Ματσάρα χωρίς νικητή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».
Η Πάφος FC κρατούσε τη νίκη μέχρι και το 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Καστέλ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 χαρίζοντας έστω και τον βαθμό στην ομάδα του… ενώ πήγε και ένας βαθμός στην Πάφος FC.
Ο Ζάιρο θα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με τα δύο γκολ που πέτυχε (ισοφάρισε σε 1-1 και έκανε και το 2-1) αλλά το γκολ του Γκασάμα με το οποίο άνοιξε το σκορ η Ανόρθωση και αυτό του Καστέλ με πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ανόρθωση (Γκαγιέγο): Αρμπολέδα, Ουαγκέ (86′ Αντωνίου), Μαρμούκ, Μακούν, Κορέια, Τιουνέ (81′ Ιωάννου), Τεχέρα (86΄ Χρυσοστόμου), Φερέιρα, Γουαρίς (81′ Παρούτης), Τσίκο, Γκασάμα(63′ Καστέλ)
Στον πάγκο: Μιχαήλ, Κεραυνός, Καστέλ, Παρούτης, Αντωνίου, Κίκο, Κορρέα, Ιωάννου, Μουσοντά, Χρυσοστόμου.

Πάφος FC (Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους (71′ Ικόκο), Κβίντα, Γκολντάρ, Μελούσο (62′ Τζάτζα), Ναμ, Ντράγκομιρ, Τουμάσι (71′ Βαλακάρι), Τάνκοβιτς, Μπρούνο (46′ Μποτσκάι), Ζάιρο (88′ Κοντρέρας)
Στον πάγκο: Γιοσίποβιτς, Κανέ, Μποτσκάι, Ικόκο, Αμπντουσαλάμοφ, Κοντρέρας, Τζάτζα, Μιχαήλ, Βαλακάρι, Πέπε.

ΣΚΟΡΕΡ: 2′ Γκασάμα, 90+6′ (π.) Καστέλ/35′, 76′ Ζάιρο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσίκο, Γουαρίς (3η)/Μελούσο, Ίβουσιτς
Νταβίντ Γκαγιέγο (προπονητής Ανόρθωσης)/Χουάν Κάρλος Καρσέδο (προπονητής Πάφος FC).
ΘΕΑΤΕΣ: Περίπου 7.000

Στο όριο καρτών: Κορέια, Τιουνέ, Παρούτης, Γουαρίς, Καστέλ (2), Φερέιρα (5), Τεχέρα (8) / Ναμ, Πελάτζιο, Τάνκοβιτς (2), Κβίντα, Μπότσκαϊ, Ικόκο, (5)

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:
2′ ΓΚΟΛ. 1-0. Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση. Ο Κορέια έκλεψε, ο Μουσοντά έδωσε στον Γουαρίς ο οποίος με συρτή σέντρα βρήκε τον Γκασάμα που με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

5′
Επικίνδυνη μπαλιά του Ουαγκέ, κατάλαβε την φάση ο Ίβουσιτς και βγήκε και έδιωξε την μπάλα.
9′ Καλή στιγμή για την Πάφος FC. Τακουνάκι του Ζάιρο στον Τάνκοβιτς, αυτός έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Αρμπολέδα σε δύσκολη απόκρουση.
10′ Κίτρινη κάρτα στον Μελούσο για δυνατό φάουλ στον Τιουνέ.
12′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Μπρούνο έκανε την σέντρα από αριστερά, ο Τουμάσι ανενόχλητος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω.
15′ Κίτρινη κάρτα στον Τσίκο.
16′ Σέντρα του Οαυγκέ από δεξιά, ο Τσίκο έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Ρους.
18′ Καλό σουτ του Τσίκο, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
28′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Ανόρθωσης Νταβίντ Γκαγιέγο.
32′ Χωρίς ευκαιρία το παιχνίδι εδώ και περισσότερο από ένα 10λεπτο.
35′ ΓΚΟΛ. 1-1. Ισοφαρίζει η Πάφος FC. Σε μια γρήγορη αντεπίθεση, ο Μπρούνο έβγαλε την μπαλιά από δεξιά και ο Ζάιρο από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

40′ Πέτυχε γκολ η Ανόρθωση αλλά ακυρώθηκε. Ο Κορέια έκανε την σέντρα, ολιγώρησε η άμυνα της Πάφος FC, ο Γκασάμα κέρδισε τις κόντρες, η μπάλα στρώθηκε στον Γουαρίς ο οποίος από κοντά με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στον έλεγχο του VAR ο Γουαρίς ήταν εκτεθειμένος και γι’ αυτό ακυρώθηκε το γκολ.

46′
Αλλαγή για την Πάφος FC. Μέσα ο Μποτσκάι, έξω ο Μπρούνο.
46′ Τεράστια ευκαιρία για την Πάφος FC. Στα πρώτα δευτερόλεπτα του β’ ημιχρόνου ο Τανκοβιτς έβγαλε μόνο τον Μποτσκάι, αυτός έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε έξω.
48′ Προϋπόθεση για την Ανόρθωση. Άνοιξε πολύ την μπάλα ο Τσίκο, βγήκε ο Ίβουσιτς και την μάζεψε.
61′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Ζάιρο μπήκε στην περιοχή της Ανόρθωσης από θέση μέσα αριστερά, έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
62′ Κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Πάφος FC Χουάν Κάρλος Καρσέδο.
66′ Ζήτησε πέναλτι η Ανόρθωση σε μαρκάρισμα του Κβίντα στον Φερέιρα. Η επαναληπτική προβολή δικαιώνει τον διαιτητή που δεν υπέδειξε παράβαση.
70′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ανόρθωση. Ο Φερέιρα εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Ίβουσιτς και έφυγε έξω.
73′ Ο Τάνκοβιτς κατέβασε για τον Ζάιρο, αλλά πρόλαβε την τελευταία στιγμή ο Τιουνέ να διώξει σε κόρνερ.
74′ Μεγάλη ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Γκολντάρ έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Αρμπολέδα απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
76′ ΓΚΟΛ. 1-2. Παίρνει προβάδισμα η Πάφος FC. Μετά από κόρνερ του Τάνκοβιτς, ο Ζάιρο με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90+4′ Κερδίζει πέναλτι η Ανόρθωση σε μαρκάρισμα του Γκολντάρ στον Τσίκο.
90+6′ ΓΚΟΛ. 2-2. Ισοφαρίζει η Ανόρθωση με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καστέλ.