Την τέταρτη σερί νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΛ, επικρατώντας του Ακρίτας Χλώρακας στο «Στέλιος Κυριακίδης» με 3-0, στον αγώνα που ανοίγει την αυλαία της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος!
Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Λεμεσού έφτασε τους 14 βαθμούς και μπήκε στην 6άδα, ενώ ο Ακρίτας έμεινε στους τέσσερεις και στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Πολύ καλύτερη η ΑΕΛ στο α’ μέρος και προηγήθηκε με τον Τσιμόλα στο 31’.
Στο β’ ημίχρονο ο Ακρίτας ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα, ωστόσο η ΑΕΛ στην πρώτη της ευκαιρία σ’ αυτό το διάστημα κατάφερε να σκοράρει με δράστη τον Μπεραχίνο στο 79’ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα, με τον Ανδρέα Μακρή στο 90+5’ να σκοράρει από τα 30 μέτρα ένα από τα ομορφότερα γκολ του πρωταθλήματος και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα!

ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κόρατς, Άμπραχαμ (84′ Φορέλ), Εράσο, Γαβριήλ, Αλεκσέεφ (84′ Ελ Τζεμιλί), Σέχιτς, Βαράντα, Σαραβάνια, Καραγιάννης (84′ Αλεκσέεφ), Αραούχο.
Στον πάγκο: Καστεγιάνι, Ονόντι, Πογκέν, Ντράμε, Κονέ, Ζουνίνιο, Ελ Τζεμιλί, Δημοσθένους, Φορέλ, Ραμίρες, Βάσου, Πική.
ΑΕΛ: Μούριελ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Τζιάλμα (82′ Σάντος), Μεντόγεβιτς (87′ Μπιλοβάρ), Τσιμπόλα (73′ Ζντραβκόφσκι), Κατσανίκλιτς (82′ Κοντινέλα), Μιραλάς (73′ Μιλιντσεάνου), Μακρής, Μπεραχίνο.
Στον πάγκο: Μιγκέλ, Ζντραβκόφσκι, Παπαφώτης, Τσέποβιτς, Σάντος, Ανδρέου, Μιλιντσεάνου, Πάβλοβιτς, Μπιλοβάρ, Νεοφύτου, Κοντινέλα, Σις.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
11’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σέντρα από τον Τζιάμα, ο Κατσανίκλιτς έκανε την προβολή εντός περιοχής, έξω!
14’ Νέα μεγάλη φάση για την ΑΕΛ. Σουτ του Μακρή από την περιοχή, κόντραρε η μπάλα σε αντίπαλο και βγήκε σε κόρνερ!
24’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Ο Κατσανίκλιτς στην περιοχή γυρίζει για τον Μπεραχίνο που βρισκόταν σε εξαιρετική θέση, πρόλαβε να διώξει σωτήρια σε κόρνερ ο Κόρατς!
31’ 0-1 Η ΑΕΛ! Ανοίγει το σκορ με δυνατό σουτ του Τσιμπόλα εντός περιοχής!
38’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Σέχιτς έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Φραντζή και κατέληξε κόρνερ.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 3-5 (2-2)
ΚΟΡΝΕΡ: 4-4
ΚΑΤΟΧΗ: 49-51%

** Δεν υπάρχουν φάσεις μέχρι το 60’, παρά μόνο κάποιες προϋποθέσεις για τις δύο ομάδες.
63’ Τεράστια ευκαιρία για τον Ακρίτα. Ο Σέχιτς μόνος κι ανενόχλητος στην περιοχή απέναντι από τον Μούριελ, έκανε το σουτ αλλά έστειλε την μπάλα έξω!
67’ Ο Γαβριήλ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ! Εξετάζεται η φάση από τον VAR. Επικυρώνεται η υπόδειξη του βοηθού.
70’ Σουτ του Αλεκσέεφ, έδιωξε σωτήρια ο Μούριελ!
73’ Αλλαγές για την ΑΕΛ. Ζντραβκόφσκι και Μιλιντσεάνου αντί Τσιμπόλα και Μιραλάς.
79’ 0-2 Η ΑΕΛ! Στην πρώτη της φάση στο β’ ημίχρονο, ο Μπεραχίνο βρέθηκε μόνος στην περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
82’ Διπλή αλλαγή για ΑΕΛ. Σάντος και Κοντινέλα αντί του τραυματία Τζιάλμα και του Κατσανίκλιτς.
84’ Τρεις αλλαγές για τον Ακρίτα. Φορέλ, Ελ Τζεμιλί και Πογκέν αντί Άμπραχαμ, Καραγιάννη και Αλεκσέεφ.
87’ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Μπιλοβάρ αντί Μεντόγεβιτς.
89’ Κίτρινη στον Σέχιτς για δυνατό φάουλ στον Σέχιτς. Συμπληρώνει τρεις και θα χάσει ένα από τα δύο επόμενα ματς.
90+4’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σουτ του Ζντραβκόφσκι, απέκρουσε δύσκολα ο Περντρέου.
90+5’ 0-3 Η ΑΕΛ! Εντυπωσιακό γκολ από τον Ανδρέα Μακρή! Με δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα!