Η Ομόνοια νίκησε με 2-1 τον ΠΟ Ξυλοτύμπου στο ΓΣΠ και με συνολικό σκορ 7-1 βρίσκεται στα προημιτελικά του Κυπέλλου Κύπρου. Άλλωστε η νίκη της με 5-0 στον πρώτο αγώνα, είχε καθορίσει το εισιτήριο για πρόκριση που σφραγίστηκε με δεύτερη νίκη, όπου… δεν φόρτσαραν ιδιαίτερα οι «πράσινοι».
Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ-πέναλτι του Τζαΐλσον στο 4’, με τον Παπουλή να αναλαμβάνει δράση. Ο Ελλαδίτης ισοφάρισε στο 37’ και στο 66’ «τούμπαρε» το παιχνίδι, όντας εύστοχος από τα 11 βήματα. Στο 90+3′ η Ομόνοια είχε δοκάρι με τον Λαό, που δεν κατάφερε να διευρύνει το σκορ.
Ο Χένινγκ Μπεργκ χρησιμοποίησε αρκετούς νεαρούς στο παιχνίδι, ξεκουράζοντας βασικούς ποδοσφαιριστές.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Ψάλτης (67′ Ζαχαρίου), Κίκο, Ευαγγέλου, Παναγιώτου, Μπασιρού (83′ Ντίσκερουντ), Ασημένος, Χαραλάμπους, Χρίστου (80′ Λαός), Παπουλής (80′ Χρυσομηλής), Ασάντε (67′ Κακουλλής)
Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Γιούστε, Λέζιακς, Λοΐζου, Τσέποβιτς

ΠΟ ΞΥΛΟΤΥΜΠΟΥ: Μιλοσάβλεβιτς (89′ Δημητρίου), Νέτο (89′ Παρούτης), Γκονσάλβες, Τζαΐλσον, Καλλένος (89′ Μούζουρος), Νικολάου, Ντομίνγκες, Μπιατουμουσόκα, Γκίμπσον (64′ Φωτίου), Κάστρο, Δημητρίου
Στον πάγκο: Μοράρου, Ροντρίγκες, Ασσιώτης,  Κωνσταντίνου, Μελάς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:
ΘΕΑΤΕΣ: 700 περίπου
ΣΚΟΡΕΡ:
Παπουλής (37′, 66′ πεν.) / Τζαΐλσον (4′ πεν.)

Έναρξη του αγώνα.
3′ Πέναλτι για τον ΠΟ Ξυλοτύμπου.
Ο Γκονσάλβες ανατράπηκε από τον Ευαγγέλου στην περιοχή.
4′ ΓΚΟΛ 0-1: Εύστοχος ο Τζαΐλσον από τα 11 βήματα. (ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)
21′ ΣΧΟΛΙΟ:
Δεν υπάρχει κάποια άλλη καλή στιγμή στο παιχνίδι, πέραν από το γκολ. Η Ομόνοια προσπαθεί να πατήσει περιοχή με πλαγιοκοπήσεις, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά τον τερματοφύλακα του ΠΟ Ξυλοτύμπου.
30′ Σουτ του Γκίμπσον από το ύψος της περιοχής, θα μπλοκάρει ο Ουζόχο.
32′ Πλασέ του Παπουλή από το ύψος της περιοχής, πάνω από την εστία του Μιλοσάβλεβιτς.
37′ ΓΚΟΛ 1-1: Μετά από κόρνερ του Χαραλάμπους, η μπάλα κατέληξε στον Παπουλή που με πλασέ έφερε το ματς στα ίσα. (ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)
43′
Πλασέ του Ασάντε που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας, έδιωξε με γροθιές ο Μιλοσάβλεβιτς.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 1-1
Έναρξη στο β’ ημίχρονο χωρίς αλλαγές.
51′ Ζήτησαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Σε προσπάθεια του Κίκο να διώξει τη μπάλα σήκωσε ψηλά το πόδι, με τον Καλλένο να πέφτει στο έδαφος. Η φάση εξετάστηκε από το VAR, και το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά. Από την επαναληπτική προβολή φαίνεται να υπάρχει επαφή και θα έπρεπε να υποδειχθεί η παράβαση.
54′
Σουτ του Γκίμπσον, η μπάλα κόντραρε στον Μπασιρού και κατέληξε σε κόρνερ.
61′ Επικίνδυνο γύρισμα του Τζαΐλσον από τα δεξιά, έλεγξε τη μπάλα και απομάκρυνε ο Μπασιρού.
64′ Αλλαγή για τον ΠΟ Ξυλοτύμπου. Ο Φωτίου αντί του Γκίμπσον.
64′ Πέναλτι για τον ΠΟ Ξυλοτύμπου για χέρι του Ντομίνγκεζ.
66′ ΓΚΟΛ 2-1: Εύστοχος από τα 11 βήματα ο Παπουλής. (ΕΔΩ ΤΟ ΓΚΟΛ)
67′
Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Ψάλτης και Ασάντε έξω, Ζαχαρίου και Κακουλλής μέσα.
80′ Διπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Χρυσομηλής και Λαός αντί των Χρίστου και Παπουλή.
83′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Ο Ντίσκερουντ αντί του Μπασιρού.
87′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Κίκο, έδιωξε με υπερένταση ο Μιλοσάβλεβιτς.
89′ Τριπλή αλλαγή για τον ΠΟ Ξυλοτύμπου. Δημητρίου, Παρούτης και Μούζουρους αντί των Μιλοσάβλεβιτς, Νέτο και Καλλένου.
90+3′ Δοκάρι για την Ομόνοια με τον Λαό που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής. Τράνταξε την οριζόντια δοκό η μπάλα.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 2-1