον Βα.
15′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σάλι βγήκε απέναντι από τον Γιοβάνοβιτς, δεν κοντρόλαρε όπως θα ήθελε την μπάλα και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα βγήκε και την μάζεψε.
18′ Κεφαλιά του Αρτυματά, απέκρουσε ο Μολ.
20′ Τακουνάκι του Ντιγκινί, απέκρουσε ο Μολ σε κόρνερ.
25′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας για χέρι του Έσελινγκ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και ενημερώθηκε ο διαιτητής να δώσει συνέχεια στο παιχνίδι.
27′ Ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Γύρισμα του Ζράντι, προβολή του Ντιγκινί, απέκρουσε στην κλειστή του γωνιά ο Μολ.
31′ Ζήτησε πέναλτι ο Ολυμπιακός για χέρι του Βουκασίν μετά από σουτ του Χέντρικς. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και σωστά δεν υποδείχθηκε παράβαση.
Περίπου 1.000 φίλαθλοι παρακολουθούν την αναμέτρηση.
37′
Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Η κεφαλιά του Ντιγκινί σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Μολ και στην επιστροφή ο Αρτυματάς δεν μπορεί από κοντά να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού.
38′ Σουτ του Σαχάρ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.
40′ Λανθασμένα ο δεύτερος βοηθός σταμάτησε για οφσάιντ τον Νταμπό καθώς ο Γάλλος επιθετικός του Απόλλωνα όταν πήρε την μπάλα ήταν πίσω από την γραμμή του κέντρου.
Τέλος α’ ημιχρόνου.

Έναρξη β’ ημιχρόνου.
46′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στην θέση του Δόση πέρασε ο Μάρκοβιτς.
53′ Απειλεί ο Ολυμπιακός. Καλό σουτ του Χέντρικς, η μπάλα κόντραρε στον Αρτυματά και πήγε κόρνερ.
54′ Ζήτησε πέναλτι ο Ολυμπιακός αλλά σωστά δεν υποδείχθηκε παράβαση καθώς η μπάλα χτύπησε στο στήθος και όχι στο χέρι του Ζράντι.
57′ Διπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα. Μέσα Πίττας και Ίλιεφ, έξω Σαχάρ και Νταμπό.
65′ Απειλεί ο Απόλλωνας. Καλό σουτ του Ρέθιο, απέκρουσε ο Μολ που είχε και την βοήθεια του δοκαριού για να κρατήσει το μηδέν.
67′ Σουτ του Καμπράλ, σε ετοιμότητα ο Μολ μάζεψε την μπάλα.
68′ Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μέσα Σλόγκαρ και Κορόμα, έξω Ευτυχίδης και Χέντρικς.
68′ Διπλή αλλαγή και για τον Απόλλωνα. Ονγκέντα και Κολ πήραν τις θέσεις τον Ρέθιο και Ντιγκινί.
74′ Κεφαλιά του Γκεριέ πάνω από τα δοκάρια.
78′ Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Στην θέση του Σάλι πέρασε ο Ντεσιρέ.
83′ ΓΚΟΛ. 0-1. Ανοίγει το σκορ ο Απόλλωνας. Ο Ονγκέντα κινήθηκε ωραία, ελευθερώθηκε, έκανε την σέντρα και ο Πίττας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μολ.

90+1′ Κεφαλιά του Κορομά, η μπάλα χτυπά στο χέρι του Χάμπου Κυριάκου. Ο διαιτητής δεν υπέδειξε πέναλτι, το VAR κάτι είδε, τον ενημέρωσε, το είδε στο On field review, άλλαξε απόφαση και υπέδειξε παράβαση.
90+3′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ο Γκεριέ από την άσπρη βούλα ευστοχεί και φέρνει το ματς στα ίσα.