ΓΥΜΝ.ΑΓΙΟΥ ΝΕΟΦΥΤΟΥ: ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ  0-3  (18-25.17-25, 17-25)

Με νικήτρια την Ανόρθωση ολοκληρώθηκε το πρώτο Βαρωσιώτικο ντέρμπι σε επίπεδο Γυναικών σε επίσημη διοργάνωση μετά το μακρινό 1978. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών η «Μεγάλη Κυρία» κέρδισε στο Γυμνάσιο Αγ. Νεοφύτου στη Λεμεσό την Νέα Σαλαμίνα με 3-0 σετ σε 68’.

Η Ανόρθωσις πέτυχε τη δεύτερη συνεχή νίκη και ανέβηκε στην 3η θέση. Η Νέα Σαλαμίνα έχασε για δεύτερη φορά.

Αποφασισμένη να γίνει αφεντικό μπήκε η Ανόρθωσις στο πρώτο σετ και ξέφυγε 03-11. Η Ανόρθωσις δεν είχε πρόβλημα να αυξήσει και άλλο τη διαφορά 09-21. Η Νέα Σαλαμίνα με σερί 06-01 μείωσε σε 15-22 με την Shvanska να βρίσκεται στον πάγκο. Παρά την όποια πίεση των «ερυθρολεύκων» οι «κυανόλευκες» πήραν τους πόντους που ήθελαν κερδίζοντας το πρώτο σετ σε 21’ 18-25 και πήραν προβάδισμα.

H Nέα Σαλαμίνα έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά στο σκορ  04-00 με την Ανόρθωση όμως γρήγορα να μειώνει 05-04. Οι παίκτριες του Γρ. Μπάλλου είχαν την πρωτοπορία 08-07. Η «Μεγάλη Κυρία», όμως είχε τον τρόπο και κατάφερε να φέρει το σετ στα μέτρα της 09-12 και 12-16. Τα δεδομένα δεν άλλαξαν με την Ανόρθωση να προηγείται 16-22 και τέλειωσε το σετ σε 23’ κερδίζοντας 17-25. Το βαρωσιώτικο ντέρμπι έγινε 0-2 για την Ανόρθωση.

«Ερυθρόλευκες» και «κυανόλευκες» ήταν πολύ κοντά στο σκορ στα αρχικά στάδια του τρίτου σετ, αλλά η Ανόρθωσις κατάφερε να πάρει διαφορά με σερί  00-03 03-08. Οι παίκτριες του D. Djodjevic  είχαν  πιο καλές επιλογές και το σετ διαμορφώθηκε σε νταμπλ – σκορ 07-14. Η Ανόρθωσις έλεγχε πλήρως το σετ και αύξησε σε 09-17. Η Νέα Σαλαμίνα δεν τα παράτησε κάνοντας ένα μίνι σερί 03-01 που ανάγκασε τον Σέρβο κόουτς της Ανόρθωσης να καλέσει τάϊμ – άουτ. Ωστόσο,η Ανόρθωσις κέρδισε με 17-25 σε 24΄’ και πήρε με το 0-3 τους τρεις βαθμούς.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ (ΓΡ. ΜΠΑΛΛΟΣ): Πέτρου, Strefling, Κόκκινου, Θεοδούλου, Lezhenkina, Palmieri  – Λίμπερο 1: Γεωργίου, Λίμπερο 2: Ανδρέου. – Αλλαγές: Προκοπίου, Ιωάννου.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (D. DJORDJEVIC): Xαραλάμπους, Βασιλείου, Shvanska, Ζεμπύλα, Nikolova, Ριαλά – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Κωνσταντίνου,

«ΝΕΑΠΟΛΗ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»: ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν. – ΑΕΚ  3-0 (25-15, 25-08, 25-19)

Αλώβητη πέρασε και από τον αγώνα με την ΑΕΚ η Ολυμπιάδα Ν. Η προσφυγική ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών κέρδισε την σκληροτράχηλη ομάδα της Λάρνακας με 3-0  σε 67’ και παραμένει αήττητη χωρίς να χάσει σετ.

Η Ολυμπιάδα βρήκε δυσκολίες, όμως τις ξεπέρασε και πήρε τη νίκη. Η ΑΕΚ έδειξε καλό πρόσωπο και παρά την ήττα της έδειξε ικανή για κάτι καλό φέτος.

Ντέρμπι ήταν το πρώτο σετ με την Ολυμπιάδα να εξασφαλίζει μικρές διαφορές, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει απέναντι στην εκπληκτική ΑΕΚ (08-05, 11—07, 12-11, 16-14). Η Ολυμπιάδα ανέβασε στροφές απ’ εκείνο το σημείο και με σερί 09-01 κέρδισε 25-15 σε 22’ γράφοντας το 1-0.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 03-04 στο δεύτερο σετ, αλλά η Ολυμπιάδα κατάφερε να κάνει νταμπλ  – σκορ 08-04. Οι παίκτριες του Γ. Νικολάκη έδειξαν σταθερότητα και βρέθηκαν στο +8  13-05 και 15-07. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να βρει λύσεις και η προσφυγική ομάδα βρέθηκε στο +14 21-07. Η κόουτς της ΑΕΚ Σ. Τσαγγαρίδου απέσυρε την Ρωσίδα Y. Sevchuk και έβαλε την νεαρή Α. Λάρκου. Η Ολυμπιάδα κέρδισε το σετ με 25-08 σε 19’ και διαμόρφωσε το 2-0 σετ

Η ομάδα της Νεάπολης δεν ήθελε να δώσει δικαιώματα στην ΑΕΚ και βρέθηκε στο τρίτο σετ να προηγείται 08-03. Η Ολυμπιάδα διατηρούσε τα κεκτημένα με την ΑΕΚ να προσπαθεί να μείνει στο σετ  κα κ ατ ‘ επέκταση στον αγώνα(12-07). Μάλιστα, οι «κιτρινοπράσινες» τα έδωσαν όλα και μείωσαν στο -2 15-13. Το ζήτημα για την ΑΕΚ ήταν να μείνει κοντά στην Ολυμπιάδα, αλλά οι πρωτοπόρες  πήραν νέα μικρή έστω διαφορά ασφαλείας  19-15.  Το σκορ έγινε 22-17 με την Έφη Πέτρου να μπαίνει στο παρκέ και να αλλάζει την Μudritskaya που έκλεισε την αλλαγή της. Η Ολυμπιάδα κέρδισε σε 26’ 25-19 και το παιχνίδι 25-19.

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ Ν.(Γ. ΝΙΚΟΛΑΚΗΣ): Mudritskaya, Cutworth, Drodz, Μανίταρου, Hudima, Λεωνίδου – Λίμπερο: Κούτα – Αλλαγές: Χαραλαμπίδη, Πέτρου.

AEK (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ): Στυλιανού, Χαραλάμπους, Shevchuk, Condotta, Χατζηπέτρου, Santana – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. – Αλλαγές: Λάρκου.

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»:  Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ. 3-0 (25-11,25-14, 25-16)

Μετά το μέτριο παιχνίδι αλλά τη νίκη με τη Νέα Σαλαμίνα, ο Property Gallery Aπόλλων επανήλθε στις καλές εμφανίσεις και  επικράτησε την Τρίτη 02 Νοεμβρίου 2021 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών του Δικέφαλου Γερίου με 3-0 σετ σε 66’. Ο αγώνας έγινε στην «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» και οι «γαλάζιες» συνεχίζουν μόνο με νίκες στην έδρα τους.

Ο Δικέφαλος γνώρισε τη δεύτερή του ήττα όμως πάλεψε και ήταν ανταγωνιστικός στο τρίτο σερί εκτός έδρας αγώνα.

Εκπληκτικό ξεκίνημα από τον Property Gallery Απόλλων ο οποίος από την αρχή πήρε ασφαλές προβάδισμα 09-04 , 12-05. Οι «γαλάζιες» κυριάρχησαν στο πρώτο σετ και τέλειωσαν το σετ σε 21’ με 25-11.

Ο Property Gallery Απόλλων συνέχισε από εκεί που έμεινε στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 09-02. Η ομάδα του Γιαπάνη ξέφυγε και άλλο 14-06 με τον Δικέφαλο, μια πολύ ανταγωνιστική ομάδα να κάνει την προσπάθειά του (15-09). Οι «γαλάζιες» ήταν ανώτερες και το ταμπλό της «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» έδειχνε 19-12 με το τέλος του σετ σε διάστημα 20’ να διαμορφώνεται σε 25-14.

Ο Γ. Γιαπάνης άρχισε το τρίτο σετ με την Popolitova δίνοντας χρόνο στην παίκτριά του. O Δικέφαλος βρισκόταν κοντά στο σκορ με τις «γαλάζιες» να προηγούνται 05-03. Η ομάδα του Γ. Γεωργίου ήταν ισάξια με τις «γαλάζιες» και μείωσαν 10-08. Αίφνης όμως ο Property Gallery Απόλλων πήρε νέα διαφορά ασφαλείας, (οκτώ πόντων) 15-07 για να πάρει το σετ με  25-16 σε 25’ και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ( Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Nogueras, Perez, Λάμπρου, Ιορδάνους, Lavruk, Ventura  – Λίμπερο: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Popolitova, Simanovski

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡ. (Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Οικονομίδου, Lukacs, Σολωμή, Weg, Κarabinovich, Bατυλιώτη – Λίμπερο: Mαραγκού. – Aλλαγές: Διάκου, Παντελίδου.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ 3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

1. Ολυμπιάδα Ν. (3) 3-0 9-0 09
  2. Property Gallery Απόλλων (3) 3-0 9-1 09
  3. Ανόρθωσις (3) 3-0 2-1 6-5 05
  4. ΑΕΚ (3) 1-2 5-7 04
  5. Δικέφαλος Γ. (3) 1-2 4-8 02
  6. Νέα Σαλαμίνα (3) 1-2 4-8 02