Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ που πέρασε από το «Αντώνης Παπαδόπουλος», καθώς με γκολ των Τρισκόφσκι στο 35’ από την άσπρη βούλα και με τον Ντάρμπισαϊαρ στο 49’, πήρε τους τρεις βαθμούς. Το γκολ του Χριστοδουλόπουλου από τα 11 βήματα στο 90+4’ δεν ήταν αρκετό για την «Κυρία» που ηττήθηκε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, πρώτη φορά εντός έδρας.

Η ομάδα της Λάρνακας, επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, πετυχαίνοντας την τέταρτή της συνεχόμενη νίκη, στέλνοντας ξανά ένα δυνατό μήνυμα ότι μπορεί να διεκδικήσει τον φετινό τίτλο, με την Ανόρθωση να προβληματίζει για άλλο ένα παιχνίδι. Η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων πλέον, πήγε στους 11 βαθμούς.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τ. Κετσπάγια): Λόρια, Αντωνιάδης, Αρτυματάς, Κορέια, Λάφερτι (74′ Χριστοφή), Πόποβιτς (46′ Λάζαρος), Καλτσάς (46′ Ντέλετιτς), Αραγιούρι, Χουσμπάουερ, Κορρέα (46′ Ιωάννου), Ουάρντα (60′ Κατσαράβα)
Στον πάγκο: Τζουρ, Παπαδόπουλος, Ρουσιάς, Αβραάμ, Νινούα, Χριστοφή, Χρυσοστόμου

ΑΕΚ (Ντ. Καταλά): Τούμπας, Γκουστάβο, Ακοράν (64′ Φαράζ), Τρισκόφσκι (85′ Γκονζάλεθ), Γκαρσία, Μιλίτσεβιτς, Ροσάλες, Εσπινόσα (72′ Γκιούρτσο), Ντάρμπισαϊαρ (72′ Ρομό), Τόμοβιτς, Μάμας (85′ Άμπραχαμ)
Στον πάγκο: Λεάλ, Αναστασίου, Τιάγκο, Ναούμ, Εγγλέζου, Χριστοφόρου, Τάντι,

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λάφερτι, Χουσμπάουερ, Κορρέα, Ντέλετιτς / Τούμπας, Ροσάλες
ΘΕΑΤΕΣ:
5.000 (περίπου)
ΣΚΟΡΕΡ: Λάζαρος (90+4′) / Τρισκόφσκι (35′ πεν) Ντάρμπισαϊαρ (49′)

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ
Προηγήθηκε μονόλεπτος σιγή, εις μνήμην του πρώην Δήμαρχου Αμμοχώστου, Γιαννάκη Σκορδή που απεβίωσε.
Έναρξη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
2′
Ο Ουάρντα έστρωσε στον Χουμπάουερ εκτός περιοχής, που έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία.
4′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σέντρα στην περιοχή της Ανόρθωσης από τον Ροσάλες, ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ με τον Λόρια να διώχνει με τα πόδια.
14′
Κίτρινη κάρτα στον Λάφερτι.
16′ Tεράστια φάση για την ΑΕΚ! Σέντρα του Ροσάλες από τα δεξιά, μονοκόμματο σουτ του Εσπινόσα, η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Λόρια.
19′
Γύρισμα του Χουσμπάουερ στην περιοχή, κεφαλιά του Ουάρντα με την μπάλα να καταλήγει έξω.
20′
Ο Καλτσάς μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τούμπα.
22′ Μακρινό σουτ του Λάφερτι, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τούμπα, που θα δεχθεί κίτρινη κάρτα.
23′ Κίτρινη στον Χουσμπάουερ.
28′ Ατομική ενέργεια του Ακοράν, έκανε το σουτ με τον Κορρέα, να κάνει την προβολή και τη μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ.
30′ Κίτρινη στον Κορρέα.
ΣΧΟΛΙΟ: Αρκετά γρήγορος ο ρυθμός στο ντέρμπι. Σταθερές σε σχηματισμό και τακτική οι δύο ομάδες που αγωνίζονται αμφότερες με 4-2-3-1. Αρκετά απειλητική από τα δεξιά η ΑΕΚ με τα κατεβάσματα του Ροσάλες, με την Ανόρθωση μέχρι στιγμής να στηρίζεται σε ατομικές πρωτοβουλίες, κυρίως από τον Ουάρντα στο επιθετικό τρίτο.
32′ Μεγάλη φάση για την Ανόρθωση! Σουτ του Χουσμπάουερ, η μπάλα έφτασε στον Καλτσά μετά από κόντρα που προσπάθησε να γυρίσει παράλληλα στον Πόποβιτς, που δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.
33′ Πέναλτι για την ΑΕΚ! Ο Κορρέα ανατρέπει τον Εσπινόσα εντός περιοχής, η φάση εξετάστηκε και από τον VAR και επικυρώθηκε η απόφαση.
35′ ΓΚΟΛ 0-1: Εύστοχος ο Τρισκόφσκι που σημάδεψε την δεξιά γωνία του Λόρια. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα. Δείτε ΕΔΩ το γκολ.
39′
Σέντρα του Καλτσά από τα δεξιά, έπιασε την κεφαλιά ο Λάφερτι που κατέληξε πάνω από την εστία.
41′ Σουτ του Άνχελ Γκαρσία από τα αριστερά, μπλοκάρει ο Λόρια.
42′ Κίτρινη στον Ροσάλες.
ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ 0-1 ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ
Έναρξη του β’ ημιχρόνου με τρεις αλλαγές για την Ανόρθωση. Ντέλετιτς, Λάζαρος και Ιωάννου αντί των Καλτσά, Κορρέα και Λάφερτι.
47′
Κίτρινη στον Ντέλετιτς.
49′ ΓΚΟΛ 0-2: Γύρισμα στην περιοχή του Λόρια από τον Ακοράν, ο Ντάρμπισαϊαρ έκανε το κοντρόλ και νίκησε τον Λόρια.
58′ Διπλή μεγάλη φάση για την Ανόρθωση με τον Λάζαρο. Έκανε το γύρισμα από τα δεξιά ο Λάφερτι, ο Ελλαδίτης δοκίμασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και επέστρεψε στον ίδιο που έκανε νέο σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σε σώματα και να καταλήγει κόρνερ.
60′
Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Κατσαράβα αντί του Ουάρντα.
61′ Μακρινό σουτ του Ντέλετιτς, η μπάλα έξω.
63′ Πλασέ του Τρισκόφσκι από το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε τη μπάλα ο Λόρια.
64′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Φαράζ αντί του Ακοράν.
64′ Τεράστια φάση για την Ανόρθωση! Ο Κατσαράβα δεν μπορεί από κοντά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Τούμπα με τον Άνχελ Γκαρσία να διώχνει πάνω στη γραμμή.
66′
Σουτ του Τρισκόφσκι από το ύψος της περιοχής, παρενέβει ο Αντωνιάδης με το κεφάλι και έδιωξε σε κόρνερ.
72′ Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Εσπινόσα και Ντάρμπισαϊαρ αντικαταστάθηκαν από Γκιούρτσο και Ρομό.
74′ Αλλαγή για την Ανόρθωση. Ο Χριστοφή αντί του Λάφερτι.
76′ Ο Ντέλετιτς μπήκε στην περιοχή, έπεσε στο έδαφος με τον Γκαρσία να είναι κοντά του, παίζεται λέει ο Νεοκλέους.
78′ Δοκάρι για την Ανόρθωση! Φοβερό σουτ του Λάζαρου, η μπάλα βρήκε στην οριζόντια δοκό, χτύπησε στο έδαφος και απομακρύνθηκε η μπάλα. Η φάση εξετάστηκε από το VAR γιατί διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Το παιχνίδι συνεχίζεται.
85′
Διπλή αλλαγή για την ΑΕΚ. Άμπραχαμ και Γκονζάλεθ, αντί των Μάμα και Τρισκόφσκι.
90′ Μεγάλη φάση για την ΑΕΚ! Ο Λόρια αποσόβησε το 3-0 σε τετ α τετ με τον Ρομό.
90+1′ Πέναλτι για την Ανόρθωση σε χέρι του Τόμοβιτς.
90+4′ ΓΚΟΛ 1-2: Μειώνει η Ανόρθωση με τον Λάζαρο να είναι εύστοχος από τα 11 βήματα.

______________________________________________________________________________________________