Έκλεισε θέση για τον γ’ προκριματικό γύρο του Conference League το ΑΠΟΕΛ.
Οι «γαλαζοκίτρινοι» με γκολ του Τσεπάκ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α’ ημιχρόνου και του Εφραίμ στις καθυστερήσεις του αγώνα επικράτησαν 2-0 της Μπότεφ και σε συνάρτηση με το 0-0 της Σόφιας πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.
Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή με 12 χιλιάδες φίλους της στο πλευρό της στο… καμίνι ΓΣΠ, έκανε ένα εξαιρετικό α’ ημίχρονο, πέτυχε και το γκολ στην τελευταία φάση και έβαλε τις βάσεις.
Στην επανάληψη ανέβηκε κάπως η Μπότεφ αλλά το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να ελέγχει και με μια άψογη διαχείριση κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος, έβαλε και δεύτερο γκολ με φάουλ του Εφραίμ στο 90+3’  και ταυτόχρονα πήρε την πολυπόθητη πρόκριση.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Κρέσπο, Φεράρι (84′ Γουίλερ), Τσεπάκ, Σαρφό, Νταουσβίλι, Ντάλσιο, Ντογκαλά (76′ Σατσιάς), Θεοδώρου (84′ Εφραίμ), Ηλία (63′ Μάγκλιτσα)
Στον πάγκο: Τσιλιγκίρης, Έσελινγκ,  Σόουζα, , Σούσιτς, Μούγιανιτς, Πολυκάρου, Μαρκίνιος,  Γεωργίου.

ΜΠΟΤΕΦ:  Χάνκιτς, Σουπράγεν, Πούντσετς, Γκένεφ, Μίνκοφ, Νάντι (46′ Μέρτενς), Ετό, Ραμπέι, Κονατέ (69′ Σέκουλιτς), Μπραχίμι, Τόκου

————————————————————————

Περίπου 12.000 κόσμος βρίσκεται στις εξέδρες του ΓΣΠ.
5′ Το ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να επιβάλει τον ρυθμό του, κρατάει μπάλα και ελέγχει το παιχνίδι.
7′ Καλή προϋπόθεση για το ΑΠΟΕΛ που έκλεψε την μπάλα στην μεσαία γραμμή, ο Ντάλσιο έφυγε γρήγορα στην επίθεση αλλά πήγε να τα κάνει όλα μόνος ενώ περίμενε ο Θεοδώρου και χάθηκε η μπάλα.
11′ Απείλησε η Μπότεφ μετά από μελέ στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ αλλά την τελευταία στιγμή έδιωξαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.
12′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Ο Φεράρι έκανε την μπαλιά από αριστερά, ο Ηλία πιο ψηλά από όλους έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά έξω.
15′ Ζήτησε πέναλτι του ΑΠΟΕΛ σε μια φάση στην οποία ο τερματοφύλακας της Μπότεφ στην προσπάθεια του να διώκει την μπάλα χτύπησε τον Καρώ. Ο διαιτητής ήταν κοντά και υπέδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
ΣΧΟΛΙΟ: Το ΑΠΟΕΛ ελέγχει το παιχνίδι. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι μόλις χαθεί η μπάλα μπαίνει πίεση από ψηλά και την κλέβουν αμέσως οι γαλαζοκίτρινοι που τα πάνε περίφημα στην… μάχη του κέντρου αλλά υστερούν για την ώρα επιθετικά και στην τελική προσπάθεια.
18′ Κίτρινη κάρτα στον Νάντι για φάουλ στον Νταουσβίλι.
19′ Απειλεί το ΑΠΟΕΛ. Μπαλιά του Τσεπάκ από δεξιά, ο Ηλία δεν κατάφερε να πιάσει την κεφαλιά και στην εξέλιξη της φάσης ο Θεοδώρου αιφνιδιάστηκε σε θέση εντός μικρής περιοχής.
20′ Βρήκε χώρο ο Φεράρι, δοκίμασε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.
25′ Ο διαιτητής διέκοψε το παιχνίδι για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές.
27′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπότεφ. Ο Τόκου έφυγε γρήγορα από δεξιά, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του και πέρασε τον Κρέσπο αλλά το πλασέ του έφυγε λίγο έξω.
34′  Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Τσεπάκ από δεξιά, ο Ηλία υπό πίεση έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια.
36′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. ο Ντάλσιο έβγαλε την κάθετη πάσα στον Ηλία ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον Χάνκιτς, με δεύτερη προσπάθεια ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ έκανε το γύρισμα αλλά έδιωξε την τελευταία στιγμή ο Πούντετς.
42′ Κεφαλιά του Θεοδώρου αδύναμη πέρασε έξω.
45′ Μπαλιά του Ντογκαλά, ο Ηλία έβαλε την προβολή, η μπάλα χτύπησε στον Πούντσετς και κατέληξε στα χέρια του Χάνκιτς.
45+1′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ του ΑΠΟΕΛ. Ο Τσεπάκ κινήθηκε ωραία, έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Γκένεφ και κατέληξε στα δίχτυα.
Τέλος α’ ημιχρόνου…
Τα στατιστικά του α’ ημιχρόνου…

Έναρξη β’ ημιχρόνου…
46′ Αλλαγή για την Μπότεφ. Στην θέση του Νάντι πέρασε ο Μέρτενς.
47′ Κεφαλιά του Μάριου Ηλία έξω.
53′ Ο Θεοδώρου κινήθηκε ωραία από αριστερά, μπήκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
62′ Επικίνδυνη μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσεπάκ.
63′ Αναγκαστική αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ηλία δεν μπόρεσε να συνεχίσει και στην θέση του πέρασε ο Μάγκλιτσα.
64′ Γύρισμα του Μάγκλιτσα, ο Καρώ δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας.
70′ Η Μπότεφ βγήκε επικίνδυνα μπροστά αλλά ο Μπέλετς διάβασε την φάση, βγήκε και έδιωξε την μπάλα.
76′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Ντογκαλά πέρασε ο Σατσιάς.
78′ Μακρινό σουτ του Σέκουλιτς, η μπάλα έξω.
84′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Εκτός Φεράρι και Θεοδώρου, μέσα Γουίλερ και Εφραίμ.
90+3′ ΓΚΟΛ. 2-0. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Εφραίμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.