Το όνειρο έγινε… εφιάλτης και το Ευρωπαϊκό ταξίδι έλαβε τέλος στο Αζερμπαϊτζάν. Ο Άρης γκρέμισε ότι έχτισε στην «Αρένα» καθώς ηττήθηκε στο Μπακού με 3-0 από τη Νέφτσι και έχασε την πρόκριση… Καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, εύστοχοι στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι, κάτι που «έκοψε τα φτερά» της ομάδας του Αλεξέι Σπιλέφσκι.
Το σκορ άνοιξε στο 37’ ο Ντόνιοχ μετά από ατομική ενέργεια και ιδανικό πλασέ, με το 1-0 να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, μέσα σε 5 λεπτά οι Αζέροι έφεραν την πρόκριση υπέρ τους. Στο 57’ ο Έντι με κεφαλιά έγραψε το 2-0 και ισοφάρισε το ματς του πρώτου αγώνα, ενώ στο 63’ ο Σάιεφ ολοκλήρωσε την ανατροπή της Νέφτσι, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.
Στο 82’ ο Μπράουν δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και έτσι ο Άρης ολοκλήρωσε με 10 παίκτες το Ευρωπαϊκό του ταξίδι…

ΝΕΦΤΣΙ: Μπριγκτς, Μ’ Πονζ, Κβερκβέλια, Στάνκοβιτς, Σαλαχλί (86′ Χατζίγεφ), Γιαμπέρ, Μαχμούντοφ, Έντι (80′ Γιουσίφλι), Λαβάλ, Σάιεφ (89′ Μπουλούντοφ), Ντόνιοχ.
Στον πάγκο: Μαμάντοφ, Γιαβάροφ, Άλιεφ, Ροντρίγκεζ, Ασγάροφ, Ζουλφουράρλι, Μπογκομόλσκι, Αμπάσοφ.

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Γιαγκό, Μπρόρσον, Ντελμίρο, Μπράουν, Καζού, Σόκε, Σλόγκαρ (46′ Μπαμπίκα), Μαγιαμπέλα, Μπένγκστον (67′ Γιαμπλόνσκι), Γκομίς.
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Πηλέας, Σικόρσκι, Μουσούντα, Ντεντέ Λομ, Ντζιαβέ.

ΣΚΟΡΕΡ: Ντόνιοχ (37′), Έντι (57′), Σάιεφ (63′)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαλαχλί, Στάνκοβιτς, Γιουσίφλι / Σόκε, Μπρόρσον, Ντελμίρο, Σπιλέφσκι.
KOKKINEΣ: – / Μπράουν (2η κίτρινη)
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 8.000.

Διαιτητής: Μπάστιαν Ντάνκερτ (Γερμανία)
Βοηθοί: Γιαν Σέιντελ, Έντουαρντ Μπειτίνγκερ (Γερμανία)
Τέταρτος: Σβεν Γιαμπλόνκσι (Γερμανία)

H ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ.
4′ Κίτρινη στον Σόκε.
6′ Κίτρινη στον Μπρόρσον.
ΣΧΟΛΙΟ: Πιο δυνατά μπήκε η Νέφτσι, που πιέζει ψηλά και δεν αφήνει τον Άρη να κυκλοφορήσει μπάλα.
10′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Άρη. Ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ, η μπάλα όμως κόντραρε και έφυγε έξω.
13′ Πλασέ του Μπέργκσετον, η μπάλα κάπου βρίσκει και καταλήγει στην αγκαλιά του Μπριγκτς. Ζήτησαν χέρι οι του Άρη.
17′ Σουτ του Μαγιαμπέλα από διαγώνια θέση, άστοχο.
19′ Ο Σάιεφ έκανε το σουτ, η μπάλα έφυγε έξω.
25′ Κίτρινη στον Σαλαχλί.
32′ Κίτρινη στον Στάνκοβιτς.
37′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Ντόνιοχ με ατομική ενέργεια πλάσαρε εύστοχα και άνοιξέ το σκορ.
40′ Κίτρινη στον Μπράουν.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+1 Πλασέ του Λαβάλ, έξω.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ.

ΣΧΟΛΙΟ:  Στο πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν ψηλά έβαλαν ένταση και ανάγκασαν τον Άρη να μην μπορεί να κάνει το παιχνίδι. Παρόλα αυτά, σε εκείνο το λεπτό, η ομάδα της Λεμεσού, ισορρόπησε το ματς ενώ ήταν αυτή που βρήκε και καλύτερες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, με μεγαλύτερη αυτή του Μαγιαμπέλα στο 21’, όταν το πλασέ του πέρασε λίγο έξω.
Το γκολ όμως, ήρθε για τη Νέφτσι στο 37’ όταν ο Ντόνιοχ πλάσαρε ιδανικά μετά από ατομική ενέργεια, και στην πρώτη φάση των γηπεδούχων άνοιξε το σκορ… Πάντως, ο Άρης ήταν καλύτερος και μπορούσε να αποφύγει αυτό το τέρμα που του βάζει δύσκολα ενόψει β’ ημιχρόνου.
Από το πρώτο μέρος της αναμέτρησης δεν έλειψαν τα νεύρα, οι δυνατές μονομαχίες και τα σκληρά μαρκαρίσματα.

Αλλαγή για τον Άρη. Μπαμπίκα στη θέση του Σλόγκαρ.
ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΜΕΡΟΥΣ.
54′ Κεφαλιά του Μαχμούντοφ πάνω από τα δοκάρια.
57′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Έντι με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Σάιεφ, ισοφαρίζει το σκορ του πρώτου αγώνα.
59′ Κίτρινη στον Ντελμίρο.
63′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Σάιεφ με ωραίο φαλτσαριστό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίκτυα και με τα μέχρι στιγμής δεδομένα η πρόκριση πάει στη Νέφτσι. Στην αρχή της φάσης, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ.
67′ Γιαμπλόνκσι αντί Μπέργκστον.
77′ Συρτό γύρισμα του Καζού, πέφτει και μπλοκάρει ο Μπριγκτς.
81′ Αλλαγή για τη Νέφτσι. Ο Γιουσίφι στη θέση του Έντι.
82′ Με 10 παίκτες ο Άρης μετά την αποβολή του Μπράουν με 2η κίτρινη κάρτα.
86′ Χατζίγιεφ εντός, εκτός ο Σαλαχλί.
88′ Κίτρινη στον Σπιλέφσκι.
89′ Ο Μπουλούντοφ αντικαθιστά τον Σάιεφ.
90′ Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.