Πράγματα και θαύματα έκανε η Αναντολού Εφές στην τρίτη περίοδο του αγώνα με την Αρμάνι Μιλάνο, με το επί μέρους 30-7 να της δίνει τη 10η νίκη (79-73) στη σεζόν.

Ματς με μεγάλες ανατροπές έγινε το βράδυ της Παρασκευής (2/2) στην Κωνσταντινούπολη, με την Αναντολού Εφές και την Αρμάνι Μιλάνο να δίνουν μία όμορφη μάχη. Στο φινάλε οι Τούρκοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την νίκη (79-73) για την 25η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της EuroLeague, στο πρώτο τους παιχνίδι μετά από την απόλυση του Έρντεμ Τζαν.

Στο 10-15 ανέβηκαν οι Τούρκοι (8-4 εντός και 2-11 εκτός έδρας), με τον Σέιν Λάρκιν και τον Τίμπορ Πλάις να τραβούν το κουπί στο σκοράρισμα και τους Ντάριους Τόμπσον, Ελάιτζα Μπράιαντ, Ντέρεκ Γουίλις να ακολουθούν.

Στο 10-15 έπεσε η Αρμάνι Μιλάνο (8-5 εντός και 2-10 εκτός έδρας), με τον Έτορε Μεσίνα να βλέπει μαχητικότητα από μόνο τρεις παίκτες του. Από τον Ρόντνι ΜακΓκρούντερ, από τον Σαβόν Σιλντς κι από τον Γιοχάνες Φόγκτμαν. Ο Νίκολα Μίροτιτς δεν… εμφανίστηκε, οι Λο, Νέιπιερ, Χολ δεν τράβηξαν στον άσο και οι Ιταλοί απογοήτευσαν για ακόμα ένα βράδυ.

Η εντυπωσιακή δεύτερη περίοδος έδειξε να γέρνει τη ζυγαριά προς την Αρμάνι Μιλάνο, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ένα από τα πιο… αλλόκοτα της σεζόν σε όλη τη EuroLeague. Η Αναντολού Εφές έκανε το τέλειο ματς και στις δύο πλευρές του παρκέ, πήρε την περίοδο με 30-7 και δεν κοίταξε ποτέ πίσω.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεζ, Καρντούμ, Μπαένα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-15, 34-43, 64-50, 79-73

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Μιγιάτοβιτς): Λάρκιν 19 (4/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Μπομπουά 3 (2/7 σουτ), Μπράιαντ 9 (1), Γκαζί, Κλάιμπερν 8 (1/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τόμπσον 9 (1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πλάις 17 (4/6 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γουίλις 9 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Τζόουνς 2

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Λο 2, ΜακΓκρούντερ 16 (2/2 δίποντα, 4/5 τρίποντα), Πόιθρες, Τονούτ 3 (1), Μέλι 2 (1/5 σουτ, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νέιπιερ 7 (2/7 σουτ, 7 ασίστ, 3 λάθη), Χολ 2 (1/6 σουτ), Σιλντς 17 (3/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίροτιτς 6, Χάινς 2, Φόγκτμαν 16 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 19/38 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 8/9 βολές, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 16/26 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 8/9 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 6 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη, 17 φάουλ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 26η αγωνιστική η Αναντολού Εφές θα υποδεχθεί τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (8/2 στις 19:30), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα υποδεχθεί τη Ρεάλ Μαδρίτης (8/2 στις 21:30).