Μπήκαμε σε πορεία αντίστροφης μέτρησης για άλλο ένα ντέρμπι «αιωνίων» του Κυπριακού ποδοσφαίρου.
Το ερχόμενο Σάββατο στο ΓΣΠ (16:00) ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια θα αναμετρηθούν για τρίτη φορά στην φετινή σεζόν, σε μια αναμέτρηση που επιφυλάσσει μεγάλο ενδιαφέρον.
Στις προηγούμενες δύο συναντήσεις τους στην φετινή σεζόν οι δύο «αιώνιοι» μέτρησαν από μία νίκη.
Η Ομόνοια επικράτησε 2-1 στον α’ γύρο και το ΑΠΟΕΛ… απάντησε με το 3-0 του β’ γύρου.
ΠΑΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΚΡΙΘΗΚΑΝ ΕΚΕΙΝΕΣ ΟΙ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ:

ΟΜΟΝΟΙΑ-ΑΠΟΕΛ 2-1 (3 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2023)

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιάνο, Μάθιους, Σιπριάνο (85′ Λέζιακς), Σεμέδο (85′ Ζαχαρίου), Κακουλλής (76′ Ανσαριφάρντ), Μπασιρού, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος (85′ Κασάμα), Μίλετιτς, Μπέζους (27′ Χαραλάμπους)
Στον πάγκο: Παναγή, Ουζόχο, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Λοίζου, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Ανδρέου, Χαραλάμπους, Παντελή

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Πέτροβιτς (42′ Κβιλιτάια), Ντβάλι, Ζέφτε (57′ Μαρκίνιος), Εφραίμ (46′ Φαουάζ), Τσεπάκ, Σούσιτς, Τομανέ (79′ Θεοδώρου), Σαρφό, Ντογκαλά (79′ Φετφατζίδης), Ντάλσιο
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Φαουάζ, Κβιλιτάια, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Μαρκίνιος, Βρόντης

ΓΚΟΛ: 11′ Κακουλλής, 38′ Σίμιτς/ 44′ Εφραίμ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κούσουλος, Ανσαριφάρντ, Χαραλάμπους/Πέτροβιτς, Ζέφτε, Εφραίμ, Φαουάζ, Κβιλιτάια, Μαρκίνιος

ΤΑ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΦΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
5′ Κερδίζει πέναλτι το ΑΠΟΕΛ σε ανατροπή του Τομανέ από το Φαμπιάνο.
6′ Χάνει το πέναλτι το ΑΠΟΕΛ με τον Εφραίμ ο οποίος έστειλε την μπάλα έξω.
11′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ομόνοια. Ο Μπέζους μετά από κομπίνα έδωσε στον Κακουλλή ο οποίος με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
13′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Η κεφαλιά του Ντβάλι έφυγε ελάχιστα έξω.

15′
Κίτρινη κάρτα στους δύο προπονητές Σωφρόνη Αυγουστή και Ρικάνρτο Σα Πίντο.
21′ Αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μπασιρού για πάτηγμα στον Σαρφό.
32′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ωραία κίνηση και γύρισμα του Ζέφτε, ο Ντάλσιο έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μίλετιτς και έφυγε κόρνερ.
38′ ΓΚΟΛ. 2-0. Πετυχαίνει δεύτερο γκολ η Ομόνοια. Γύρισμα του Κακουλλή από αριστερά και σαν τρένο ο Σίμιτς ήρθε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

44′ ΓΚΟΛ. 2-1. Μειώνει το ΑΠΟΕΛ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Εφραίμ.

45+6′ Αποβάλλεται ο Ντάλσιο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
54′ Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Συρτή σέντρα του Σίμιτς από δεξιά αλλά ο Σεμέδο δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή.
61′ Μένει με εννιά ποδοσφαιριστές το ΑΠΟΕΛ λόγω αποβολής του Τσεπάκ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
64′ Απειλεί η Ομόνοια. Το πλασέ του Κούσουλου απέκρουσε ο Μπέλετς.
68‘ Μένει και η Ομόνοια με 9 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Σίμιτς για αγκωνιά στον Μαρκίνιος.
74′ Φάουλ του Σαρφό, κεφαλιά του Κβιλιτάια έξω.
81′ Σουτ του Φετφατζίδη πάνω από τα δοκάρια.
88′ Καλό σουτ του Σούσιτς, απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Φαμπιάνο.

ΑΠΟΕΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ 3-0 (23 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2023)

ΑΠΟΕΛΜπέλετς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Σούσιτς, Τσεπάκ, Κοσταντίνοφ, Ντάλσιο (89′ Πολυκάρπου), Βιγιαφάνες (65΄Σαρφό), Ντογκαλά (89′ Τομανέ), Μαρκίνιος (75′ Δώνης), Κβιλιτάια (65′ Γαβριήλ)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Καραμανώλης, Ζέφτε, Εφραίμ, Γουίλσον, Σατσιάς, Τομανέ, Γαβριήλ, Φετφατζίδης, Πολυκάρπου, Σαρφό, Δώνης.

ΟΜΟΝΟΙΑ: Ουζόχο, Παναγιώτου, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Ψάλτης (46′ Ζαχαρίου), Κούσουλος, Μπασιρού (63′ Χαραλάμπους), Μπέζους (80′ Ανσαριφάρντ), Λοίζου (46′ Σίμιτς), Σεμέδο, Κακουλλής (46′ Αλιούμ).
Στον πάγκο: Κελεπέσιης, Κυριακίδης, Αλιούμ, Φράνσον, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ, Ζαχαρίου, Σίμιτς, Λανγκ, Μίλετιτς, Χαραλάμπους, Αμού

Παρατηρητής: Νικολάου Γιώργος

Δείτε βίντεο από την κάμερα του balla με την είσοδο των δύο ομάδων στο γήπεδο.

5′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Τo σουτ του Μαρκίνιος χτύπησε στον Ψάλτη, η μπάλα επέστρεψε στον Βραζιλιάνο ο οποίος έστρωσε στον Ντάλσιο που έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω.
8′ Νέα ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνες έδωσε στον κενό χώρο στον Ντογκαλά ο οποίος με την ταχύτητα του μπήκε στην περιοχή της Ομόνοιας από θέση μέσα αριστερά, έκανε το σουτ από πλάγια αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε σε κόρνερ στην κλειστή του γωνία.
9′ Κεφαλιά του Ντβάλι, η μπάλα χτύπησε και στο κεφάλι του Παναγιώτου και έφυγε κόρνερ.
10′ Βάζει πίεση το ΑΠΟΕΛ. Ήδη κέρδισε τέσσερα κόρνερ.
11′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Ντβάλι κατέβασε με το κεφάλι στον Μαρκίνιος ο οποίος με δυνατό σουτ από κοντά είδε την μπάλα να σταματά στον Ουζόχο.
15′ Σέντρα του Σούσιτς από αριστερά, κεφαλιά του Κβιλιτάια, η μπάλα έφυγε έξω.

ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΓΣΠ

35′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπέζους από μακριά, η μπάλα έφυγε έξω. Πρώτη τελική για την Ομόνοια.
29΄ Κόπασε ο αρχικός φρενήρης ρυθμός του ΑΠΟΕΛ.
31′ Κίτρινη κάρτα  στον προπονητή του ΑΠΟΕΛ Ζοσέ Ντομίνγκες για διαμαρτυρίες.
34′ Σουτ του Ντάλσιο, η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Κούσουλου αλλά ο Ουζόχο δεν αιφνιδιάστηκε και μάζεψε την μπάλα.
42′ Το ΑΠΟΕΛ κέρδισε 7 κόρνερ, έναντι 2 της Ομόνοιας.
Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων.
45+4′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ το ΑΠΟΕΛ. Σέντρα του Τσεπάκ, κεφαλιά πάσα του Κβιλιτάια στον Μαρκίνιος ο οποίος… χόρεψε τον Ψάλτη και με διαγώνιο αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

46′
Τριπλή αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα Αλιούμ, Ζαχαρίου και Σίμιτς αντί των Ψάλτη, Κακουλλή και Λοίζου. Ο Σίμιτς παίζει στο δεξί άκρο της επίθεσης στην θέση του Λοίζου, ο Αλιούμ παίζει στην κορυφή στην θέση του Κακουλλή και ο Ζαχαρίου πήρε θέση δεξιού οπισθοφύλακα.
55′ Μακρινό σουτ του Μαρκίνιος στη κίνηση, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
62′ Το σουτ του Σεμέδο έφυγε έξω.
63′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Μέσα ο Χαραλάμπους αντί του Μπασιρού.
65′ Διπλή αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Μέσα Γαβριήλ και Σαφό, έξω Κβιλιτάια και Βιγιαφάνες.
73′ Ευκαιρία για την Ομόνοια. Μετά από κόρνερ του Χάμπου ο Αλιούμ έπιασε την κεφαλιά από κοντά αλλά η μπάλα έφυγε έξω.
75′ Αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Στην θέση του Μαρκίνιος πέρασε ο Δώνης.
80′ Αλλαγή για την Ομόνοια. Στην θέση του Μπέζους πέρασε ο Ανσαριφάρντ.
81′ Πήγε να γίνει λάθος από τον Ουζόχο στην πίεση από τον Γαβριήλ αλλά τελικά κατάφερε να διορθώσει το λάθος του.
83′ ΓΚΟΛ. 2-0. Ο Σταύρος Γαβριήλ πήρε την μπάλα εκτός περιοχής, βρήκε χώρο, μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό αριστερό σουτ κάρφωσε την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο.

90′ ΓΚΟΛ. 3-0. Ο Γαβριηλ έπιασε το δυνατό σουτ, απέκρουσε ασταθώς ο Ουζόχο και από κοντά ο Τσεπάκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.