Σπουδαία νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα, η οποία επικράτησε του Ακρίτας Χλώρακας στο «Αμμόχωστος» με 2-1 κι έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα, μετά τη νίκη της κι επί της Καρμιώτισσας στην πρεμιέρα!
Πρόσωπο του ματς ο Ντιακιτέ, ο οποίος σκόραρε το νικητήριο γκολ στο 89’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, μόλις πέντε λεπτά μετά την ισοφάριση από τον Ακρίτα με τον Βαράντα! Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ανοίξει το σκορ στο 24’ με τον Μιγκελίτο και τελικά κατάφεραν να πάρουν στο φινάλε την υπερπολύτιμη νίκη!

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μελισσάς, Σεργίου, Ντιακιτέ, Καλογήρου, Οφόρι, Φράγκος (59′ Καρλίτος), Μάντζεκ, Μιγκελίτο (78′ Φελίπε), Τιάγκο (78′ Κλίμοβιτς), Σταλόνε (59′ Κουμουρής), Φλοριάν (65′ Ντορεγκαράι).
Στον πάγκο: Κυριακίδης, Κίσσας, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Καρλίτος, Νικολάου, Ντορεγκαράι, Λέικο, Μαργκάσα, Βίκτωρος, Φιάκας, Φελίπε.
ΑΚΡΙΤΑΣ: Περντρέου, Κονέ (66′ Ζουνίνιο), Αμπντουραχίμι, Άμπραχαμ, Εράσο (27′ Αραούχο), Μπερνάρντι, Σέχιτς, Σαραβάνια, Καραγιάννης (79′ Φοριέλ), Δημοσθένους (46′ Ραμίρες) Αμπντουσαλάμοφ (46′ Βαράντα).
Στον πάγκο: Καστελάνι, Ονόντι, Κόρατς, Σουλεϊμάν, Ζουνίνιο, Ελ Τζεμιλί, Φοριέλ, Αλεκσίφ, Βαράντα, Ραμίρες, Βάσου, Αραούχο.

LIVE Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
5’ Κίτρινη στον Εράσο γιατί χρησιμοποίησε το χέρι του στο πρόσωπο του Φράγκου.
7’ Πλασέ του Φλοριάν εντός περιοχής, έξω.
15’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Αμπντουραχίμι, απέκρουσε ο Μελισσάς.
25’ 1-0 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! Με δυνατό σουτ ο Μιγκελίτο εντός περιοχής ανοίγει το σκορ για τους «ερυθρόλευκους»! Μεγάλο λάθος του Μπερνάρντι στο ξεκίνημα της φάσης.
27’ Αναγκαστική αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Εράσο αποχωρεί λόγω τραυματισμού, στη θέση του ο Αραούχο.
33’ Σουτ από τον Σταλόνε, η μπάλα στο δοκάρι αλλά ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
36’ Σουτ από τον Άμπραχαμ, έξω.
38’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Πλασέ από τον Μιγκελίτο εντός περιοχής, έξω!
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η Νέα Σαλαμίνα στο πρώτο μέρος, έφτιαξε περισσότερες ευκαιρίες και είναι πιο απαιτητική στο ματς. Σε… ρηχά νερά κινείται προς το παρόν ο Ακρίτας.
ΕΝΑΡΞΗ Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
46’ Διπλή αλλαγή για τον Ακρίτα, Βαράντα και Ραμίρες αντί Δημοσθένους και Αμπντουσαλάμοφ.
47’ Σουτ του Άμπραχαμ, έξω.
50’ Κίτρινη κάρτα στον Κονέ.
55’ Εκτέλεση φάουλ από τον Φράγκο, η μπάλα κοντράρει και περνάει μόλις έξω!
57’ Κίτρινη κάρτα στον Σεργίου.
58’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ακρίτα. Δυνατό σουτ από τον Αραούχο, διώχνει σωτήρια σε κόρνερ ο Μελισσάς!
58’ Κεφαλιά από τον Ραμίρες, έξω!
59’ Διπλή αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Καρλίτος και Κουμουρής αντί Φράγκου και Σταλόνε.
62’ Πέφτει στην περιοχή ο Φλοριάν μετά από σύγκρουση με τον Μπεράρντι. Εξετάστηκε η φάση από το VAR, δεν υπάρχει πέναλτι.
64’ Δυνατό σουτ του Οφόρι, μεγάλη απόκρουση από τον Περντρέου!
65’ Αλλαγή για τη Νέα Σαλαμίνα. Ντορεγκαράι αντί Φλοριάν.
66’ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Ο Ζουνίνιο αντί του Κονέ.
74’ Κίτρινη στον Αραούχο.
78’ Αλλαγές για τη Νέα Σαλαμίνα. Φελίπε και Κλίμοβιτς αντί Μιγκελίτο και Τιάγκο.
79’ Αλλαγή για τον Ακρίτα. Εκτός ο Καραγιάννης, μέσα ο Φοριέλ.
84’ Σουτ του Ντορεγκαράι, έξω.
84’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ Ο ΑΚΡΙΤΑΣ! Με δυνατό πλασέ μέσα στην περιοχή, ο Βαράντα φέρνει το ματς στα ίσα!
89’ 2-1 Η ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ! Με κεφαλιά ο Ντιακιτέ μετά από κόρνερ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα! Εξετάζεται η φάση από το VAR gγια το αν υπήρξε φάουλ σε παίκτη του Ακρίτα. Μετράει το γκολ!