Τεράστια νίκη για τη Δόξα, πιθανότατα η πιο σημαντική της στο πρωτάθλημα μέχρι την επόμενη, επικρατώντας της ΠΑΕΕΚ στο Μακάρειο με 1-0 για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το γκολ του Μπένι στο 16’ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και η επιτυχία της ομάδας της Κατωκοπιάς έχει μεγαλύτερες διαστάσεις, αν ληφθεί υπόψη ότι αγωνίστηκε για δέκα ποδοσφαιριστές από το 60’, λόγω της αποβολής του Σαντίκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αγκωνιά στον Σουμαόρο!
Η ΠΑΕΕΚ προσπάθησε στο τελευταίο ημίωρο να αυξήσει την πίεσή της, είχε τη μεγάλη ευκαιρία στο 90’ με το δοκάρι του Μιλτς σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, δεν κατάφερε ωστόσο να σώσει τουλάχιστον τον ένα βαθμό.
Μ’ αυτή τη νίκη, η Δόξα αύξησε τη διαφορά της από την ΠΑΕΕΚ στο +7 (22 με 15) κι ασφαλώς αισθάνεται πιο άνετα ενόψει της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος…

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΔΟΞΑ:
Σισκόφσκι, Μπένι Ολιβέιρα (90+3΄’ Οικονομίδης), Κοβάσεβιτς, Στυλιανού (87′ Κυριάκου), Κέρλα, Ασαμόα, Καραμανώλης, Εμπραλίτζε (Τιντζιανί), Μέσκα (73′ Σάιθ), Σάσι (73′ Τραϊτσέφσκι), Σαντίκ.
Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Σάιθ, Τιντζιανί, Οικονομίδης, Αντάμοβιτς, Ντρολέ, Τραϊτσέφσκι, Κυριάκου, Ποντικός.
ΠΑΕΕΚ: Πρόσεκ, Ομπανόρ (69′ Μπάμπιτς), Ράμος, Κούρος, Φραγκέσκου, Σουμαόρο, Χαραλάμπους (46′ Νεοφύτου), Ενόχ (77′ Κωμοδίκης), Μιλτς, Νάντο (46′ Βαρέλα), Καπαρτής (65′ Νούνιτς).
Στον πάγκο: Παναγιώτου, Μαυρομούστακος, Ντίας, Δημητρίου, Βαρέλα, Μπάμπιτς, Κωμοδίκης, Τίμερμανς, Τσόσιτς, Νούνιτς, Α.Νεοφύτου, Καϊμόλεν.
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εμπραλίτζε, Καραμανώλης (3η) / Καπαρτής (6η)

LIVE H ANAMETΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
5’ Σουτ από τον Μπένι Ολιβέιρα, μόλις έξω. Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τη Δόξα.
16’ 1-0 Η ΔΟΞΑ! Με ωραία κομπίνα, σε εκτέλεση φάουλ από τον Εμπραλίτζε, έστρωσε στον Μπένι Ολιβέιρα που με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα! Ολιγώρησε η άμυνα της ΠΑΕΕΚ.
17’ Κίτρινη κάρτα στον Καπαρτή για διαμαρτυρία. Η έκτη του Κύπριου φορ.
ΣΧΟΛΙΟ: Καλύτερη η Δόξα στο πρώτο 20λεπτο, πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και προηγείται στο σκορ. Ακίνδυνη επιθετικά η ΠΑΕΕΚ.
33’ Πρώτη καλή ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ. Σέντρα από δεξιά από τον Καπαρτή, ο Μιλτς από κοντά δεν μπόρεσε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
38’ Σουτ του Καπαρτή, απέκρουσε ο Σισκόφσκι.
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ
ΤΕΛΙΚΕΣ: 2-1 (1-1)
ΚΟΡΝΕΡ: 2-1
ΚΑΤΟΧΗ: 49-51%
ΣΧΟΛΙΟ: Επιεικώς μέτριο το θέαμα στο ματς στο Μακάρειο. Καλύτερη η Δόξα στο μεγαλύτερο διάστημα καταφέρνοντας να προηγηθεί στο σκορ, ανέβηκε στο τελευταίο τέταρτο η ΠΑΕΕΚ χωρίς όμως αποτέλεσμα.

46’ Διπλή αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Νεοφύτου και Βαρέλα αντί των Νάντο και Χαραλάμπους.
48’ Κίτρινη κάρτα στον Σαντίκ για διαμαρτυρία. Συμπληρώνει έξι και χάνει ένα από τα πρώτα δύο παιχνίδια των πλέι οφ.
49’ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Δόξας Ηλία Χαραλάμπους για διαμαρτυρία.
51’ Κίτρινη κάρτα στον Εμπραλίτζε για φάουλ στον Μιλτς.
58’ Πρώτη φάση στο β’ ημίχρονο. Ο Κούρος από καλή θέση στην περιοχή έκανε το σουτ, αλλά ήταν πολύ αδύναμο και μάζεψε ο Σισκόφσκι.
59’ Κίτρινη κάρτα στον Καραμανώλη για φάουλ στον Νεοφύτου. Συμπληρώνει τρεις…
60’ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σαντίκ και κόκκινη! Για αγκωνιά στον Σουμαόρο με το χέρι σε διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα. Με δέκα συνεχίζει η Δόξα! Σωστή η απόφαση του διαιτητή.
65’ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Νούνιτς στη θέση του Καπαρτή.
65’ Σουτ του Βαρέλα, διώχνει σε κόρνερ ο Σισκόφσκι!
69’ Αναγκαστική αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Αποχωρεί λόγω τραυματισμού ο Ομπανόρ, στη θέση του ο Μπάμπιτς. Με δύο φορ συνεχίζει η ομάδα του Μάκη Σεργίδη που αλλάζει το σύστημά του.
73’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Σάιθ και Τραϊτσέφσκι αντί Μέσκα και Σάσκι.
77’ Αλλαγή για την ΠΑΕΕΚ. Ο Κωμοδίκης στη θέση του Ενόχ.
87’ Διπλή αλλαγή για τη Δόξα. Κυριάκου και Τιντζιανί αντί Εμπραλίτζε και Στυλιανού.
90’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΠΑΕΕΚ! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιλτς, η μπάλα στο δοκάρι!
90+3’ Αλλαγή για τη Δόξα. Οικονομίδης αντί Μπένι.