Η Ανόρθωση έχοντας σε σούπερ βραδιά τον Αμρ Ουάρντα, πέρασε νικηφόρα από το Δασάκι. Η βαρωσιώτικη ομάδα νίκησε με 2-0 τον Εθνικό και ανέβηκε στους 19 βαθμούς και στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Στο α’ ημίχρονο δεν ήταν καλή η «Κυρία», με τον Εθνικό να έχει την ευκαιρία του αγώνα στο 45′ όμως ο Μ. Ηλία δεν έκανε ιδανικό γύρισμα στο ύψος του πέναλτι όπου περίμενε ο Καρασάουκς.
Στο β’ ημίχρονο ανέβασε απόδοση η Ανόρθωση και με δύο γκολ του Αιγύπτιου στο 55′ και στο 71′ σφράγισε ένα σημαντικό «διπλό» που την ανέβασε κι άλλο βαθμολογικά.
Από την άλλη, ο Εθνικός δέχθηκε την ήττα για πρώτη φορά με τον Νταβίντ Μπαντία στον πάγκο, μετά το νικηφόρο ντεμπούτο του και έμεινε στους 8 βαθμούς.

Εθνικός (Ντ. Μπαντία): Χριστοδούλου, Πηλέας, Κ. Ηλία (66′ Μωϋσέως), Μ. Ηλία (82′ Σαββίδης), Καρασάουκς (54′ Ζάκπα), Ντόλεζαλ (66′ Περατικός), Κουντόμπιακ, Γκόρουπετς, Ταράσοφς, Χολ, Ελουντού (66′ Ασούμπρε)
Στον πάγκο: Μπογκατίνοφ, Κοβαλεούσκι, Άδωνη, Περατικός, Κυπριανού, Κουμής

Ανόρθωση (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Αραγιούρι, Κορέια, Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Αρτυματάς, Πόποβιτς (68′ Χρυσοστόμου), Ουάρντα (85′ Κορρέα), Ντέλετιτς (60′ Χριστοφή), Κατσαράβα (46′ Χριστοδουλόπουλος)
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Καλτσάς, Μπουσουλάτζιτς, Ρισβάνης, Ιωάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Nτόλεζαλ / Κατσαράβα, Χουσμπάουερ (3η)
ΣΤΟ ΟΡΙΟ: Γκόρουπετς (5), Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Ασούμπρε, Χολ / Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ντέλετιτς, Ουάρντα

Έναρξη στο Δασάκι.
6′
Ο Ντέλετιτς έπαιξε κάθετα προς τον Κατσαράβα, βγήκε έγκαιρα και μάζεψε τη μπάλα ο Χριστοδούλου.
8′ Γύρισμα του Καρασάουκς από τα αριστερά, πρόλαβε και έδιωξε με το κεφάλι ο Αμπαρτζουμιάν.
16′ Mετά από κόρνερ του Πόποβιτς ο Ουάρντα έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Χριστοδούλου.
20′ Ο Ουάρντα κινήθηκε κατά μέτωπο στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει πάνω από την εστία.
23′ Σουτ του Γκόρουπετς εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Λόρια.
32′ ΣΧΟΛΙΟ: Αργό το τέμπο του παιχνιδιού με τον Εθνικό να ελέγχει το ρυθμό και να μη δίνει τη δυνατότητα στην Ανόρθωση να πατήσει περιοχή και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει την εστία του Χριστοδούλου. Πολλές μονομαχίες στη μεσαία γραμμή και διακοπές που σπάζουν τον ρυθμό του αγώνα.
37′ Κίτρινη κάρτα στον Κατσαράβα.
45+1′ Τεράστια φάση για τον Εθνικό! Ο Μ. Ηλία πέρασε τον Αντωνιάδη βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια από πλάγια θέση, δοκίμασε να βρει τον Καρασάουκς με τον Αρτυματά να διώχνει.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-0
Έναρξη του β’ ημιχρόνου. Με μία αλλαγή άρχισε το δεύτερο 45λεπτο για την Ανόρθωση με τον Χριστοδουλόπουλο αντί του Κατσαράβα.
47′
Κίτρινη στον Ντόλεζαλ.
50′ Aτομική ενέργεια του Ντέλετιτς που έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα πάνω από την εστία του Χριστοδούλου.
52′ Ο Πόποβιτς προσπάθησε να απειλήσει με συρτό αριστερό σουτ, έπεσε στη γωνία του και μάζεψε ο Χριστοδούλου.
53′ Κίτρινη στον Χουσμπάουερ.
54′ Αλλαγή για τον Ενικό. Ο Ζάκπα αντί του Καρασάουκς.
55′ ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση! Μακρινό σουτ του Αρτυματά, η μπάλα βρήκε στην δεξιά κάθετη δοκό του Χριστοδούλου και κατέληξε έξω.
58′ ΓΚΟΛ 0-1: Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ο Ουάρντα που ξέφυγε από τα μαρκαρίσματα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή. ΕΔΩ το γκολ.
60′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Χριστοφή αντί του Ντέλετιτς.
66′ Τριπλή αλλαγή από τον Εθνικό. Ντόλεζαλ, Κ. Ηλία και Ελουντού εκτός, με τους Περατικό, Μωϋσέως και Ασούμπρε να περνούν στο γήπεδο.
68′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χρυσοστόμου αντί του Πόποβιτς.
71′ ΓΚΟΛ 0-2: Κάθετη πάσα του Χριστοφή στον Ουάρντα, που έκανε χωρίς χρονοτριβή το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Χριστοδούλου. ΕΔΩ το γκολ.
80′
Καλή στιγμή για την Ανόρθωση. Σέντρα του Αμπαρτζουμιάν, ο Χρυσοστούμου έκανε τη κεφαλιά που κατέληξε σε κόρνερ, αφού βρήκε στον Ταράσοφς.
82′ Aλλαγή για τον Εθνικό. Ο Σαββίδης αντί του Μ. Ηλία.
85′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Ουάρντα πέρασε έξω, με τον Κορρέα να τον αντικαθιστά.
ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ 0-2