Η Ομόνοια για τρίτη σερί σεζόν στον τελικό. Οι πράσινοι έκαναν άψογη διαχείριση του υπέρ τους 3-0 που είχαν από το «ΑΛΦΑΜΕΓΑ» και μετά την ισοπαλία χωρίς σκορ (0-0) στο ΓΣΠ απέναντι στον Άρη, κλείδωσαν την παρουσία τους στο ματς της 18ης Μαΐου.
Το πρώτο μέρος κύλησε σε αργό τέμπο και ρυθμό με λιγοστές ευκαιρίες. Η μεγαλύτερη, στο α’ ημίχρονο άνηκε στους πράσινους αφού ο Μάτισικ έδιωξε προ της γραμμής το πλασέ του Κακουλλή στο 27’, κι ενώ ο Κύπριος στράικερ είχε ντριμπλάρει τον Βανά. Πέραν αυτού, ωστόσο, δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο και το 0-0…συνόδευσε τους δύο αντιπάλους στα αποδυτήρια.
Στην επανάληψη, τα πράγματα δεν άλλαξαν, η «λευκή» ισοπαλία (0-0) έμεινε μέχρι το τέλος και η Ομόνοια εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον τελικό της 18ης Μαΐου.
Αυτή είναι και η τρίτη διαδοχική παρουσία της ομάδας της Λευκωσίας στον τελικό
και θέλει να κάνει ότι και τις προηγούμενες δύο, δηλαδή να κατακτήσει το τρόπαιο.
Από την άλλη, ο Άρης δεν κατάφερε να βρει ποτέ «απάντηση» στο 3-0 του πρώτου ματς, στη Λεμεσό.

Ομόνοια (Αναστασίου): Ουζόχο, Μίλετις, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου (86′ Μάθιους), Σιπριάνο, Κούσουλος, Μπασιρού, Χάμπος (75′ Χαμάς), Σεμέδο (65′ Σίμιτς), Αλιούμ (86′ Στεπίνσκι), Κακουλλής (65′ Μπάκιτς).
Στον πάγκο: Παπαστυλιανού, Κελεπέσιης, Ψάλτης, Λέζιακς, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή.

Άρης (Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό (83′ Σανέ), Μάτισικ (46′ Μουσούντα), Μπρόρσον, Ουρόσεβιτς, Μπράουν, Νίκολιτς (76′ Σεμέδο), Μπένκγτσον, Μαγιαμπέλα (46′ Μοντνόρ), Γκομίς, Κοκόριν (64′ Σπόλιαριτς).
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Ζόκε.

Η ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
4′ Σέντρα του Αλιούμ, κεφαλιά του Κακουλλή, άουτ.
5′ Ο Ουζόχο μάζεψε δίχως πρόβλημα τη σέντρα του Μπράουν.
13′ Ο Μπράουν πραγματοποίησε το σουτ, η μπάλα έξω.
20′ Πολύ χαμηλό το τέμπο του αγώνα, κάτι που βολεύει τους γηπεδούχους.
27′ Τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Κακουλλής βγήκε απέναντι από τον Βανά, τον ντρίμπλαρε και πλάσαρε αλλά ο Μάτισικ έδιωξε προ της γραμμής σωτήρια.
31′ Ο Σεμέδο βρήκε με ωραία κάθετη πάσα τον Κακουλλή, το τελείωμα του οποίου δεν ήταν το αναμενόμενο.
35′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Σιπριάνο, στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
40′ Κίτρινη στον Μάτισικ.
43′ O Κουλιμπαλί έδιωξε τη σέντρα του Μπένγκτσον πριν γίνει απειλητικός ο Άρης.
45′ Ένα το λεπτό των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Πολύ μέτριο σε ρυθμό και θέαμα το πρώτο μέρος. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ανήκει στην Ομόνοια με τον Κακουλλή, ωστόσο, οι γηπεδούχοι βολεύονται από αυτό το σκηνικό και το αργό τέμπο, αφού έχον το υπέρ τους 3-0.

Μοντνόρ και Μουσούντα εντός, Μαγιαμπέλα και Μάτισικ εκτός.
47′ Κίτρινη στον Ουρόσεβιτς.
50′ Ο Γκομίς πραγματοποίησε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα πάνω από την εστία.
63′ Σου του Μπράουν απομακρύνει ο Μίλετιτς.
64′ Σπόλιαριτς αντί Κοκόριν.
65′ O Ουζόχο διώχνει με τα πόδια το σουτ του Γκομίς από κοντινή απόσταση.
65′ Μπάκιτς και Σίμιτς μέσα, Κακουλλής και Σεμέδο έξω.
75′ Χαμάς στη θέση του Χάμπου.
76′ Σεμέδο αντί Νίκολιτς.
80′ Σουτ του Γκομίς, λίγο πάνω από τα δοκάρια.
80′ Κίτρινη στον Ουζόχο για καθυστερήσεις.
83′ Σανέ εντός, Γιαγκό εκτός.
85′ Κίτρινη στον Κούσουλο.
86′ Στεπίνσκι και Μάθιους αντί Αλιούμ και Παναγιώτου.
88′ Συρτό σουτ του Σίμιτς, μαζεύει με διπλή προσπάθεια ο Βανά.
90′ Tρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.