Με το διπλό έφυγε ο Κεραυνός από την αναμέτρηση με τον Αχιλλέα Καϊμακλίου για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Πήρε τη νίκη με 63-49, πετυχαίνοντας την 8η σερί του νίκη, με MVP τον Ντεόντρε Μπερνς που πέτυχε 16 πόντους, 2 τρίποντα και 2 ασίστ.
Ο Κεραυνός είχε καλό ξεκίνημα, παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 στο 2’ και στο επόμενο λεπτό ο Μαραγκός ευστόχησε σε βολές για το 6-2. Ο Αχιλλέας μείωσε στο 4’ σε 6-5 και πήρε προβάδισμα στο ίδιο λεπτό με το 7-6. Στο 5’ οι φιλοξενούμενοι πήραν εκ νέου προβάδισμα (8-7) ενώ η διαφορά αυξήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-12).
Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στροβόλου έκανε το 20-14 στο 12’, ενώ στο ίδιο λεπτό οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 20-18. Ο Αχιλλέας έπαιζε πιο επιθετικά και πήρε προβάδισμα στο 16’ με το τρίποντο του Χριστούδια (23-22). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με το ημίχρονο να λήγει σε 29-28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά πετυχαίνοντας 12 σερί πόντους για το 40-29 στο 24’. Η διαφορά αυξήθηκε στο +15 στο 28 ενώ η περίοδος έκλεισε με σκορ 38-47. Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός είχε το «πάνω χέρι» με τη διαφορά να φτάνει στο +21 στο 37 με το τρίποντο του Ραζή. Διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη με 63-49.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-18, 29-28, 38-47, 49-63
Αχιλλέας Καϊμακλίου (Κυριάκος Γιαγκουλή): Χριστούδιας 5 (1), Γεωργακούδης, Βασιλείου 3, Τρετιακόβ 16 (1), Νάιλς 20, Κάκκουρας, Αγρότης 2, Ανθυμιάδης 3 (1), Τσοχαραρίδης
Κεραυνός (Μιχάλης Ματσεντίδης): Μπερνς 16 (2), Πασιαλής 6, Στυλιανού 5, Ραζής 10 (2), Γιαξή, Αντρέου 3 (1), Μαραγκός 10, Τίγκας 3, Ντακάν 10, Γονατάς

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΕΘΑ
Η ΕΘΑ Έγκωμης ήταν η νικήτρια στον εντός έδρας αγώνα με την Ανόρθωση με 81-76, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι για την 21η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης ο Τζόναθαν Χάντσον με 42 πόντους, 2 τρίποντα και 8 ασίστ.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο τα πρώτα λεπτά, με την ΕΘΑ να παίρνει προβάδισμα με 8-4 στο 3’ με το τρίποντο του Χάρις. Με την εύστοχη βολή του Κυριακίδη στο ίδιο λεπτό το η διαφορά ανέβηκε στο 11-4, ενώ άλλο ένα τρίποντο του Χάρις στο 5’, έκανε το 18-6. Με άλλα δύο σερί τρίποντα η ομάδα της Έκγωμης (του Κυριακίδη στο 6’ και του Ορφανού στο 7’), έφτασε στο +16 με 24-8. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 31-18.
Στη δεύτερη περίοδο η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα και από το 12’ μέχρι το 17’ πέτυχε 12 σερί πόντους, μειώνοντας σε 34-32. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον αντίπαλο να γυρίσει το σκορ, και με τις βολές του Χάντσον στο 18’ το σκορ διαμορφώθηκε σε 40-32, με το ημίχρονο να λήγει με 45-38.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η «Μεγάλη Κυρία» έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 23’ (46-46) με τον Μπάνιαρντ, ενώ στο ίδιο λεπτό γύρισε το παιχνίδι με τις εύστοχες βολές του Μάλορι για το 48-46. Ο Σέπος ανέβασε τη διαφορά στο +5 με το τρίποντο του επίσης στο 23’ (51-46), με την ΕΘΑ να παίρνει εκ νέου προβάδισμα στο 25’ (52-51). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (61-60).
Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε «θρίλερ» με το παιχνίδι να είναι ισορροπημένο με εναλλαγές στο σκορ. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 75-70 στο 38’, με την ομάδα της Αμμοχώστου να μειώνει σε 75-74 στο 39’. Οι εύστοχες βολές του Χάρις έκαναν το 77-74 στο τελευταίο λεπτό, με την ομάδα του να διατηρεί το προβάδισμα της παίρνοντας τη νίκη με 81-76.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-18, 45-38, 61-60, 81-76
ΕΘΑ (Μιχάλης Ζάκου): Χάντσον 42 (2), Φ. Ορφανός 7 (1), Κυριακίδης 16 (5), Χάρις 14 (2), Ιγκαντόφσκι 2, Μάτσης, Ματθαίου
Ανόρθωση (Βασίλης Χρυσαλάς): Μπάνιαρντ 20, Πάρκερ 25 (1), Μάλορι 16, Παντουρής 3, Τσίγκας 3, Σέπος 3 (1), Ασωνίτης, Γρηγορίου, Μάρκου, Μαυρομμάτης