Με το διπλό έφυγε η ΑΕΚ από το κλειστό γήπεδο του Αγίου Δομετίου, επικρατώντας με 74-64 επί της Ομόνοιας για τη 19η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής της αναμέτρησης ο Σωτήρης Μανωλόπουλος με 16 πόντους, 3 τρίποντα και 4 ριμπάουντ.
Η Ομόνοια ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας προβάδισμα με 4-0 με το που μπήκε το 2ο λεπτό, με την ΑΕΚ να ισορροπεί το παιχνίδι με 6-5 στο 3’, ενώ γύρισε το σκορ στο 4’ σε 9-8. Οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 8’ (15-13), με τους γηπεδούχους να αυξάνουν τη διαφορά σε 20-13 με το τρίποντο του Πηλακούτα, και το δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 24-15.
Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και μείωσαν σε 27-23 στο 4’ με τον Μανωλόπουλο να ευστοχεί σε βολή, ενώ στο 7’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 29-28 με τρίποντο. Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα της Λάρνακας μπήκε μπροστά στο σκορ με 37-36 και με αυτό το σκορ έληξε το ημίχρονο.
Στην τρίτη περίοδο οι «κιτρινοπράσινοι» πήραν το πάνω χέρι πετυχαίνοντας 8 σερί πόντους μέχρι το 24’ για το 47-39. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 49-44 στο 28’ με το τρίποντο του Κριλ, όμως η ΑΕΚ συνέχισε να αυξάνει τη διαφορά φτάνοντας στο +14, τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου.
Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λάρνακας ξεκίνησε με εύστοχο τρίποντο στο 32’ για το 61-44, με τους αντιπάλους να μειώνουν σε 61-52 στο 34’. Η διαφορά μειώθηκε ακόμα περισσότερο στο 37’ με τις βολές του Φλουντ για το 65-6, όμως η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του αγώνα, παίρνοντας έτσι την εκτός έδρας νίκη με 74-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-15, 36-37, 44-58, 64-74

ΕΑΣ Ομόνοια (Ντάνιελ Νέλσον): Σμιθ 15 (2), Μύθιλλος 7, Φλουντ 14 (2), Πηλακούτας 13 (3), Κριλ 15 (3), Καραμπατάκης, Παπαδημητρίου, Τσιντάς
Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Γκούντγουιν 7, Σνάιντερ 15 (2), Σιζόπουλος 11 (2), Παντελή 10, Μαντοβάνης 4, Έουινγκ 11 (1), Μανωλόπουλος 16 (3), Παναγιώτου