Η Ατλέτικο επιβλήθηκε με 3-1 της Ζιρόνα στο ντέρμπι της τετράδας στη La Liga, με τον Αντουάν Γκριεζμάν να σημειώνει δύο τέρματα.

Η Ατλέτικο πήρε εκδίκηση για την ήττα στις καθυστερήσεις του 1ου γύρου και επιβλήθηκε με 3-1 της Ζιρόνα στο ντέρμπι της τετράδας στη La Liga, διασφαλίζοντας τη θέση της έπειτα από 31 αγωνιστικές.

Οι Καταλανοί πήραν προβάδισμα μόλις στο 4′ με τον Άρτεμ Ντόβμπικ, όμως όσο κυλούσε ο χρόνος, οι παίκτες του Ντιέγκο Σιμεόνε άρχισαν να παίρνουν τα πάνω τους. Το πέναλτι του Αντουάν Γκριεζμάν στο 34′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια και ο τραυματισμός του Σαούλ είχε ευεργετική επίδραση στους “ροχιμπλάνκος”.

Ο Αργεντινός τεχνικός έριξε στον αγώνα τον Άλβαρο Μοράτα και άλλαξε διάταξη, με την Ατλέτικο να γίνεται αρκετά επιθετική και να κάνει ανατροπή στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους με τον Άνχελ Κορέα. Με την έναρξη του 2ου ο Γκριεζμάν αύξησε την απόσταση των δύο ομάδων και από τη στιγμή που ο Ντόβμπικ έχασε μία σπουδαία εξ επαφής ευκαιρία, η Ζιρόνα δεν κατάφερε να επιστρέψει στον αγώνα.