Σε αγώνα που διήρκησε 120 λεπτά (4 ημίχρονα των 30 λεπτών), ο Απόλλωνας γνώρισε την ήττα με 3-2 από τη Σλόβαν Λίμπερετς, στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας του στην Αυστρία.
Ο Αλεξάντερ Τσόρνιγκερ έκανε για άλλη μία φορά αρκετές δοκιμές χρησιμοποιώντας τους ποδοσφαιριστές που είχε στη διάθεσή του. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Αλεσάμι στο 11’, ο οποίος θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματός του.
Ο Απόλλων άνοιξε το σκορ στο 15’ με τον Ογκέντα, η Σλόβαν… απάντησε στο 19’, προηγήθηκε στο 78’ αλλά άμεση ήταν η απάντηση των πρωταθλητών στο 81’ με τον Γιάνγκα. Εν τέλει η Σλόβαν πήρε τη νίκη με γκολ στο 110’.

Η LIVE ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ ΣΤΟ FACEBOOK

Η 11ΑΔΑ ΤΟΥ ΑΠΟΛΛΩΝΑ: Α.Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Β.Γιοβάνοβιτς, Αλεσάμι (18′ Χάμπος), Καμπράλ, Κολ, Σπόλιαριτς, Χαμάς, Ονγκέντα (45′ Βα), Πίττας, Ντιγκινί.

ΣΤΟΝ ΠΑΓΚΟ: Δημητρίου, Πεϊσότο, Λοΐζου, Φιλιώτης, Αρτυματάς, Μαυρίας, Χάμπος, Ψύχας, Νογιόκ, Αυγουστή, Σαχάρ, Βα, Ποντικός, Γιάνγκα, Ίντζια, Νταμπό.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ
-Με σχηματισμό 3-5-2 αγωνίζεται ο Απόλλων. Σε ρόλο επιτελικού ο Ονγκέντα.
1’ Πρώτη επίθεση πρώτο σουτ στην αντίπαλη  εστία από  τον Πίττα.
9’ Δυνατό το παιχνίδι κι από τις δυο ομάδες.
–Δύσκολες οι καιρικές συνθήκες καθώς η θερμοκρασία είναι στους 34 βαθμούς Κελσίου.
10’ Πρώτη επίθεση για την Σλόβαν και πρώτο κερδισμένο κόρνερ για τους Τσέχους.
11’ Αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα μας με τον Αλέσαμι να αποχωρεί τραυματίας μετά από δυνατό φάουλ αντιπάλου ποδοσφαιριστή
15’ ️ 1-0 για τον Απόλλωνα με πανέμορφη ατομική προσπάθεια του Ογκεντά ο οποίος αφού κέρδισε την μπάλα στην μεσαία γραμμή έφτασε στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ πέτυχε το τέρμα για την ομάδα μας!
18’ Εντός αγωνιστικού χώρου ο αρχηγός μας Χάμπος Κυριάκου.
19’ ️ 1-1 ισοφαρίζουν οι Τσέχοι. Προηγήθηκε κάθετη πάσα στην πλάτη της αμυντικής μας γραμμής με τον επιθετικο της Σλόβαν να πλασάρει εύστοχα τον Γιοβάνοβιτς.
23’ Δυνατό σουτ εκτός εστίας από τον Ντιγκινί.
30’ Διακοπή για να δροσιστούν οι ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων.
33’ Νέο δυνατό σουτ του Ντιγκινί πέρασε πάνω από την εστία.
41’ Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις το τελευταίο δεκάλεπτο και χωρίς ρυθμό οι δυο ομάδες.
45′ Αποτέλεσμα ημιχρόνου 1-1.
–Συνεχίζει με τον σχηματισμό 3-5-2 η ομάδα μας πέρασε στον αγώνα ο Βα στην θέση του Ογκεντά.
52´ Πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα μας μετά από ατομική ενέργεια του Βα, το σουτ του οποίου πέρασε μόλις έξω.
58’ αλλαγές για την ομάδα μας. Εντός αγωνιστικού χώρου οι Γιάνγκα, Νογιόκ και Φιλιώτης, Μαυρίας, Ίντζα, Αρτυματάς, Ψύχας και Νταμπό.
Μεγάλη ευκαιρία με τον Χαμάς η κεφάλια του οποίου πέρασε μόλις δίπλα από δεξί κάθετο δοκάρι των Τσέχων.
Ολοκληρώθηκε το πρώτο 60λεπτο αποτέλεσμα 1-1.
Θα ακολουθήσει ακόμη ένα 60λέπτο.
67’ Δυνατό σουτ του Χαμπου πάνω από την εστία της Σλόβαν.
Καλύτερη η ομάδα μας στο ξεκίνημα του Β´ 60λεπτου
73’ Δυνατή κεφάλια του Γιάνγκα μέσα από την μικρή περιοχή στα χέρια του κήπερ των Τσέχων.
78’ ️ 1-2 για τους Τσέχους μετά από λάθος στην μεσαία γραμμή.
81’ ️ 2-2 το τέρμα για την ομάδα μας ο Γιάνγκα ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα ασίστ του Βα.
88’ εντός αγωνιστικού χώρου ο Ίτο Σαχάρ.
91’ Ο Ποντικός στην θέση του Βα
93’  Δύσκολη απόκρουση του Πεισότο σε δυνατό σουτ των Τσέχων
99’ Δυνατό σουτ του Φιλιώτη πέρασε εκτός εστίας.
100’ Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα μας με τον Ψύχα το σουτ του οποίου απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο αντίπαλος κήπερ. Στην εξέλιξη νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Αρτυματά η κεφαλιά του οποίου πέρασε μόλις έξω.
111’ ️ 2-3 για τους Τσέχους με κεφάλια μέσα από την περιοχή.