Ο Άρης βρισκόταν αγκαλιά με μια μεγάλη νίκη στο ΓΣΠ, αλλά ο Βινίσιους του την πήρε μέσα από τα χέρια, γλιτώνοντας το ΑΠΟΕΛ από την ήττα! Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τον αμυντικό των γηπεδούχων να σκοράρει στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και να παίρνει από τον Άρη την… μπουκιά από το στόμα!
Ήταν ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση, με την ομάδα της Λεμεσού να ανοίγει το σκορ στο 44’ με τον Μπαμπίκα. Έδειξε στο δεύτερο ημίχρονο να διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμά της, το ΑΠΟΕΛ αύξησε ωστόσο την πίεσή του στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να πάρει τουλάχιστον τον ένα βαθμό στις καθυστερήσεις, με το αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί στο τέλος καμία από τις δύο ομάδες.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ
ΑΠΟΕΛ:
Σκουφέτ, Θεοδώρου (62΄’ Τσεπάκ), Σαμπάλα, Σάβιτς, Βινίσιους, Λουντέμο (62′ Μάγκλιτσα), Σόουζα, Ντε Βινσέντι (67′ Σατσιάς), Ντονγκαλά (67′ Οκριασβίλι), Νατέλ (85′ Εφραίμ), Κβιλιτάια.
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Καρώ, Εφραίμ, Μάγκλιτσα, Οκριασβίλι, Σατσιάς, Έσελινγκ, Γαβριήλ, Τσεπάκ, Πολυκάρπου, Γουΐλερ, Ντανίλο.
ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Σίλντενφελντ, Μπρόρσον, Ρονγκάλια, Καζού, Σιμιόν, Μανού Γκαρσία (89′ Ιωσηφίδης), Σπόλιαριτς (57′ Φράγκος), Πακέ (78′ Ραντούτ), Μπαμπίκα (89′ Σικόρσκι), Στεπίνσκι.
Στον πάγκο: Στυλιανού, Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Ραντούτ, Μπράουν, Σικόρσκι, Φράγκος, Ελευθερίου, Ματθαίου, Κορόμα, Ιωσηφίδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νατέλ, Λούκας Σόουζα, Βινίσιους (3η), Τσεπάκ (3η), Καρώ / Σίλντενφελντ, Ρονγκάλια, Μπρόρσον.
ΣΚΟΡΕΡ: 90+6′ Βινίσιους / Μπαμπίκα (44′)

LIVE Η ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
11’ Σουτ του Νατέλ, διώχνει σε κόρνερ ο Βανά Άλβες. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.
12’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά από τον Σάβιτς, απέκρουσε ο Βανά και ο Μπρόρσον έδιωξε σε κόρνερ.
19’ Πρώτη κίτρινη στο ματς για τον Σίλντενφελντ για φάουλ στον Κβιλιτάια.
23’ Κίτρινη κάρτα σε Νατέλ και Ρονγκάλια. Οι δυο τους λογομάχησαν μετά από φάουλ του πρώτου στον δεύτερο.
24’ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Κεφαλιά του Στεπίνσκι, έσωσε ο Σκουφέτ!
25’ Ο Μπαμπίκα πέφτει στην περιοχή μετά από επαφή με τον Λουντέμο, δεν υπάρχει παράβαση.
ΣΧΟΛΙΟ: Μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα το ΑΠΟΕΛ, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες και γενικώς ήταν πιο επικίνδυνο. Ισορρόπησε μετά το εικοσάλεπτο ο Άρης, που στο ξεκίνημα αδυνατούσε να κρατήσει μπάλα, ενώ στο 24’ κατέγραψε την πρώτη του καλή φάση με τον Στεπίνσκι.
32’ Σέντρα του Ντε Βινσέντι, η μπάλα πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα όμως ο Βανά Άλβες δεν αιφνιδιάστηκε κι έδιωξε σε κόρνερ.
36’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντονγκαλά έκανε το γυριστό πλασέ εντός περιοχής, απέκρουσε ο Βανά Άλβες. Πέσιμο του Σόουζα στην περιοχή, δεν υπάρχει κάτι.
38’ Κεφαλιά του Μανού μετά από εκτέλεση κόρνερ, έξω.
39’ Νέα καλή στιγμή για το ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα έξω.
44’ 0-1 Ο ΑΡΗΣ! Ο Μπαμπίκα με δυνατό σουτ εντός περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σκουφέτ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΣΧΟΛΙΟ AHMIXΡΟΝΟΥ: Αρκετά καλό από πλευράς ρυθμού το α’ ημίχρονο στο ΓΣΠ. Το ΑΠΟΕΛ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, κέρδισε νωρίς μέτρα από τον Άρη που έδειχνε αρχικά να δυσκολεύεται να κρατήσει μπάλα. Μετά το πρώτο 20λεπτο η ομάδα της Λεμεσού ισορρόπησε, με το ΑΠΟΕΛ ωστόσο να ανεβάζει ξανά στροφές μετά το ημίωρο δημιουργώντας τρεις καλές ευκαιρίες με Ντε Βινσέντι, Ντονγκαλά και Κβιλιτάια. Ο Άρης όμως ήταν αυτός που κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων στο 44’.
Οι ποδοσφαιριστές του ΑΠΟΕΛ έδωσαν χώρο και χρόνο στον Μπαμπίκα για να σουτάρει, καθυστερώντας να τον καλύψουν και να βγάλουν τη σωστή άμυνα, με τον Γκαμπονέζο μεσοεπιθετικό να μην χάνει την ευκαιρία και να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του.

48’ Πέφτει στην περιοχή ο Κβιλιτάια μετά από επαφή με τον Ρονγκάλια, κοντά ο Κυριάκος Χριστοδούλου, δείχνει… παίζεται.
50’ Κίτρινη κάρτα στον Λούκας Σόουζα για φάουλ στον Σπόλιαριτς.
50’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σόουζα, καλή απόκρουση από τον Σκουφέτ.
57’ Πρώτη αλλαγή στον αγώνα για λογαριασμό του Άρη. Ο Φράγκος στη θέση του Σπόλιαριτς.
62’ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Τσεπάκ και Μάγκλιτσα αντί των Θεοδώρου και Λουντέμο. Ο τελευταίος αποχώρησε τραυματίας.
65’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μανού έκανε το σουτ από κοντά, η μπάλα κόντραρε στον Ντε Βινσέντι και στη συνέχεις ο Στεπίνσκι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.
67’ Νέα διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Σατσιάς και Οκρισβίλι στη θέση των Ντε Βινσέντι και Ντονγκαλά.
ΣΧΟΛΙΟ: Στα μισά και… κάτι του β’ ημιχρόνου. Ο Άρης διαχειρίζεται πολύ καλά το προβάδισμά του, δεν έχει επιτρέψει στο ΑΠΟΕΛ να απειλήσει καθόλου.
70’ Καλή φάση για το ΑΠΟΕΛ, πρώτη στο δεύτερο μέρος. Ο Κβιλιτάια με πλασέ εντός μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα έξω. Διαμαρτυρίες από το ΑΠΟΕΛ για πέναλτι, καθώς ο Μπρόρσον φάνηκε να κρατ΄άει από τη φανέλα τον Γεωργιανό επιθετικό αλλά ο ρεφ έκρινε πως δεν ήταν ικανό για το πέσιμο.
71’ Κίτρινη κάρτα στον Μπρόρσον για φάουλ στον Κβιλιτάια.
71’ Καλό σουτ του Νατέλ, διώχνει ο Βανά Άλβες σε κόρνερ.
75’ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Κεφαλιά του Μάγκλιτσα από καλή θέση με εξουδετερωμένο τον Βανά Άλβες, η μπάλα έξω!
77’ Έπεσε στο έδαφος ο τεχνικός του Άρη, Λιάσος Λουκά, μετά από ρίψη αντικειμένων από την εξέδρα!
78’ Αλλαγή για τον Άρη. Ο Ραντούτ αντί του Πακέ.
83’ Ο Οκριασβίλι εντός περιοχής δεν βρήκε την μπάλα και χάθηκε η ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ.
85’ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Εφραίμ στη θέση του Νατέλ.
86’ Γυριστό σουτ του Κβιλιτάια, απόκρουση Βανά Άλβες.
87’ Κίτρινη κάρτα στον Βινίσιους για φάουλ στον Μπαμπίκα. Συμπληρώνει τρεις.
89’ Διπλή αλλαγή για τον Άρη. Σικόρσκι και Ιωσηφίδης αντί των Μπαμπίκα και Μανού.
** Έξι λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+4’ Κίτρινη στον Τσεπάκ για φάουλ στον Ραντούτ. Συμπληρώνει κι αυτός τρεις.
90+6’ 1-1 ΙΣΟΦΑΡΙΖΕΙ ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Εκτέλεση φάουλ του Οκριασβίλι, ο Βινίσιους με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!
90+8’ Κίτρινη κάρτα στον Καρώ που βρίσκεται στον πάγκο και στον Λιάσο Λουκά.
TEΛΟΣ ΑΓΩΝΑ!
ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΚΑΡΤΩΝ
ΑΠΟΕΛ (4): Βινίσιους, Λουντέμο, Τσεπάκ, Ντανίλο (2).
ΑΡΗΣ (3): Σικόρσκι, Στεπίνσκι, Καζού (2).

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ
** Στον αγώνα του α’ γύρου που διεξήχθη στο Τσίρειο στις 21 Οκτωβρίου για την 7η αγωνιστική, το ΑΠΟΕΛ είχε νικήσει τον Άρη με 1-0, με γκολ του Λούκας Σόουζα στο 71’.
** Ο Άρης προέρχεται από την εντός έδρας νίκη με 1-0 επί της Δόξας, το ΑΠΟΕΛ από το «διπλό» επί του Εθνικού με 3-0 και τη νίκη επί του Ολυμπιακού στο κύπελλο με 2-1.