Η Μπασκόνια ήταν επιβλητική απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και επικράτησε με 88-73 έχοντας ως σημεία αναφοράς τον Μάρκους Χάουαρντ.

Η Μπασκόνια μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο την αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο, επικράτησε με 88-73 και έφτασε στην 16η νίκη της στην EuroLeague.

Μάρκους Χάουαρντ και Τσίμα Μονέκε ήταν ασταμάτητοι για την ομάδα του Ιβάνοβιτς, την ώρα που οι Ιταλοί βασίζονταν στον Νίκολα Μίροτιτς και Σαβόν Σιλντς.

Στο 16-13 πλέον η Μπασκόνια, στο 12-17 έπεσε η Αρμάνι Μιλάνο στην κατάταξη της EuroLeague.

Έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (19-18), η Μπασκόνια άρχισε να πατάει το… γκάζι και να επιβάλλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι. Το επιμέρους της δεύτερης περιόδου ήταν στο 29-16, με τους Βάσκους να χτίζουν διψήφια διαφορά από το ημίχρονο (48-34).

Η Μπασκόνια διατήρησε το προβάδισμά της και στο τρίτο δεκάλεπτο (69-55) και διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα από θέση ισχύος στην τελευταία περίοδο. Μάρκους Χάουαρντ και Τσίμα Μονέκε ήταν ασταμάτητοι στο σκοράρισμα και η ομάδα του Ιβάνοβιτς πανηγύρισε μία άνετη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Ντιφαλά, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 48-34, 69-55, 88-73

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Χάουαρντ 26 (4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ραϊέστε, Τσιόζα, Κερεχέτα, Σεντεκέρσκις 9 (7 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 13 (2/5 τρίποντα), Μίλερ-ΜακΙντάιρ 6 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντίεθ, Κότσαρ 6, Κοστέλο 9 (6 ριμπάουντ), Θίοντορ, Μονέκε 19 (6 ριμπάουντ)

ΑΡΜΑΝΙ (Μεσίνα): Λο 2, Μπορτολάνι, Τονούτ 1, Μέλι 5 (4 ριμπάουντ), Νέιπιερ 12 (2/10 τρίποντα), Φλακαντόρι, Χολ 9 (3 ριμπάουντ), Καρούζο 2, Σιλντς 17 (3/10 τρίποντα), Μίροτιτς 21 (3/8 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάινς, Φόγκτμαν 4

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 19/32 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 14/20 βολές, 40 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι: 14/33 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 12/15 βολές, 33 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Μπασκόνια πηγαίνει στο Βελιγράδι για το ματς με την Παρτίζαν (19/3, 21:30), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο ταξιδεύει στο Πριγκιπάτο για το ματς με τη Μονακό (20/3, 20:00).