Καθάρισε τον Άρη και ανέβηκε αυτή στην 3η θέση.
Αυτό έκανε η Ομόνοια η οποία στο ΓΣΠ νίκησε 3-0 τον πρωταθλητή Άρη και τον άφησε πίσω της στην βαθμολογία.
Η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήταν εντυπωσιακή, άνοιξε το σκορ με το… καλημέρα του β’ ημιχρόνου με κεφαλιά του Σεμέδο (47’). Το 2-0 ήρθε στο 65ο λεπτό με τον Κακουλλή, για να έρθει ο Μίλετιτς με κεφαλιά στο 81’ να διαμορφώσει το τελικό 3-0.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο (35′ Ουζόχο), Κουλιμπαλί, Σιπριάνο (82′ Ψάλτης), Σεμέδο (74′ Αλιούμ), Κακουλλής (74′ Μπάκιτς), Σίμιτς, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους (82′ Μπασιρού), Μπέζους
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Κασάμα, Αλιούμ, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού, Ανδρέου, Οζλέρ, Παντελή

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Γκομίς (74′ Σεμέδο), Σανέ (60′ Μποακί), Μαγιαμπέλα (22′ Μπένγκτσον), Νίκολιτς  (60′ Μπράουν), Σαβό (60′ Κοκόριν), Μπρόρσον, Ζόκε, Μοντνόρ, Ουρόσεβιτς
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Μποακί, Μπένγκτσον, Μπράουν, Κοκόριν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Αμπουμπακάρ, Σεμέδο, Σουμάνσκι

ΓΚΟΛ: 47′ Σεμέδο, 65′ Κακουλλής, 81′ Μίλετιτς
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαραλάμπους, Κουλιμπαλί (3η)/Καζού (3η), Σανέ (3η), Μπράουν

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: 6.459

ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ ΚΙΤΡΙΝΩΝ ΚΑΡΤΩΝ:
ΟΜΟΝΟΙΑ: Κουλιμπαλί (2)
ΑΡΗΣ: Γιαγκό, Σανέ, Καζού, Μπένγκτσον (2)

Διαιτητής: Obrenovic Rade
Α’ Βοηθός Διαιτητής: Σωτηρίου Μιχάλης
Β’ Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
4ος Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος
VAR: Χριστοφόρου ΜάριοςAVAR: Λάμπρου Λάμπρος
Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος

5′
Χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Άρης με τον Μοντνόρ (απέκρουσε ο Φαμπιάνο) αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη γιατί ακολούθησε υπόδειξη οφσάιντ (ο παίκτης ήταν καλυμμένος).
7′ Λάθος του Παναγιώτου, έκλεψε ο Μαγιαμπέλα, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
14′ Γύρισμα του Μαγιαμπέλα, δεν πρόλαβε ο Καζού να βάλει το πόδι του.
16′ Καλό σουτ του Σιπριάνο, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
19′ Επικίνδυνο γύρισμα του Νίκολιτς από δεξιά στην περιοχή της Ομόνοιας, δεν βρέθηκε συμπαίκτης του να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
21′ Χάνεται πολύ καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Ο Σεμέδο έβγαλε μόνο τον Σίμιτς ο οποίος άνοιξε πολύ την μπάλα και πρόλαβε ο Βανά και την μάζεψε.
22′ Αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη. Ο Μπένγκτσον στην θέση του Μαγιαμπέλα ο οποίος δεν μπορούσε να συνεχίσει.

24′ Απευθείας κόρνερ του Μπέζους, απέκρουσε σε κόρνερ ο Βανά.
29′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Ο Μοντνόρ δεν μπορεί από καλή θέση να νικήσει τον Φαμπιάνο.
31′ Απευθείας κόρνερ του Καζού, απέκρουσε δύσκολα ο Φαμπιάνο.
35′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Φαμπιάνο ο Ουζόχο.

42′ Καλή προϋπόθεση για την Ομόνοια. Ο Σεμέδο πέρασε τον Σανέ, μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα αλλά δεν βρέθηκε συμπαίκτης του για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.
45′ ΤΕΣΣΕΡΑ ΛΕΠΤΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΩΝ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΩΝ.
45′ Σουτ του Χαραλάμπους, η μπάλα σταμάτησε στον Σανέ.
45+1′ Κίτρινη κάρτα στον Καζού για μαρκάρισμα στον Μπέζους.

47′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Σιπριάνο εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά και ο Σεμέδο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

51′
Κίτρινη κάρτα στον Σανέ για δυνατό μαρκάρισμα στον Μπέζους.
51′ Κίτρινη κάρτα στον Χάμπο Χαραλάμπους για διαμαρτυρία.
55′ Διπλή ευκαιρία για τον Άρη. Ο Ουζόχο απέκρουσε το πλασέ του Σαβό, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μίλετιτς έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπένγκτσον.
65′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η Ομόνοια. Ο Χάμπος έβαλε πίεση στην άμυνα του Άρη, πήρε την μπάλα, έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος με υποδειγματικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

79′ Γύρισμα του Μοντνόρ, τακουνάκι του Σόκε, δεν βρέθηκε όμως κάποιος συμπαίκτης του για να τελειώσει την φάση.
81′ ΓΚΟΛ. 3-0. Πετυχαίνει και τρίτο γκολ η Ομόνοια. Κόρνερ του Σιπριάνο από δεξιά και ο Μίλετιτς ανενόχλητος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.