Η Ομόνοια είναι εδώ! Οι πράσινοι επικράτησαν με 2-1 της Ανόρθωσης στο ΓΣΠ για την 2η αγωνιστική του α’ ομίλου, με δύο…ζωγραφιές του Κούσουλου και του Μάθιους. Το τρία στα τρία με τον Γιάννη Αναστασίου πέτυχε η ομάδα της Λευκωσίας ενώ μείωσε στο -2 από τον δεύτερο Άρη και στο -1 από την τρίτη ΑΕΚ.
Οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στην κατοχή τους στα πρώτα 30 λεπτά, ωστόσο, δεν είχαν φανεί απειλητικοί. Λίγο μετά το μισάωρο όμως, μετουσίωσε την υπεροχή της!
Συγκεκριμένα, στο 33’ ο Κούσουλος με ένα ασύλληπτο σουτ-κεραυνό, εκτός περιοχής, άνοιξε το σκορ (1-0). Οι πράσινοι, μπορούσαν μάλιστα να αυξήσουν το προβάδισμά τους, ωστόσο στο 35’ και στο 42’ οι προσπάθειες του Μπέζους (πρώτα το φάουλ και μετά το κόρνερ του) σταμάτησαν στο δοκάρι του Αρμπολέδα.
Παρόλα αυτά, στην επανάληψη, ο Μάθιους κατάφερε να κάνει ότι δεν πέτυχε ο Μπέζους. Ο Ουαλός μπακ, στο 56’ με ένα απίθανο-εντυπωσιακό σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής, πέτυχε το 2-0, μετά από διώξιμο του Αρμπολέδα. Ο Μπέζους, στο 84’ μπορούσε (επιτέλους) να σκοράρει, όμως αντ’ αυτού έκανε…χατ-τρικ δοκαριών!
Το τελικό 2-1 ήρθε από τον μετά από εκτέλεση πέναλτι (έκανε χέρι ο Παναγιώτου και το VAR φώναξε τον ρεφ στο μόνιτορ του γηπέδου) στο 90+6’ του Καστέλ.
Με τη νίκη αυτή, η Ομόνοια ανέβηκε στους 55 βαθμούς, εκμεταλλεύτηκε το «Χ» ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη και μείωσε στο -1 και στο -2 αντίστοιχα. Επιπλέον, είναι στο -8 από την κορυφή.
Αντιθέτως, η Ανόρθωση έμεινε καθηλωμένη στους 48 βαθμούς.

Ομόνοια (Αναστασίου): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (77′ Σιπριάνο), Κούσουλος, Χάμπος (77′ Κασάμα), Μπέζους (86′ Μίλετιτς), Σεμέδο (90′ Σίμιτς), Αλιούμ, Στεπίνσκι (77′ Κακουλλής).
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Μπάκιτς, Φράνσον, Λέζιακς, Μπασιρού.

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (78′ Αντωνίου), Μαρμούκ, Κάργας, Κορέια (78′ Μακούν), Τεχέρα, Ιωάννου (71′ Χρυσοστόμου), Περέα (61′ Γκασάμα), Τσίκο, Φερέιρα (60′ Παρούτης), Καστέλ.
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Αρτυματάς, Τιουνέ, Κορρέα, Τζούλιου, Μουσοντά.

ΣΚΟΡΕΡ: Κούσουλος (33′), Μάθιους (56′) / Καστέλ (πεν. 90+6′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
7′ Φαλτσαριστό σουτ του Χάμπου εκτός περιοχής, σε ετοιμότητα ο Αρμπολέδα.
11′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Κορέια εκτέλεσε το φάουλ, ο Τεχέρα πραγματοποίησε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Φαμπιάνο.
17′ Μικρή διακοπή λόγω του ότι ο Καστέλ ήταν στο έδαφος. Σηκώθηκε ο Ισπανός.
19′ Σωτήρια απόκρουση του Αρμπολέδα, σε πλασέ του Στεπίνσκι που βρέθηκε απέναντι από τον κήπερ της Ανόρθωσης.
20′ Ο Χαμάς επιχείρησε το σουτ, άουτ.
26′ Συρτό σουτ του Μπέζους δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αρμπολέδα.
30′ O Χάμπος βρήκε τον Στεπίνσκι ο οποίος ήταν έτοιμος να σουτάρει, όμως ο Κορέια, έδιωξε την υστάτη σε κόρνερ.
33′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Κούσουλος με ένα ασύλληπτο…κεραυνό εκτός περιοχής, δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Αρμπολέδα κι ανοίγει το σκορ.

35′ Δοκάρι για την Ομόνοια με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους. «Άγγιξε» το δεύτερο γκολ η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου.
41′ Νέα μεγάλη φάση για τους πράσινους. Ο Χαμάς πραγματοποίησε τη σέντρα, ο Στεπίνσκι έπιασε την κεφαλιά με τον Αρμπολέδα να πέφτει και να απομακρύνει.
42′ Νέο δοκάρι για την Ομόνοια πάλι με τον Μπέζους σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ουκρανού.
45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων.

ΣΧΟΛΙΟ: Η Ομόνοια ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ωστόσο στο πρώτο μισάωρο δεν φάνηκε ιδιαίτερα απειλητικά. Από το 33′, ωστόσο και το γκολ του Κούσουλου, πήρε ψυχολογία, είχε δύο δοκάρια και θα μπορούσε να αυξήσει το προβάδισμά της. Από την άλλη, η Ανόρθωση δεν κατάφερε να βρει αντίδραση στο γκολ των γηπεδούχων.

52′ Κίτρινη στον Κούσουλο.
56′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μάθιους με ένα φοβερό σουτ στην κίνηση, εκτός περιοχής, μετά από απομάκρυνση του Αρμπολέδα, δίνει αέρα…δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

58′ Κίτρινη στον Κορέια.
60′ Παρουτής και Γκασάμα εντός, Φερέιρα και Περέα εκτός.
61′ Κίτρινη στον Ιωάννου.
67′ Κίτρινη στον Τσίκο.
68′ Άουτ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους.
71′ Χρυσοστόμου στη θέση του Ιωάννου.
77′ Kακουλλής, Κασάμα και Σιπριάνο μέσα, Στεπίνσκι, Χάμπος και Χαμάς έξω.
78′ Μακούν και Αντωνίου αντί Κορέια και Ουαγκέ.
83′ Κίτρινη στον Χρυσοστόμου.
84′ Ξανά στο δοκάρι η προσπάθεια του Μπέζους μετά από εξαιρετική ατομική ενέργεια!
86′ Ο Μπέζους αφήνει τη θέση του στον Μίλετιτς.
87′ Κεφαλιά του Γκασάμα, μόλις έξω.
90′ Σίμις αντί Σεμέδο.
90′ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
90+5′ Πέναλτι για την Ανόρθωση. Τo VAR έστειλε τον ρεφ για δει τη φάση στο μόνιτορ του γηπέδου και έδειξε την άσπρη βούλα για χέρι του Παναγιώτου.
90+6′ ΓΚΟΛ 2-1. Ο Καστέλ ευστοχεί και μειώνει.