Η Αταλάντα ίδρωσε στο Αρέκι αλλά τελικά νίκησε με 2-1 τη Σαλερνιτάνα και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της 4ης θέσης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς. Είχαν ευκαιρία στο 7’ με τον Μίραντσουκ και διπλή ευκαιρία με Σκαμάκ, Χάτεμπερ εννέα λεπτά μετά. Το σκορ όμως το άνοιξε η Σαλερνιτάνα όταν στο 18’ ο Τσάουνα ελευθερώθηκε και σούταρε. Η Αταλάντα ισοφάρισε στο 57’ με τον συνήθη ύποπτο της, Τζιανλούκα Σκαμάκα. Έξι λεπτά μετά ο Κουπμάινερς με εντυπωσιακό σουτ έκανε την ανατροπή γράφοντας το 1-2. Στο 72ο λεπτό η Σαλερνιτάνα άγγιξε την ισοφάριση. Ο Λεγκόφσκι σούταρε από το ύψος του πέναλτι και ο Χάτεμπερ έκοψε με το στήθος πάνω στη γραμμή.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ: Φιορίλο, Φάσιο, Πασαλίδης (46’Πελεγκρίνο), Πιρόλα, Σάμπια (69’Τζανόλι), Κουλιμπαλί, Μπάσιτς, Μπραντάριτς (77’Σφάιτ), Τσάουνα, Βινιάτο (69’Λεγκόφσκι), Ικουεμέσι (60’Βάισμαν).

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Καρνεσέκι, Σκαλβίνι (46’Ρουτζέρι), Χιέν, Ντε Ρουν, Χάτεμπερ, Πάσαλιτς, Έντερσον (46’Κουπμάινερς), Τζαπακόστα, Μίραντσουκ (46’Ντε Κετελάερε), Λούκμαν (84’Τουρέ), Σκαμάκα (80’Ντζιμσίτι).