Η Φιορεντίνα υπέταξε για δεύτερη φορά τη Μακάμπι Χάιφα και προκρίθηκε από τη φάση των 16 του Europa Conference League. Στα προημιτελικά κι η Φενέρμπαχτσε παρά την ήττα την Τουρκία. Προκρίθηκε και η Βικτόρια Πλζεν μετά από την διαδικασία των πέναλτι.

Η Φιορεντίνα τα βρήκε σκούρα για δεύτερη παιχνίδι κόντρα στη Μακάμπι Χάιφα, όμως με το 1-1 στο “Αρτέμιο Φράνκι” και σε συνδυασμό με το 4-3 στο πρώτο ματς κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Europa Conference League.

Οι “βιόλα” συνέχισαν από εκεί που άφησαν τον αγώνα της Βουδαπέστης, όπου έκαναν την ανατροπή και διατήρησαν το μομέντουμ. Οι ευκαιρίες ήταν με το μέρος τους, όχι κι η ευστοχία όμως, αφού οι περισσότερες τελικές έφευγαν μακριά από την εστία των Ισραηλινών.

Στο 59ο λεπτό, ο παίκτης που έκανε την ανατροπή στο 90+4′ του πρώτου αγώνα άνοιξε το σκορ στην Τοσκάνη. Ο Αντονίν Μπάρακ έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως στο 88ο λεπτό ο Ανάν Χαλαϊλί ισοφάρισε σε 1-1 κι εκτόξευσε την αγωνία στο κατακόρυφο, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

Η Φενέρμπαχτσε βασίστηκε στο 3-0 του Βελγίου και παρά την ήττα 0-1 στο “Σουκρού Σαράτσογλου” από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κυνήγησαν το γκολ περισσότερο, ψάχνοντας ένα θαύμα στην Κωνσταντινούπολη.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σβήσουν το παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας, αλλά το γκολ του Ματίας Ράσμουσεν στο 68′ έβαλε φωτιά στο ζευγάρι. Οι παίκτες του Ισμαΐλ Καρτάλ κατάφεραν να περιορίσουν τις επιθέσεις των Βέλγων στη συνέχεια και πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Την πρόκριση πήρε και η Βικτόρια Πλζεν η οποία κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σερβέτ στα πέναλτι (3-1). Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε χωρίς σκορ, όπως και η παράταση. Στα πέναλτι οι παίκτες των γηπεδούχων ευστόχησαν στα τρία πρώτα με τον τερματοφύλακα τους να κάνει δύο αποκρούσεις από τα τρία χαμένα πέναλτι που εκτέλεσαν οι φιλοξενούμενοι. Το τελικό σκορ 3-1 στα πέναλτι έστειλε τη Βικτόρια στην επόμενη φάση και την αυριανή κλήρωση.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Ολυμπιακός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 1-4 (13′ Ελ Κααμπί / 4′, 30′ Ζάχαβι, 9′ Σαχάρ, 74′ Πέρετς)
  • Άγιαξ – Άστον Βίλα 0-0
  • Μόλντε – Μπριζ 2-1 (43′ Στέβενικ, 90+2′ Γκούλμπραντσεν / 85′ πέν. Ντε Κάιπερ)
  • Στουρμ – Λιλ 0-2 (28′, 51′ Ντέιβιντ)
  • Ντίναμο Ζάγκρεμπ – ΠΑΟΚ 2-0 (37′, 71′ Πέτκοβιτς)
  • Σερβέτ – Πλζεν 0-0
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ – Φενέρμπαχτσε 0-3 (20′ Μπατσουαγί, 84′ Οστερβόλντε, 90+4′ πέν. Τάντιτς)
  • Μακάμπι Χάιφα – Φιορεντίνα 3-4 (12′ Σεκ, 29′ Κίντα, 67′ Καλαϊλί / 2′ Ενζολά, 58′ Μπελτράν, 73′ Μαντράγκορα, 90+5′ Μπάρακ)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• ΠΑΟΚ – Ντίναμο Ζάγκρεμπ 5-1 (27′ Μπάμπα, 33′, 72′ Κουλιεράκης, 42′ Τόμας, 88′ πέν. Ζίβκοβιτς / 49′ Χότζα)
  • Φενέρμπαχτσε – Ουνιόν ΣενΖιλουάζ 0-1 (68′ Ράσμουσεν)
  • Φιορεντίνα – Μακάμπι Χάιφα 1-1 (59′ Μπάρακ / 88′ Καλαϊλί)
  • 14/03 19:45 Πλζεν – Σερβέτ
  • 14/03 22:00 Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ολυμπιακός
  • 14/03 22:00 Άστον Βίλα – Άγιαξ
  • 14/03 22:00 Μπριζ – Μόλντε
  • 14/03 22:00 Λιλ – Στουρμ