Περίπου όπως αναμενόταν, έτσι εξελίσσεται ο αγώνας στο ΓΣΠ. Οι φιλοξενούμενοι με εξαιρετική αγωνιστική τακτική, αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους με το εξαιρετικό σε οργάνωση γκολ στο 18΄, όταν ο Βαλακάρι άδειασε το Λέζιακς, βρήκε το Σεμέδο και αυτός με φοβερή εκτέλεση νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Φαμπιάνο.
Η Ομόνοια στο α΄ημίχρονο, δείχνει τα γνωστά της κενά και αδυναμίες, σε όλες τις γραμμές και μάλιστα στο 28΄ο Φαμπιάνο αποσόβησε το 0-2.
Γενικά, οι φιλοξενούμενοι, είναι πιο επικίνδυνη σαν ομάδα και αναμένεται μεγάλη αναμέτρηση στην επανάληψη.
Η Ομόνοια πρέπει να γίνει πολύ καλύτερη για να αλλάξει το σε βάρος της αποτέλεσμα ενώ η ομάδα του Μίλανιτς, αν καταφέρει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό θα έχει πολλές πιθανότητες να φύγει με βαθμούς ή βαθμό από το ΓΣΠ.