Αμάν μια Ομόνοια! Σόου, τριάρα και ημιτελικά! Οι πράσινοι ήταν σαφώς ανώτεροι από την ΑΕΖ σε όλη τη διάρκεια του ματς κυπέλλου στο ΓΣΠ, επικράτησαν άνετα με 3-1 και πήρε το εισιτήρια για τους «4»!
Μέσα σε τρία λεπτά, οι γηπεδούχοι απλοποίησαν την υπόθεση νίκη και συνάμα πρόκρισης. Ειδικότερα, ο Σεμέδο στο 26’, με προβολή μετά από σέντρα του Μάθιους άνοιξε το σκορ (1-0), ενώ στο 29’ ο Στεπίσνκι με σουτ εκτός περιοχής έγραψε το 2-0. Πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 41ο λεπτό, ο Πολωνός σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και πέτυχε το 3-0.
Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι, ήταν να μειώσουν στο 90’ με τον Ντιγκινί να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι μετά από χέρι του Μάθιους και να διαμορφώνει το τελικό 3-1.
Κάπως έτσι, η Ομόνοια πήρε μια άνετη πρόκριση με πολύ καλή εμφάνιση.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς (59′ Λέζιακς), Κούσουλος (74′ Κακουλλής), Χάμπος, Μπέζους (59′ Κασάμα), Σεμέδο, Αλιούμ (82′ Οζλέρ), Στεπίνσκι (74′ Μπάκιτς).
Στον πάγκο: Ουζόχο, Παπαστυλιανού, Ψάλτης, Σιπριάνο, Φράνσον, Λανγκ, Μίλετιτς.

ΑΕΖ: Μπέκερ, Γιαντάλ, Κ. Αντωνίου, Χριστοφή (65′ Σαμπό), Ρόχα Σάντος (46′ Ε. Αντωνίου), Βάλντι, Ντιομάντε, Χατζηβασίλης, Ρουΐζ (65′ Ντιγκινί), Σιφνέος (65′ Παστελλής), Γιουσούφ (46′ Σαρφό).
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Χ. Αντωνίου, Σλόγκαρ, Ελευθερίου, Στυλιανού, Κλε, Ιωσηφίδης.

Στο όριο καρτών: – / Σαρφό, Γιουσούφ, Χατζηβασίλης, Ε.Αντωνίου, Μιχαηλίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: Σεμέδο (26′), Στεπίνσκι (29′, 41′) / Ντιγκινί (90′)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
5′ Σουτ του Χάμπου, άστοχο.
14′ Kεφαλιά του Μπέζους μετά από σέντρα του Χαμάς, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπέκερ.
15′ Ο Βάλντι μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα, ωστόσο δεν βρέθηκε κανείς να μπει στην πορεία της μπάλας.
20′ O Bάλντι είδε τον Φαμπιάνο μακριά από την εστία του, επιχείρησε το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά ο κήπερ της Ομόνοιας δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει.
23′ Σέντρα του Χάμπου, κεφαλιά του Αλιούμ, άουτ.
26′ ΓΚΟΛ 1-0. Ο Σεμέδο με προβολή, μετά από ασίστ του Μάθιους ανοίγει το σκορ.

29′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Στεπίνσκι με πλασέ εκτός περιοχής διευρύνει στα δύο τέρματα το προβάδισμα της Ομόνοιας.

41′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Αλιούμ βρήκε τον Σεμέδο που γύρισε στον Στεπίνσκι με τον Πολωνό να εκτελεί από το ύψος του πέναλτι και να μην αστοχεί.

ΣΧΟΛΙΟ: Τρομερή εμφάνιση από την Ομόνοια στο α’ μέρος. Δεν έχασε ούτε για μια στιγμή τον έλεγχο του ματς, είναι πολύ αποτελεσματική και ταυτόχρονα δεν δέχθηκε φάσεις. Δίκαιο το αποτέλεσμα του πρώτου 45λεπτου για τους πράσινους, που έκαναν πολύ απλά τα πράγματα στην υπόθεση πρόκριση.

Σαρφό και Ε. Αντωνίου εντός, Γιουσούφ και Ρόχα Σάντος εκτός.
56′ Σουτ του Κούσουλου, πάνω από τα δοκάρια.
59′ Κασάμα και Λέζιακς αντί των Μπέζους και Χαμάς.
63′ Πλασέ του Στεπίνσκι, ο Ρουΐζ διώχνει προ της γραμμής κι ενώ ο Μπέκερ ήταν εξουδετερωμένος.
65′ Σαμπό, Παστελλής και Ντιγκινί μέσα, Χριστοφή, Σιφνέος και Ρουΐζ έξω.
70′ Φάση διαρκείας στα καρέ της Ομόνοιας με τους αμυντικούς των γηπεδούχων να μην μπορούν να απομακρύνουν και τους φιλοξενούμενους να μην καταφέρνουν να βρουν στόχο.
74′ Μπάκιτς και Κακουλλής αντικαθιστούν Στεπίνσκι και Κούσουλο.
80′ Πάσα του Σεμέδο στον Μπάκιτς που έκανε το πλασέ με τον Μπέκερ να μπλοκάρει.
82′ Οζλέρ στη θέση του Αλιούμ.
86′ Σουτ του Χάμπου, άστοχο.
89′ Πέναλτι για την ΑΕΖ σε χέρι του Μάθιους.
90′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Ντιγκινί ευστοχεί και μειώνει.